Rúhání neplánuje setkání s Trumpem, krizi zhoršily útoky na Saúdskou Arábii

Íránský prezident Hasan Rúhání si nenaplánoval schůzku s americkým prezidentem Donaldem Trump na zasedání Valného shromáždění OSN, které se uskuteční tento měsíc v New Yorku. S odvoláním na sdělení mluvčího íránské diplomacie o tom informovala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Hasan Rúhání, íránský prezident
doporučujeme

"Takovou schůzku jsme nenaplánovali a nevěřím, že se něco takového v New Yorku uskuteční," uvedl ve vysílání íránské státní televize mluvčí íránského ministerstva zahraničí Abbás Musáví. V New Yorku začne 74. zasedání Valného shromáždění OSN v úterý.

Írán a šest světových mocností - Británie, Čína, Francie, Německo, Rusko a USA - v roce 2015 podepsaly dohodu, v níž se Teherán zavázal, že omezí svůj jaderný program výměnou za zrušení sankcí, které jsou s ním spojeny. Trump ale loni v květnu k překvapení partnerů oznámil, že Spojené státy od dohody odstupují, a pak znovu zavedl proti islámské republice sankce. Od té doby napětí mezi USA a Íránem roste.

V sobotu ropná zařízení Abkajk a Churajs v Saúdské Arábii zachvátil požár poté, co je zasáhly střely z bezpilotních letounů. K odpovědnosti za útoky se přihlásila jemenská povstalecká skupina Húsíů. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo z odpovědnosti za útoky obvinil Írán a na twitteru uvedl, že nejsou žádné důkazy o tom, že by údery přišly z Jemenu.

V souvislosti s Íránem se pak americký prezident na twitteru vyjádřil i k možné schůzce s íránskými představiteli. "Fake news říkají, že jsem ochotný setkat se se zástupci Íránu. Bez podmínek. To není pravda," napsal Trump. O tom, že je Trump připraven jednat s íránským prezidentem bez stanovení konkrétních podmínek přitom ještě před několika dny hovořil americký ministr financí Steven Mnuchin.

Francouzský prezident Emmanuel Macron na summitu skupiny hospodářsky vyspělých zemí (G7) v srpnu prohlásil, že by se Rúhání s Trumpem mohli sejít "v příštích týdnech". Trump řekl, že se setkání může konat jenom za náležitých okolností.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Merkelová a Putin jednali o Sýrii, řeč přišla i na ukrajinskou krizi

19.10.2019 19:24 Ruský prezident Vladimir Putin a německá kancléřka Angela Merkelová se v dnešním telefonátu shodli,…

Do Evropy se dostanou další teroristé IS? Belgie má kontroverzní plán

19.10.2019 18:52 Aktualizováno Belgie se chystá využít příměří v Sýrii a evakuovat své občany podezřelé z terorismu z táborů na…

Příměří na severu Sýrie v troskách? Rozbijeme vám hlavy, hrozí Erdogan…

19.10.2019 15:31 Aktualizováno Turecko a syrští Kurdové se navzájem obvinili z nedodržování příměří na severu Sýrie. Bylo ujednáno…

V Iráku doutnají nové protesty, během pouti do Karbaly zněla protivládní…

19.10.2019 15:23 Tisíce poutníků dnes na výzvu šíitského duchovního Muktady Sadra provolávaly u příležitosti šíitské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama