Šéf OSN vítá posílení míru a bezpečnosti na Blízkém východě

"Jakákoli iniciativa, která může přispět k podpoře míru a bezpečnosti na Blízkém východě je vítaná," prohlásil dnes generální tajemník OSN António Guterres. Reagoval tak na oznámení dohody o normalizaci vztahů mezi Spojenými arabskými emiráty a Izraelem, kterou pomohly zprostředkovat Spojené státy, informovala agentura Reuters.

António Guterres (Foto: Eskinder Debebe)
doporučujeme

Ostré odsouzení naopak zaznělo z Íránu. Polostátní tisková agentura Tasnim, která je napojená na elitní íránské Revoluční gardy, označila dohodu za "hanebnou". Pro Írán je dohoda značnou ranou, protože posiluje regionální opozici proti Teheránu, který SAE, Izrael a USA vnímají jako největší hrozbu pro konflikty sužovanou oblast. Írán a Izrael jsou dávnými nepřáteli; Jeruzalém především znepokojují íránské snahy vyvinout jaderné zbraně, což Teherán popírá.

Odmítnutí a kritika zazněla také od palestinského vedení, které dohodu označilo za "zradu" a žádá její stažení. Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás v prohlášení uvedl, že jde o "zradu Jeruzaléma, Al-Aksá i palestinské věci". Abbás už více než dva roky odmítá jakékoli politické kontakty s Trumpovou vládou, která podle něj zastává proizraelské postoje. Palestinské vedení navíc nemělo o probíhajících jednáních o normalizaci vztahů mezi Izraelem a SAE tušení, uvedla vysoce postavená činitelka Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) Hanán Ašrávíová.

Dohodu uvítal egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí. "Se zájmem a oceněním jsem sledoval společné prohlášení USA, SAE a Izraele, podle nějž Izrael zastaví anexi palestinského území a přijme kroky k míru na Blízkém východě," napsal na twitter. "Oceňuji úsilí všech, kdo dosáhli dohody s cílem vnést prosperitu a stabilitu do naší oblasti," dodal.

Oded Revivi z izraelské Rady židovských osad v Judeji a Samaří (Ješa), která zaštiťuje osadníky, uvedl že zmrazení plánu anexe je "spravedlivou cenou" za navázání vztahů se Spojenými arabskými emiráty. Revivi přitom byl důrazným zastáncem anexe; v dnešním vzkazu na twitter ale napsal: "Izraelská dohoda odložit aplikaci izraelského práva na židovské osady v Judeji a Samaří je spravedlivá cena."

Také izraelský ministr zahraničí Gabi Aškenazi uvítal, že Izrael ustoupil od "jednostranné anexe" Západního břehu. Uvedl, že nyní bude Trumpův plán projednáván v konzultacích s dalšími zeměmi v oblasti. Opoziční vůdce Jair Lapid dodal, že klíčem izraelských diplomatických vztahů je "vyjednávání a dohody, ne jednostranné kroky, jako je anexe".

Palestinské islamistické hnutí Hamás v Gaze obvinilo Spojené arabské emiráty, že zavedením plných diplomatických vztahů s Izraelem Palestince "bodly do zad". "Toto oznámení je odměnou za zločiny izraelské okupace," řekl mluvčí Hamásu Fauzí Barhúm. Hamás usiluje o zničení Izraele a od roku 2007, kdy převzal kontrolu nad pásmem Gazy, vedl proti Izraeli tři ozbrojené konflikty.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

AP: Spojené státy kvůli Rusku vyslaly do Sýrie další posily

19.09.2020 20:54 Spojené státy vyslaly dalších téměř 100 vojáků a několik obrněných vozidel do východní Sýrie v…

S pompézními svatbami je konec. Epidemie utnula kontroverzní tradici v…

19.09.2020 14:15 Ve slavnostním účesu a nalíčení je Ayse Kelesová nádhernou nevěstou. Je ráda, že se jí podařilo…

Armáda našla v bejrútském přístavu 1,3 tuny zábavní pyrotechniky

19.09.2020 13:32 Libanonská armáda našla při prohledávání zničeného bejrútského přístavu 1,3 tuny zábavní…

Německo, Francie a Británie napsaly OSN. Nehodlají obnovit sankce proti…

19.09.2020 07:37 Německo, Francie a Británie v pátek společně vzkázaly Radě bezpečnosti OSN, že sankční režim…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama