Saúdská Arábie rozvolňuje pravidla pro poutě do Mekky

Obyvatelům Saúdské Arábie bude od 4. října opět umožněno vykonávat umru, muslimskou malou pouť do Mekky a Medíny, kterou lze podniknout kdykoliv v roce. Od listopadu se na pouť budou moci vydat i věřící ze zahraničí. Informovala o tom saúdskoarabská agentura SPA.

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.
doporučujeme

Počet osob, které budou moci denně vykonat umru, bude omezen na 6000, což je podle SPA zhruba třetina běžné kapacity. Prozatím se opatření vztahuje na občany a rezidenty. Muslimům přijíždějícím ze zahraničí saúdskoarabské úřady umožní vykonat malou pouť od 1. listopadu rovněž v omezené kapacitě.

zdroj: YouTube

Cesta do Mekky je jedním z pilířů islámu, alespoň jednou za život ji má vykonat každý muslim, jestliže mu to zdraví dovolí. Každý rok tak Saúdskou Arábii navštíví miliony muslimů z celého světa. Vykonávají buď velkou pouť hadždž, která se koná každý rok ve stanoveném datu, nebo malou pouť umra, kterou lze podniknout kdykoliv.

Kvůli pandemii uzavřela 34milionová Saúdská Arábie své hranice cizincům koncem února. Vláda také dočasně zakázala menší poutě umra, zavedla téměř tři měsíce trvající zákaz vycházení v Mekce, uzavřela mešity během postního měsíce ramadánu a omezila ekonomické aktivity. Letošní velká pouť hadždž byla umožněna jen rezidentům Saúdské Arábie, byť dvě třetiny poutníků tvořili cizinci.

Nákaza koronavirem se dosud v Saúdské Arábii podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) potvrdila u 330.798 lidí a 4542 osob s onemocněním zemřelo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Erdogan potvrdil, že Turecko testuje ruský systém S-400

23.10.2020 21:02 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes potvrdil, že jeho země testuje systém protivzdušné…

NATO rozšíří své působení v Iráku, shodli se ministři

23.10.2020 18:37 Severoatlantická aliance plánuje zvýšit počet svých vojáků v Iráku a rozšířit svou působnost i do…

USA uvalily sankce vůči třem iránským organizacím, na černé listině je i…

23.10.2020 15:27 Americké ministerstvo financí ve čtvrtek uvalilo sankce na tři íránské organizace, které viní z…

V Izraeli se opět demonstrovalo. Poprvé se přidali živnostníci, chtějí…

23.10.2020 12:21 Tisíce Izraelců přišly ve čtvrtek večer na demonstrace proti vládě a premiérovi Benjaminu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama