Saúdská Arábie zvažuje redukci účastníků letošní poutě do Mekky

Saúdskoarabské úřady zvažují, že na letošní velkou pouť do Mekky pustí kvůli koronaviru pouze symbolický počet věřících. Za normálních okolností se na ni sjíždí každý rok i 2,5 milionu muslimů. Už v březnu Rijád vyzval věřící, aby si zatím plány na letošní hadždž, která má začít koncem července, nedělali.

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.
doporučujeme

Království patří v regionu k nejpostiženějším zemím - koronavirus se tam potvrdil u téměř 102.000 lidí, zemřelo více než 700 pacientů.

Pouť do Mekky patří k hlavním povinnostem vyznavačů islámu - vykonat ji má každý aspoň jednou za život. Obřady a program trvá většinou týden a hadždž spolu s malou poutí, již lze vykonat kdykoli v roce, přináší do pokladny království ročně až 12 miliard dolarů (282 miliard korun).

Agentura Reuters s odvoláním na dva zdroje obeznámené se situací v království dnes napsala, že úřady zvažují, že letos na pouť pustí jenom "symbolický počet" lidí. Povolení nedostanou starší věřící a budou zavedeny zdravotní kontroly.

Rijád každoročně přiděluje jednotlivým zemím kvóty na počet věřících, kteří mohou na hadždž přijet. Letos by mohl být běžný počet poutníků zredukován na 20 procent z každé země. Podle Reuters ale někteří ze saúdskoarabských představitelů chtějí, aby se letošní pouť nekonala vůbec. Příslušné ministerstvo pro záležitosti poutě zatím oficiální prohlášení nevydalo.

Zrušení hadždže by pro království byla další velká ekonomická ztráta po propadu cen ropy a výdajích spojených s koronavirem.

Většina zahraničních poutníků přijíždějících na pouť přicestuje do Džiddy. V neděli ale tamní úřady kvůli novému nárůstu případů koronaviru ve městě obnovily zákaz vycházení a zrušily přílety civilních letadel.

K vykonání malé pouti loni do Saúdské Arábie přicestovalo 19 milionů poutníků a na hadždž 2,6 milionu. Ekonomické reformy, které prosazuje korunní princ Muhammad bin Salmán, mají umožnit zvýšit roční kapacitu poutníků až na 30 milionů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V docích íránského Búšehru vzplálo nejméně sedm lodí

15.07.2020 17:01 Aktualizováno V jihoíránském přístavu Bandar Búšehr dnes požár zachvátil nejméně sedm lodí. Informovala o tom…

U Spojených arabských emirátů byl unesen tanker, dle USA porušil…

15.07.2020 15:33 U břehů Spojených arabských emirátů byl unesen ropný tanker, který USA podezírají z porušení…

Společnost Červeného půlměsíce: Afghánistánu hrozí katastrofa kvůli…

14.07.2020 21:04 Afghánistánu hrozí katastrofa kvůli narůstajícímu počtu lidí nakažených koronavirem, kteří zatěžují…

V Íránu popravili údajného špióna, trest smrti potvrzen pro tři účastníky…

14.07.2020 16:23 Aktualizováno V Íránu popravili bývalého pracovníka ministerstva obrany usvědčeného ze špionáže pro americkou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama