Rusko nabídlo prostředkovat jednání mezi Kyprem a Tureckem

Rusko je připraveno pomoci zprostředkovat jakékoli rozhovory s Tureckem v době napětí kolem těžebního průzkumu ve východním Středomoří. Při dnešním setkání s kyperským prezidentem Nikosem Anastasiadisem v Nikósii to řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Sergej Lavrov
doporučujeme

Kypr je podobně jako Řecko ve sporu s Tureckem o průzkum ložisek energetických surovin, který Turecko zahájilo ve vodách, na něž si dělá nárok Řecko.

"Pokud se týče vašich vztahů k Turecku, jsme připraveni podpořit dialog založený na zájmech obou stran a usilující o spravedlivé řešení s respektem k mezinárodnímu zákonu," citovala Lavrova agentura Reuters.

Mezi Řeckem a Tureckem, tedy členskými státy NATO, panují dlouhodobé spory o podobu hranice teritoriálních vod. Ankara navíc zpochybňuje právo Kypru na průzkum plynových ložisek ve vodách kolem ostrova, protože některé z těchto oblastí podle Ankary patří Turecku. Z nálezu musí mít podle Ankary podíl také turecká komunita na Kypru.

Turecko s Kyprem neudržuje diplomatické styky a podporuje Severokyperskou tureckou republiku, kterou ale zbytek světa neuznává.

Na jihu Kypru je nyní Kyperská republika, tedy členský stát Evropské unie, na severu pak Severokyperská turecká republika, kterou Turecko jednostranně vyhlásilo v roce 1983. Roku 1974 Ankara vyslala na Kypr vojáky v reakci na pokus nacionalistických kyperských Řeků o převrat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Palestinský prezident Abbás vyzval k novému mírovému procesu

25.09.2020 18:41 Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás dnes v projevu v rámci všeobecné rozpravy na 75.…

Izrael zpřísnil protikoronavirová opatření, Netanjahu čelí kritice

25.09.2020 17:25 V Izreli dnes hodinu po poledni místního času začala platit přísná uzávěra omezující pohyb občanů…

Turecko vydalo zatykač na 83 prokurdských aktivistů, kvůli protestům v…

25.09.2020 17:16 Aktualizováno Turecké úřady vydaly zatykač na více než 80 prokurdských aktivistů, kteří se před šesti lety…

Palestinci budou volit parlament a prezidenta do půl roku. Hamás a Fatah…

24.09.2020 15:36 Palestinské strany Hamás a Fatah se dohodly, že se na palestinských územích budou konat volby do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama