Ruské zbraně nemají šanci? Analytik popsal, co se děje na Blízkém východě

NÁZOR - Americké letouny F-35 jsou na zcela jiné úrovni, než je ta, s níž si dokáže poradit ruská protivzdušná obrana. S tímto tvrzením vystoupil finský analytik a vojenský publicista Peter Mäkelä v komentáři pro server National Interest.

Přidejte svůj názor 207 komentářů

Ruská armáda
doporučujeme

Drtivý útok

Letos 9. května vypálily íránské jednotky Quds spadající pod Revoluční gardy salvu raket na izraelské pozice na Golanských výšinách, připomíná Mäkelä. Dodává, že izraelská armáda krok očekávala a v regionu rozmístila několik baterií protivzdušného obranného systému Iron Dome, tudíž útok napáchal jen malé škody a mnoho raket bylo sestřeleno.

Rozcházejí se zprávy o tom, zda byly k útoku použity ruské rakety BM-27 Uragan, či původní íránské Fajr-5, konstatuje analytik. Vysvětluje, že systém Fajr-5 se skládá z raket o průměru 333 mm, které jsou odpalovány z nákladního vozu Mercedes-Benz 2624 osazeného čtyřmi odpalovacími sloty.

Fajr-5 má maximální dostřel 75 kilometrů a mizernou přesnost 3 kilometry, poukazuje Mäkelä. Dodává, že nízká přesnost v kombinaci s devítisetkilogramovou hlavicí činí ze systému spíše teroristickou zbraň než přesný bojový nástroj.

"Izraelské letectvo zjevně čekalo na provokaci, jelikož následný protiútok na odpaliště a íránskou vojenskou infrastrukturu byl zničující," pokračuje analytik. Podotýká, že ve srovnání s podobným úderem v únoru byl Izrael lépe připraven a nasadil velkou útočnou formaci, která disponovala značnými prostředky pro boj s nepřátelskou protivzdušnou obranou.

Složení útočné formace není známo, ale bylo takové, že přimělo syrskou armádu nasadit protivzdušné obranné systémy, které jí dodalo Rusko, uvádí Mäkelä. Konstatuje, že syrské jednotky vystřelily několik střel země-vzduch dlouhého dosahu, ale žádná nezasáhla cíl, zatímco Izrael tvrdí, že zničil velkou část íránských postavení v oblasti.  

Během útoku se izraelským letounům určeným pro boj s nepřátelskou protivzdušnou obranou podařilo zničit několik radarů a odpališť raket S-75 Dvina, Pancir-S1, S-200 a Buk-M2, nastiňuje analytik. Za podstatné označuje to, že Pancir-S1, který je navržen tak, aby poskytoval ochranu před raketami s plochou dráhou letu, se nedokázal ubránit menšímu množství střel, která na něj Izraelci vyslali.

Stín pochybnosti  

"Ruské protivzdušné obranné systémy rozmístěné v Sýrii k ochraně ruských expedičních sil proti izraelské útočné formaci nezasáhly," přiznává Mäkelä. Za vysoce pravděpodobné považuje, že Rusko bylo o útocích informováno předem, během návštěvy izraelského premiéra v Moskvě 9. května.  

Za velmi zajímavou analytik označuje skutečnost, že izraelské letectvo při útoku nasadilo stroje F-35I, což vrhá další stín pochybností na ruské protivzdušné obranné systémy a jejich schopnost čelit koordinovaným útokům. Na druhou stranu, syrská armáda může mít natolik nízkou úroveň výcviku a koordinace, že tyto systémy nedokáže efektivně využívat bez přímé ruské podpory, připouští Mäkelä.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Rovněž bude zajímavé sledovat, jak se vyvine vztah mezi Ruskem a Íránem s ohledem na to, že Rusko zjevně není ochotno chránit íránské a syrské jednotky před izraelskými nálety, konstatuje analytik.

Otevřený konflikt s vyspělým protivníkem, jako je Izrael, by mohl oslabit již tak omezený počet sofistikovaných zbraňových systémů, které má k dispozici ruský expediční sbor, zdůrazňuje Mäkelä. Dodává, že z tohoto pohledu není překvapivé, že Kreml se chce takovému scénáři vyhnout.  

"Jelikož to vypadá, že Írán nedokáže odpovědět Izraeli srovnatelným způsobem, příští odveta Teheránu bude s největší pravděpodobností asymetrická," varuje závěrem analytik.

Loading...
Vstupte do diskuze (207)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Syrští uprchlíci prozradili, co se jim děje po návratu domů

16.10.2019 23:40 Aktualizováno Šest z deseti dotázaných syrských uprchlíků, kteří se vrátili z exilu do oblastí kontrolovaných…

Kurdové nejsou žádní andílci, má jasno Trump

16.10.2019 22:04 Americký prezident Donald Trump dnes bagatelizoval současnou situaci na severovýchodě Sýrie, kde…

Rakká opustila americká armáda, vojáky stáhl Trump

16.10.2019 20:55 Vojenská koalice v čele se Spojenými státy dnes oznámila, že se stáhla ze syrských měst Rakka a…

Velký zvrat. Erdogan a Pence se nakonec sejdou

16.10.2019 20:34 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se ve čtvrtek setká s americkým viceprezidentem Mikem Pencem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama