Rusko posílilo bez jediného výstřelu. Expert rozebral Putinovy kroky v Sýrii

NÁZOR – Po téměř šestihodinovém jednání v Soči ruský prezident Vladimir Putin a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdoğan dosáhli dohody o osudu severovýchodní Sýrie. V komentáři pro server Moscow Times situaci rozebral Alexej Chlebnikov, blízkovýchodní analytik z Ruské rady pro mezinárodní otázky.

Dohoda přišla krátce po americko-turecké úmluvě o příměří uzavřené 17. října, která má být mezikrokem na cestě k nastolení nového statutu quo v regionu, upozorňuje odborník. Soudí, že nová rusko-turecká dohoda představuje dobrý základ pro definitivní urovnání konfliktu na severovýchodě Sýrie.

„To neznamená, že na cestě vpřed nebudou překážky, ale tato dohoda vytváří realistickou cestu,“ píše Chlebnikov. Vysvětluje, že plán předpokládá stažení všech bojovníků a zbraní kurdských Lidových obranných jednotek (YPG) do hloubi 32 kilometrů od turecké hranice, a to do 150 hodin, na což bude dohlížet ruská vojenská policie a syrská vládní pohraniční stráž.

Následně budou v oblastech do 10 kilometrů od syrsko-turecké hranice hlídkovat společné rusko-turecké jednotky, uvádí analytik. Připomíná, že po svém jednání s Erdoğanem zatelefonoval Putin syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi, aby mu oznámil uzavření dohody a její detaily, přičemž Asad údajně vyjádřil plnou spokojenost a ujistil, že je okamžitě připraven podílet se na realizaci úmluvy.

Výhodné pro všechny

Putin a Erdoğan uzavřeli dohodu, která bere v potaz zájmy obou zemí, tvrdí Chlebnikov. Soudí, že oba získali to, co od schůzky očekávali.

Turecko má nyní garance Moskvy a Damašku, že kurdské jednotky ustoupí od jeho hranic, upozorňuje expert. Poukazuje též na turecké právo monitorovat – spolu s ruskou vojenskou policií - desetikilometrový perimetr na syrské straně své jižní hranice, čímž Ankara získala bezpečnostní zónu, o kterou Erdoğan roky usiloval.

Rusku se zase podařilo zajistit přítomnost svých vojáků na severovýchodě Sýrie, čímž se obnovuje kontrola syrského režimu nad velkou částí země, konstatuje analytik. Dodává, že dohoda také znamená faktické uznání Asadova režimu tureckým prezidentem.

„Moskvě se také podařilo omezit chuť Ankary na syrské území na 10 kilometrů hluboké a 150 kilometrů široké pásmo, což výrazně vyřešilo ruské obavy o syrskou územní integritu,“ podotýká odborník.

Nová realita na bojišti

Dohoda Putina s Erdoğanem vytváří novou situaci na bojišti, kde se Rusko prakticky stává garantem bezpečnosti pro Turky i Kurdy, domnívá se Chlebnikov. Soudí, že Moskva posílila svou roli v severovýchodní Sýrii bez jediného výstřelu a nyní má dobrou příležitost pomoci obnovit v blízké budoucnosti jednání mezi Ankarou a Damaškem, bez něhož je definitivní uspořádání severovýchodní Sýrie nemožné.

Dočasné zmrazení situace v severovýchodní Sýrii skrze vytvoření turecké bezpečnostní zóny a společné rusko-turecké hlídky může poskytnout Kremlu nové možnosti, míní analytik. Naznačuje, že nastolení bezpečnostní zóny může Rusko vyměnit s Tureckem za řešení situace v syrské provincii Idlib.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

 „Dá se očekávat, že Kreml brzy požádá Ankaru o kompletní odchod ze severovýchodní Sýrie,“ píše expert. Konstatuje, že po kurdském stažení a odzbrojení nebude potřeba, aby v zemi zůstávali turečtí vojáci a Moskva na to bude nepochybně upozorňovat s cílem obnovit syrskou územní celistvost.

Přetrvávající výzvy

Ačkoliv Moskva z uvedené rusko-turecké dohody profituje, vyplývají z ní také povinnosti, závazky a rizika, varuje analytik. Zdůrazňuje, že americké jednotky se ze Sýrie nestáhly kompletně a prezident USA Donald Trump se rozhodl ponechat zhruba 200 vojáků k ochraně Kurdy ovládaných ropných polí před Islámským státem, Ruskem, syrským režimem a Íránem.

Tito vojáci mohou hrát důležitou roli při bránění Moskvě a Damašku v celkovém ovládnutí severovýchodní Sýrie a zisku přístupu k ropným a plynovým nalezištím, upozorňuje Chlebnikov. Dodává, že nikdo si nemůže být jistý tím, zda se Trump náhle nerozhodne vyslat vojáky do Sýrie znovu.

Navíc, Damašek a Kurdové se stále musí dohodnout na konečném politickém urovnání, což nebude lehké a zůstane na Rusku, aby obě strany přimělo k uzavření dohody, myslí si odborník. Doplňuje, že Rusko bude muset také podnítit jednání mezi Anakrou a Damaškem a tento úkol bude extrémně obtížný.

„Ačkoliv Turecko chápe, že syrskou krizi je třeba urovnat, stále není nadšené z vyhlídky na jednání s Asadem,“ konstatuje expert. Očekává tedy, že teprve v následujících týdnech a měsících se ukáže, zda byla rusko-turecká dohoda úspěšná a zda Rusko využilo svou výhodu k vyřešení zbylých problémů.

Související

Izraelská armáda

Izrael zaútočil na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.
Bombardér B-1B Lancer

USA letecky zaútočily v Sýrii a Iráku

V pátek večer Spojené státy zahájily letecké útoky v Iráku a Sýrii. Cílem těchto úderů jsou íránské revoluční gardy a milice podporované Teheránem. Tyto akce jsou odpovědí na nedělní útok na americkou vojenskou základnu v Jordánsku, který si vyžádal lidské životy.

Více souvisejících

Sýrie Rusko Turecko Kurdové Ruské angažmá v Sýrii

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

včera

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

včera

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

včera

včera

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

včera

včera

včera

včera

CIA: Pokud Ukrajina nedostane peníze, letos válku s Ruskem prohraje

Ukrajina může do konce letošního roku přehrát válku s Ruskem, pokud jí Spojené státy neposkytnou další vojenskou pomoc, varoval ve čtvrtek šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Bill Burns. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy