Saúdský král vyzval svět ke spolupráci. Jde o Írán

Saúdský král Salmán vyzval mezinárodní společenství, aby zastavilo jaderné a raketové programy Íránu i vměšování Teheránu do dění v regionu. Král ve svém každoročním projevu uvedl, že je načase zarazit "chaos a destrukci", kterou Írán vytváří, informovala agentura Reuters. Šíitský Írán je hlavním geopolitickým rivalem Saúdské Arábie.

V souvislosti s nedávnými raketovými útoky na území Saúdské Arábie, které jsou připisované Íránu, král Salmán poznamenal, že zemi nijak nepoznamenaly. Zopakoval rovněž, že Rijád je připraven se bránit. "I když bylo království terčem útoků 286 balistických raket a 289 dronů takovým způsobem, který jiná země nezažila, nijak to nepoznamenalo náš vývoj ani životy občanů," řekl král před členy svého nejvyššího poradního orgánu, šúry, dalšími členy královské rodiny a zahraničními diplomaty. Ocenil rovněž, že ropná společnost Saudi Aramco po zářijových útocích na svá zařízení rychle těžbu ropy obnovila.

Útoky na ropná zařízení Abkajk a Churajs v polovině září snížily denní těžbu v Saúdské Arábii o 5,7 milionu barelů, což znamenalo zhruba o polovinu. Saúdská Arábie je největším vývozcem ropy na světě a zároveň takzvaným dodavatelem poslední instance, na kterého v době nečekaného výpadku dodávek spoléhá více zemí. Rijád ale dokázal udržet dodávky zákazníkům na úrovních před útokem, protože čerpal surovinu ze svých obrovských zásob. Nabízel také jiné druhy ropy z dalších polí.

Mezi šíitským Íránem a sunnitskou Saúdskou Arábii panuje dlouhodobě nevraživost; státy soupeří o moc na Blízkém východě a podporují různé ozbrojené skupiny v konfliktech v Jemenu a v Sýrii. Saúdská Arábie stojí ve válce v Jemenu v čele Západem podporované provládní vojenské koalice, která bojuje proti šíitským povstalcům. Právě Írán má podle Rijádu na svědomí vyzbrojování těchto povstalců. V Sýrii zase Teherán podporuje režim prezidenta Bašára Asada.

Související

Ramzan Kadyrov

Hamás odmítá jednat o propuštění rukojmích. Postavil se za něj Kadyrov i Saúdská Arábie

Ismail Haniyeh, šéf politického úřadu Hamásu, uvedl, že nebude jednat s Izraelem o zajatých rukojmích, dokud boje neskončí. "Informovali jsme všechny strany, které nás kontaktovaly ohledně nepřátelských zajatců zadržovaných odbojem, že toto téma nebude otevřeno před koncem bitvy," říká. "A bude to jen za cenu, kterou odpor přijme," dodal. Za radikální hnutí se postavil Írán, čečenský vůdce Ramzan Kadyrov i Saúdská Arábie.

Více souvisejících

Saúdská Arábie Salmán ibn Abdal Azíz Saúd (král) Írán jaderná dohoda s Íránem

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Jaderné zbraně se přesunou na orbitu? Rusko vetovalo rezoluci o zastavení zbrojení ve vesmíru

Rusko ve středu vetovalo návrh rezoluce OSN předložené Spojenými státy a Japonskem, která vyzývá všechny státy světa, aby zabránily závodům v jaderném zbrojení ve vesmíru.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy