Ruhání označil Trumpa za tyrana a teroristu. Je šťastný, že v Bílém domě končí

Íránský prezident Hasan Rúhání je podle svých slov velmi šťasten, že Donald Trump opouští Bílý dům. Amerického prezidenta označil za "tyrana" a "teroristu". Informovala o tom dnes agentura AFP. Rúhání také opět kritizoval Trumpa za obnovení sankcí vůči Íránu, což podle íránského prezidenta brání jeho zemi i v přístupu k vakcínám proti covidu-19.

Hasan Rúhání, íránský prezident
doporučujeme

"Někteří říkají, že jsme velmi nadšení panem Bidenem," řekl Rúhání s odkazem na demokrata Joea Bidena, který se 20. ledna ujme úřadu amerického prezidenta. "Ne, nejsme, ale jsme velmi šťastní, když vidíme Trumpa odcházet," prohlásil íránský prezident v televizním projevu. "Díky Bohu jsou to jeho poslední dny (v úřadu)," dodal a Trumpa označil za tyrana, teroristu, vraha a nejméně disciplinovaného prezidenta, který nedodržuje zákony.

Podle Rúháního Trump také vytváří překážky, které Íránu brání v nákupu vakcín proti koronaviru. "To ukazuje, jaký je to člověk bez etických a humánních zásad," uvedl íránský prezident.

Teherán tvrdí, že mu americké sankce brání v nákupu vakcín. Teoreticky jsou potraviny a léky od sankcí USA osvobozeny. Agentura AFP ale uvedla, že mezinárodní banky mají tendenci transakce zahrnující Írán odmítat, aby se vyhnuly možnému soudnímu sporu.

USA Trumpovým rozhodnutím v roce 2018 odstoupily od dohody, kterou s Íránem v roce 2015 uzavřely za prezidenta Baracka Obamy spolu s Ruskem, Čínou, Británií, Francií a Německem. Írán se v ní výměnou za zrušení sankcí zavázal omezit své jaderné aktivity. Teherán tvrdí, že jeho jaderný výzkum je mírový a že neusiluje o jadernou zbraň. Biden už uvedl, že USA se k mezinárodní jaderné dohodě opět připojí, pokud ji Írán začne znovu dodržovat. Teherán přestal dohodu plnit poté, co od ní USA odstoupily a obnovily vůči němu sankce.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Íránský prezident Rúhání uvítal konec vlády Donalda Trumpa

20.01.2021 08:56 Íránský prezident Hasan Rúhání uvítal konec americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa.…

Exploze v syrské rafinerii. Média píší o "obřím požáru" tankerů

19.01.2021 20:50 Syrská civilní obrana se snaží uhasit velký požár, který zachvátil ropné tankery v rafinérii poblíž…

Na severu Afghánistánu padlo při útocích Tálibánu 20 vojáků

19.01.2021 12:54 Nejméně 20 vládních vojáků zemřelo v severoafghánské provincii Kunduz při nočních útocích bojovníků…

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

17.01.2021 08:40 V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama