Šéf Pentagonu přijel do Iráku, jedná o vojácích stahovaných ze Sýrie

Američtí vojáci, kteří se stahují ze Sýrie, budou v Iráku jen čtyři týdny. Po dnešním setkání s šéfem Pentagonu Markem Esperem to oznámil irácký ministr obrany Nadžáh Šammarí. Esper přijel do Iráku, aby tam jednal o vojácích, které Spojené státy do této země stahují ze sousední Sýrie. Bagdád dal tento týden najevo, že nedal povolení, aby Američané na iráckém území zůstali. Ostré prohlášení vymezující se proti setrvání amerických vojáků v Iráku dnes vydal také irácký premiér Ádil Abdal Mahdí.

Šammarí po setkání s Esperem podle agentury AP řekl, že americká vojska Irákem jen projíždějí a do čtyř týdnů budou pryč.

Mark Esper, který v minulých dnech navštívil Afghánistán a Saúdskou Arábii, novinářům řekl, že vojáci se stahují do západního Iráku, odkud budou bojovat proti teroristům z Islámského státu a pomáhat bránit Irák. V úterý pak prohlásil, že v Iráku nezůstanou trvale a nakonec budou přesunuti do USA.

Šammarí dnes také řekl, že Esper přicestoval na pozvání iráckých představitelů. Obě strany se prý shodly, že Američané stahovaní ze Sýrie Irákem jen projíždějí a zamíří buď do Kuvajtu, do Kataru nebo do USA, a to v časovém období, které nebude delší než čtyři týdny. Podle Šammarího už do Iráku dorazila letadla, která americký kontingent přepraví jinam.

Irácký premiér Mahdí dnes oznámil, že Bagdád v souvislosti s příchodem amerických vojáků do Sýrie podniká veškeré dostupné kroky podle mezinárodního práva. Potvrdil tak starší stanovisko irácké vlády. "Už jsme vydali oficiální prohlášení, v němž uvádíme, že podnikáme veškerá mezinárodní právní opatření. Žádáme mezinárodní společenství a OSN, aby v záležitosti plnily své role," uvedl dnes odpoledne premiér v prohlášení poté, co se setkal s americkým ministrem obrany Esperem.

Spojené státy vedly v roce 2003 invazi do Iráku, v níž se v této zemi vystřídalo přes 400.000 amerických vojáků. Dodnes tam je na základě americko-irácké dohody americký kontingent čítající 5000 vojáků. V Sýrii působilo 1000 Američanů, kteří pomáhali syrským Kurdům v boji proti islámským radikálům.

Prezident Donald Trump na začátku října oznámil, že Spojené státy ze Sýrie stáhnou své vojáky. Turecko pak za tři dny zahájilo ofenzivu v severní Sýrii a Washington je kritizován za zradu na syrských Kurdech, kteří byli jejich partnery v boji proti IS. Teď americká administrativa zvažuje ponechání části vojáků na syrském severovýchodě u ropných polí, ale Kreml už avizoval, že by se tato oblast měla vrátit pod kontrolu Damašku.

Související

Více souvisejících

Mark Esper Americká armáda (U.S. ARMY) Irák Ádil Abdal Mahdí

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Jaderné zbraně se přesunou na orbitu? Rusko vetovalo rezoluci o zastavení zbrojení ve vesmíru

Rusko ve středu vetovalo návrh rezoluce OSN předložené Spojenými státy a Japonskem, která vyzývá všechny státy světa, aby zabránily závodům v jaderném zbrojení ve vesmíru.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy