Saúdská Arábie otevřela přechod s Katarem, spor mezi zeměmi trval tři roky

Saúdská Arábie dnes ráno po více než třech letech otevřela pozemní hranici s Katarem. Podle zpravodaje agentury AFP ale zatím přes jejich jediný přechod neproudí velké davy, obě země totiž mají přísná pravidla kvůli pandemii covidu-19. Kromě negativního testu na koronavirus požadují pro vstup další test na hranicích a několikadenní karanténu, napsal server televize Al-Arabíja.

Katar, ilustrační foto
doporučujeme

Hranice mezi těmito zeměmi se zavřely poté, co v červnu 2017 Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty (SAE), Bahrajn a Egypt přerušily diplomatické styky s Katarem kvůli jeho údajné podpoře teroristických skupin a jeho spolupráci s Íránem, regionálním rivalem arabských zemí. Katar vždy odmítal, že by podporoval teroristické skupiny. Na obnově vztahů s Katarem se Rijád a jeho tři partneři dohodli v úterý na summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu.

"Jsem velmi šťastný, že hranice je opět otevřená," citovala agentura AFP jednoho Katařana, který dnes přejížděl hranici do sousední země. "Mnoho Katařanů má v Saúdské Arábii příbuzné," dodal muž držící v ruce negativní test na covid-19. "Mám velkou radost, koupil jsem si tento nový Land Cruiser, abych mohl jet za svými příbuznými do Saúdské Arábie," řekl jiný mladý Katařan, jehož matka je Saúdská Arabka.

Další Katařan u hraničního přechodu rovněž radostně oznamoval reportérovi AFP, že jede do Saúdské Arábie na dva týdny na dovolenou. "Budu se tam věnovat lovu a navštívím přátele, které jsem neviděl více než tři a půl roku," uvedl muž, který se chystá v Saúdské Arábii na lov se sokoly, což je oblíbená kratochvíle v zemích Perského zálivu.

V pondělí by měla být obnovena také letecká doprava mezi Saúdskou Arábií a Katarem. Už v pátek oznámily katarské aerolinky Qatar Airways, že v pondělí vypraví první spoj do Rijádu od června 2017. Dnes oznámily saúdskoarabské aerolinie, že rovněž v pondělí obnoví lety z Rijádu a Džiddy do katarské metropole Dauhá, uvedla agentura Reuters.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Íránský prezident Rúhání uvítal konec vlády Donalda Trumpa

20.01.2021 08:56 Íránský prezident Hasan Rúhání uvítal konec americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa.…

Exploze v syrské rafinerii. Média píší o "obřím požáru" tankerů

19.01.2021 20:50 Syrská civilní obrana se snaží uhasit velký požár, který zachvátil ropné tankery v rafinérii poblíž…

Na severu Afghánistánu padlo při útocích Tálibánu 20 vojáků

19.01.2021 12:54 Nejméně 20 vládních vojáků zemřelo v severoafghánské provincii Kunduz při nočních útocích bojovníků…

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

17.01.2021 08:40 V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama