Hrozí 3. světová válka? Evropští diplomaté jí chtějí zažehnat

Na Blízkém východě se opět schyluje k nové válce, která by se mohla stát roznětkou ještě většího konfliktu. Evropská diplomacie proto nic nenechává náhodě a jedná s íránským ministrem zahraničí Mohammedem Džavádem Zarífem. Pozvánku na osobní setkání obdržel Zaríf v den, kdy americký prezident Donald Trump hrozil bombardováním Íránu. Informoval o tom server Politico.eu.

Íránsko-americké diplomatické vztahy jsou od islámské revoluce v roce 1979 značně napjaté. Atentát na generála Kásema Solejmáního, který nařídil americký prezident Donald Trump, jen přilil olej do ohně. Poté, co íránský duchovní vůdce Sajjid Alí Chameneí pohrozil odvetou, odpověděl Trump, že v takovém případě může Írán počítat s bombovým protiútokem. Svět je na prahu války, jíž se Evropa, která přímo sousedí s Blízkým východem snaží zažehnat. 

Prvním krokem, který Vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Joseph Borrell podnikl, bylo kontaktování íránského resortu zahraniční. To zase naopak vyvolalo nevoli ze strany USA, podle nichž není Evropa dostatečně loajální vůči svému spojenci, když "podkuřuje" jeho politickému nepříteli. V sázce je hodně a jakýkoliv neuvážený postup může mít důsledky dalekosáhlejší, než bychom si bývali dokázali představit.

Strach z potenciální hrozby třetí světové války doprovází lidstvo od konce té druhé, protože atomový útok na japonská města Hirošimu a Nagasaki ukázal v plné nahotě ničivost jaderných zbraní. I to se je možná později stalo jedním z důvodu, proč se i za Studené války během nejvyhrocenějšího napětí mezi USA a Sovětským svazem obě strany vždycky nějak "domluvily". Nejvíc to bylo znát během Karibské krize v roce 1962.

Ostatně i Borrell ve svém nedělním prohlášení konstatoval, že se během svého telefonátu se Zarífem snažil docílit nejen míru na Blízkém východě, nýbrž i dodržování jaderné dohody ze strany Teheránu. Tu Washington v roce 2015 z Trumpovy administrativy vypověděl s tím, že je ztrácí smysl, neboť nebrání Íránu v obohacování uranu. Navíc zahrnovala upuštění od ekonomických sankcí vůči Íránu, který se výměnou za to zavázal zcela upustit od svého jaderného programu. Trump se podle svých slov rovněž také snažil docílit oslabení pozice Íránu, který hraje významnou roli v dění na Blízkém východě.

Co se týče samotného atentátu na Solejmáního, tak ten Borrell označil za politováníhodný. Cílem jeho telefonátu bylo také přizvání Zarífa k diplomatické schůzce v Bruselu a dalších evropských metropolích, aby EU mohla adekvátně reagovat na změnu politického vývoje na Blízkém východě. Bez reakce nezůstal ani Irák, na jehož území k celé této události s mezinárodní dohrou došlo, a vypověděl ze země americkou armádu, která v něm operuje od roku 2003. 

Potenciální odchod americké armády z Iráku rovněž znepokojuje evropské politické lídry. Důvodem jsou obavy z oslabení boje proti Islámskému státu, který se na Blízkém východě, ač v útlumu, stále hlásí o slovo. Pozici USA už tak dost oslabuje hrozba odvety ze strany Íránu. Americké vojenské základny nacházející se poblíž íránských hranic musejí být neustále ve střehu.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová při této příležitosti také poznamenala, že by EU měla být na tomto poli akčnější a nevyčkávat, jak se k celé situaci postaví silnější geopolitičtí hráči USA a Rusko. Obecně vzato zaujímá Evropa jasné stanovisko. Chce docílit toho, aby Írán i nadále dodržoval jadernou dohodu, a aby se vztahy mezi Teheránem a Washingtonem dál nevyostřovaly.   

Související

Více souvisejících

Írán EU (Evropská unie) válka Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 minutou

před 18 minutami

Aktualizováno před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

před 2 hodinami

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 2 hodinami

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 5 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 6 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

EU chystá další sankce proti Rusku. Zaměří se na osoby, které obchází ty stávající

Evropská unie připravuje 14. balík sankcí vůči Rusku za jeho pokračující agresi proti Ukrajině. Informovala o tom v pátek agentura DPA s odvoláním na vysoce postaveného představitele EU.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy