Saúdská Arábie zahájila operaci proti jemenským povstalcům

Koalice pod velením Saúdské Arábie po delším období klidu zahájila novou vojenskou operaci namířenou proti hnutí jemenských šíitských povstalců, Húsíů. Stalo se tak poté, co povstalci na Saúdskou Arábii podnikli řadu přeshraničních útoků pomocí bezpilotních letounů. S odvoláním saúdskoarabskou státní televizi o tom napsala agentura Reuters.

Ilustrační foto
doporučujeme

Povstalci prostřednictvím svého zpravodajského kanálu Al-Masíra uvedli, že koalice dnes podnikla nálety na hlavní město Saná a provincie Maríb, Džauf, Bajdá, Hadždža a Saada.

Koalice pod velením Rijádu, která proti Íránem podporovaným povstalcům v Jemenu bojuje na straně vlády již pět let, chystá k nejnovější operaci tiskovou konferenci, uvedla saúdskoarabská státní televize Al-Ichbáríja. Cílem Rijádu je podle televize neutralizovat vojenské schopnosti povstalců.

Minulý týden Húsíové odpálili rakety, které dopadly až v blízkosti Rijádu. Šlo o první útok poté, co koncem května vypršel šestitýdenní klid zbraní zavedený kvůli koronaviru. Koalice uvedla, že ofenzivu odrazila.

Jemenský konflikt propukl v roce 2014, kdy se Húsíové zmocnili značné části severu země, včetně hlavního města Saná. Koalice pod vedením Rijádu, kterou podporují Spojené státy, se do konfliktu na straně mezinárodně uznané vlády prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího zapojila v následujícím roce s cílem porazit šíitské povstalce podporované Íránem. Povstalci tvrdí, že bojují proti zkorumpovanému systému. Konflikt je mnohými v regionu vnímán jako zástupná válka Saúdské Arábie a Íránu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Explozi v Bejrútu předcházely menší výbuchy, tvrdí expert

13.08.2020 15:56 Mohutné explozi v bejrútském přístavu předcházela série menších výbuchů. Poslední z nich, který…

Izrael tvrdí, že zmařil kybernetický útok na obranný průmysl

12.08.2020 19:39 Izrael tvrdí, že zmařil kybernetický útok na svůj obranný průmysl. Pokus o krádež dat připsal…

Více než polovina bejrútských nemocnic je podle WHO mimo provoz

12.08.2020 18:13 Po ničivém výbuchu z minulého týdne je více než polovina zdravotnických zařízení v libanonském…

Irák zrušil návštěvu tureckého ministra, kvůli incidentu na hranicích

12.08.2020 07:25 Irák zrušil nadcházející návštěvu tureckého ministra obrany kvůli incidentu, během nějž byli v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama