Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace

Pokud Mezinárodní měnový fond (MMF) Íránu neposkytne na boj s koronavirem pět miliard dolarů (125 miliard Kč) z mimořádného fondu, jak Teherán žádal, bude to možné považovat za diskriminaci. Řekl to dnes íránský prezident Hasan Rúhání. Spojené státy mohou pomoc v MMF zablokovat.

"Vyzývám mezinárodní organizace k plnění povinností... Jsme členem MMF... a při udělování půjček by se nemělo diskriminovat," uvedl Rúhání na schůzi vlády.

O uvolnění peněz z mimořádného fondu požádal v březnu MMF šéf íránské centrální banky. Zástupce fondu podle agentury Reuters řekl, že MMF s Íránem o žádosti jedná.

Epidemie koronaviru přispívá k problémům íránské ekonomiky, na kterou i bez toho doléhají americké sankce. Washington je zavedl, když v roce 2018 odstoupil od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu.

Rúhání dnes znovu zaútočil na USA výrokem, že "americké sankce jsou projevem hospodářského a zdravotního terorismu a porušením mezinárodních konvencí". Washington upozorňuje, že zdravotnictví se sankce netýkají, a nabídl Teheránu pomoc. Írán ale nabídku odmítl jako směšnou.

Podle informací listu The Wall Street Journal (WSJ) se Spojené státy coby největší podílník v MMF chystají žádost Teheránu ve fondu zablokovat. S odvoláním na člena americké administrativy list píše, že íránská vláda má stále k dispozici konta s miliardami dolarů, které může použít k financování radikálů na Blízkém východě místo k boji s koronavirem.

Íránci už "si v minulosti odkláněli peníze určené na humanitární potřeby do svých kapes a použili je pro své teroristické spojence", citoval WSJ svůj zdroj.

WSJ s odkazem na nejmenovaného íránského představitele také píše, že se Teherán bude snažit Washington přimět ustoupit od blokování půjčky v MMF pobídkami. Jako příklad uvedl veterána amerického námořnictva Michaela Whitea, jehož Írán propustil v březnu z věznice na švýcarské velvyslanectví. Musí ale podle podmínek kauce zůstat v Íránu. Teď bude chtít Teherán za ústupky zřejmě nikoli výměnu svých vězňů z USA, ale přístup k penězům MMF nebo ke svým zablokovaným fondům v USA.

Americké ministerstvo zahraničí je toho názoru, že v íránském rozvojovém fondu stejně jako ve fondech kontrolovaných duchovním vůdcem ajatolláhem Alím Chameneím jsou miliardy dolarů. Brian Hook, který v úřadu odpovídá za íránskou agendu, nedávno řekl, že by Írán měl převést peníze, jimiž financuje vojenské operace v Sýrii a v Iráku, na boj s domácí zdravotní krizí.

Vláda Spojených států je ze zákona povinna hlasovat proti udělení pomoci MMF zemím považovaným za sponzory terorismu, k nimž je Írán řazen. Z humanitárních důvodů se lze ale hlasování neúčastnit nebo i hlasovat pro přidělení pomoci.

Související

Hasan Rúhání, íránský prezident

Írán začne naplňovat jadernou dohodu po ukončení amerických sankcí

Írán začne znovu plnit závazky jaderné dohody z roku 2015, pokud Spojené státy zruší sankce proti jeho zemi. Řekl to prezident Hasan Rúhání, který se dnes setkal s irským ministrem zahraničí Simonem Coveneyem, uvedla agentura AP. Conveney působí jako zprostředkovatel pro jadernou dohodu. Sankce proti Íránu obnovila administrativa Donalda Trumpa, která se v roce 2018 z dohody stáhla.

Více souvisejících

Hasan Rúhání Mezinárodní měnový fond (MMF IMF) Írán USA (Spojené státy americké) Alí Chameneí (íránský ajatolláh)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 22 minutami

před 39 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

před 2 hodinami

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 3 hodinami

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 5 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 7 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

EU chystá další sankce proti Rusku. Zaměří se na osoby, které obchází ty stávající

Evropská unie připravuje 14. balík sankcí vůči Rusku za jeho pokračující agresi proti Ukrajině. Informovala o tom v pátek agentura DPA s odvoláním na vysoce postaveného představitele EU.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy