Ruské zbraně mají závažný problém? Syrská mise odhalila nepříjemnou skutečnost

NÁZOR - Ruské rakety mají při nasazení na syrském bojišti problém, upozorňuje vojenský publicista a politolog Michael Peck. V komentáři pro server National Interest poukazuje, že značnou část syrského území tvoří pouště a Rusko nemá příliš zkušeností s produkcí zbraní pro takové klimatické podmínky.

Přidejte svůj názor 106 komentářů

Ruské bojové letectvo v Sýrii
doporučujeme

Závažná zkouška

Překvapivé prohlášení v tomto směru učinil nedávno Boris Obsonov, ředitel ruské Korporace pro taktické rakety, připomíná politolog. Odkazuje na rozhovor, který zveřejnil ruský hospodářský list Kommersant.

"Nebudu to zakrývat: skutečné bojové podmínky odhalily mnohé chyby," cituje publicista Obsonovova slova. Dodává, že podle ředitele se mise v Sýrii stale pro ruské zbraně "závažnou zkouškou".

Obsonov se také snažil přesvědčit veřejnost, že ruská armáda používá "chytré bomby", nikoliv nenaváděnou munici, upozorňuje Peck. Podotýká, že podle ředitele nebyly nasazeny "zrovna levné zbraně" ve srovnání s nenaváděnými pumami.

Podle Obsonova byla armáda ujišťována, že nenaváděné bomby jsou díky zaměřovacím metodám poměrně efektivní, což se ale nepotvrdilo, připomíná politolog. Dodává, že ředitel si stěžoval, že aerodynamické tabulky a souřadnice mohou sice vypadat dobře a dají se sestavit správně, ale pokud vane silný vítr, taková bomba dopadne i o několik stovek metrů jinam, protože nemá systém korekce dráhy.

Jak Obsonov uvedl, projevil se nedostatek výcvikových prostorů v Rusku, kde by panovaly podmínky klimatické podobné Sýrii, zmiňuje vojenský publicista. "Nemáme polygony s takovými klimatickými podmínkami - horko, silný opar stoupající ze země, vítr, písečné bouře," cituje ředitele.

Z tohoto důvodu nebylo podle Obsonova možné před nasazením v Sýrii otestovat některé zbraně, například ty s laserovým naváděním, upozorňuje Peck. Doplňuje, že Rusové dle ředitelových slov nepředpokládali, že například ozáření vařícím se vzduchem může vést k rušení navádění.

Jak ředitel vysvětlil, laserem naváděné zbraně fungují na principu sledování označeného cíle, kdy hlavice vidí odražený laserový signál a je naváděna na místo tohoto odrazu, konstatuje publicista. Zmiňuje Obsonovovo tvrzení, že v ideálních podmínkách představují laserem naváděné zbraně nejpřesnější munici, avšak v praxi jsou závislé na čistotě atmosféry.

Nové zbraně mají mouchy  

"Čím složitější zbraň, tím víc je třeba přemýšlet o tom, proč se něco pokazilo," cituje politolog Obsonova. Podotýká, že z jeho vyjádření vyplývá, že za ideálních podmínek ničí tyto zbraně cíle zcela běžně, což najednou neplatilo.

Rusko tedy využívá syrskou občanskou válku k prověření svých zbraní v boji, podobně jako Spojené státy činily ve Vietnamu a konfliktech na Blízkém východě, zdůrazňuje politolog. Uvádí, že jde především o letouny, helikoptéry, robotické tanky a rakety.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Na základě zkušeností ze Sýrie například Rusko upravilo své vrtulníky, připomíná Peck. Odkazuje na zprávy ruské tiskové agentury TASS, že vojenští specialisté se snaží prodloužit dosah jejich zbraní a zlepšit výkony helikoptér, zdvojit některé jejich systémy a komponenty či zkrátit čas potřebný k přípravě strojů k letu.

Podle Andreje Bogoninského, ředitele firmy Ruské vrtulníky, byly provedeny desítky takových úprav, upozorňuje publicista. Dodává, že změněn byl údajně design strojů i zbraní, kterými jsou osazeny, palubní ochranné systémy i systémy ovládání zbraní a došlo také ke sjednocení munice pro bitevní vrtulníky Ka-52 a Mi-28N.

"Nové zbraně mají stále mouchy, které se neukážou dříve než v boji," připouští Peck. Konstatuje, že při zpětném pohledu je ale zřejmé, že někdo si měl uvědomit, že ruské klimatické podmínky jsou odlišné od těch syrských, protože právě k tomu by měly sloužit bojové zkoušky.  

Loading...
Vstupte do diskuze (106)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Turecku rekordně přibylo mrtvých s covid-19

09.04.2020 19:21 V Turecku se za poslední den zvýšila bilance obětí koronaviru nejvíce od začátku epidemie, zemřelo…

Covid-19 zasáhne ramadán. Chameneí naznačil, že společné modlitby nebudou

09.04.2020 14:15 Aktualizováno Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí dnes upozornil Íránce na to, že o muslimském postním…

Islámský stát pokládá covid-19 za boží zásah proti křižákům, píše Politico

09.04.2020 10:03 Zatímco svět se uzavřel a zaměřil na počítání ztrát způsobených šířením koronaviru, teroristická…

Syrská armáda podle vyšetřovatelů spáchala v roce 2017 chemické útoky

08.04.2020 20:24 Aktualizováno Letectvo syrského prezidenta Bašára Asada podle závěrů vyšetřovacího týmu Organizace pro zákaz…

Související:

Právě se děje

Další zprávy