Ruští vojáci vstoupili do Rakky, někdejší bašty Islámského státu v Sýrii

Ruští vojáci dnes vstoupili do syrské Rakky, která byla de facto hlavním městem samozvaného chalífátu teroristické organizace Islámský stát (IS). Napsala o tom agentura Reuters, podle níž jde zatím o nejvýraznější příklad toho, jak Moskva zaplňuje vakuum, které vzniklo po rozhodnutí prezidenta Spojených států Donalda Trumpa stáhnout americké vojáky ze severu Sýrie.

Ruská televize Zvezda odvysílala záběry, na kterých si ruští vojáci v Rakce podávají ruce s místními dětmi a vykládají balíčky s humanitární pomocí s nápisem "Rusko je s vámi". Na místě jsou podle ruského ministerstva obrany také ruští vojenští lékaři. Zároveň ve městě podle ministerstva pokračují odklízecí práce a zneškodňování min a dalších výbušnin. Obyvatelé Rakky se podle Moskvy potýkají s nedostatkem pitné vody, léků a potravin.

Rusko je v syrském konfliktu spojencem sil prezidenta Bašára Asada. Tyto síly dostaly pozvání vstoupit do oblasti od milicí syrských Kurdů, když po odchodu amerických vojáků zahájilo v říjnu Turecko na severu Sýrie tažení proti Kurdům. Zároveň ruští vojáci rychle postoupili do oblastí, ze kterých se Američané stáhli, napsal Reuters.

Rusko a Turecko podél severní syrské hranice s Tureckem mají společné hlídky, na čemž se dohodli ruský prezident Vladimir Putin a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan. V listopadu Rusko poslalo útočné vrtulníky a vojenské policisty na leteckou základnu v provincii Halab (Aleppo) v severní Sýrii, odkud před časem odešli američtí vojáci, a také vybudovalo vrtulníkovou základnu na severovýchodě u města Kámišlí.

V roce 2014 se radikálům z IS podařilo získat kontrolu nad téměř polovinou Sýrie a téměř třetinou Iráku. O tři roky později přišel IS prakticky o veškerá území, včetně svých hlavních bašt - iráckého Mosulu a syrské Rakky. Hlavní baštu islamistů v Sýrii v říjnu 2017 osvobodila arabsko-kurdská koalice SDF s pomocí Spojených států. Letos koncem března SDF ohlásila územní porážku IS v Sýrii vítězstvím v Baghúzu, který leží na východě země poblíž irácké hranice.

Související

USS Ross odpaluje střelu Tomahawk na Sýrii

ROZHOVOR: Potrestání pachatelů chemických útoků v Sýrii? Nepříliš pravděpodobné, tvrdí expert na Střední východ Jan Daniel

Před pěti lety dopadlo na syrskou vojenskou základnu Šajrát téměř šest desítek amerických střel s plochou dráhou letu. Jednalo se o proklamovanou odvetu za chemický útok v Chán Šajchúnu, k němuž došlo 4. dubna 2017. Americká reakce však měla spíše symbolický než vojenský rozměr, domnívá se Jan Daniel, vedoucí Výzkumné skupiny pro Střední východ a severní Afriku na pražském Ústavu mezinárodních vztahů. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz mimo jiné přiblížil, proč se kolem zmíněných událostí vyrojilo velké množství konspiračních teorií, jaká byla role Ruska či jak křehká je v současnosti zdánlivá konsolidace syrského vládnoucího režimu.

Více souvisejících

Ruské angažmá v Sýrii Rusko Ruská armáda Islámský stát (IS) Sýrie

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Putin něco chystá, naznačil Pistorius. Má víc zbraní a munice, než kolik využije na Ukrajině

Rusko podle německého ministra obrany Borise Pistoriuse vyrábí více zbraní a munice, než potřebuje pro invazi na Ukrajinu. Uvedl to v televizi ARD.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy