Rusko se zlobí. Tureckou ofenzivu v Sýrii označilo za nepřípustnou

Ruský zvláštní zmocněnec pro Sýrii Alexandr Lavrenťjev dnes označil tureckou ofenzivu v severovýchodní Sýrii za nepřípustnou a poznamenal, že Moskva operaci neschválila. Informovala o tom agentura Interfax.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Turecká armáda (Turkish Army)
doporučujeme

Lavrenťjev také potvrdil, že Rusko zprostředkovalo dohodu mezi syrskou vládou a syrskými Kurdy, na jejímž základě kurdské milice předaly vládním vojskům kontrolu nad územím v regionu.

Lavrenťjev hovořil s novináři v Abú Zabí, kde je nyní na návštěvě s prezidentem Vladmirem Putinem. Vyjednavač upřesnil, že víkendové rozhovory mezi Kurdy a představiteli Damašku se mimo jiné uskutečnily na ruské letecké základně Hmímím.

Jednotky syrských vládních vojsk se po dohodě se syrskými Kurdy začaly přesouvat k syrsko-turecké hranici s cílem turecký vpád odrazit.

Turecko zahájilo před týdnem na severovýchodě Sýrie ofenzivu poté, co americký prezident Donald Trump nařídil z oblasti stáhnout americké vojáky. Ankara tvrdí, že cílem operace je vyčistit oblast u tureckých hranic od teroristů, za něž označuje syrské kurdské milice.

Chce tam také vytvořit 30 kilometrů široké pásmo, kam hodlá dopravit z Turecka velkou část ze 3,6 milionu syrských uprchlíků. Západ postup Turecka odsoudil. Spojené státy zavedly proti Turecku sankce, zatímco státy EU se domluvily na koordinaci omezení vývozu zbraní do Turecka.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Označování zboží z židovských osad? Nizozemí se vzepřelo soudu EU

20.11.2019 11:13 Nizozemský parlament schválil dokument, který by mohl vládě umožnit nedržet se rozhodnutí Soudního…

Konflikt na Blízkém východě graduje: Izrael v odvetě zaútočil na Sýrii

20.11.2019 09:31 Aktualizováno Izraelská armáda dnes při odvetném úderu v Sýrii zasáhla desítky íránských a syrských cílů. S…

Jemenští povstalci propustili "podezřelá" plavidla, na palubě bylo 16…

20.11.2019 08:01 Jemenští šíitští povstalci propustili tři lodě, které i s šestnáctičlennou posádkou dříve zadrželi.…

Děsivá čísla: Při protestech v Íránu kvůli zdražení benzínu zemřelo přes…

19.11.2019 20:30 Při protestech vyvolaných zdražením benzinu bylo v Íránu podle "důvěryhodných zpráv", na které se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama