Sestřelení boeingu: Postižené státy chtějí domluvit další postup vůči Íránu

Podle ukrajinského ministra zahraničí Vadyma Prystajka se státy, kterých se bezprostředně týká sestřelení ukrajinského letadla z minulé středy, plánují dohodnout na společném právním postupu proti Íránu. Ministři zahraničí těchto zemí by o věci měli diskutovat ve čtvrtek v Londýně. Konkrétně jde podle něj o Kanadu, která při tragédii přišla o 57 občanů, o Švédsko, Afghánistán a pátou neupřesněnou zemi, informovala agentura Reuters. V troskách stroje minulou středu ráno zahynulo všech 176 lidí na palubě.

Přidejte svůj názor 30 komentářů

Boeing 737-800 společnosti Ukraine International Airlines
doporučujeme

"Nechceme, aby se ukázalo na nějakého vojáka, na někoho nízko postaveného s tím, že tenhle člověk zmáčkl spoušť. Je to zodpovědnost íránské vlády," uvedl dnes Prystajko na okraj své oficiální návštěvy Singapuru.

"Musíme zjistit, kdo dal příkaz, kdo zmáčkl spoušť... Všechny tyto lidi bychom měli potrestat," dodal. Země se podle něj budou v Londýně bavit také o kompenzacích a spolupráci při dalším vyšetřování tragického incidentu.

Írán v sobotu přiznal, že jeho ozbrojené síly letadlo sestřelily. Stalo se to 8. ledna v době, kdy eskalovalo napětí mezi USA a Íránem kvůli zabití íránského generála Kásema Solejmáního v Bagdádu.

Stroj ukrajinských aerolinií byl krátce po startu z letiště v Teheránu zasažen jen několik hodin poté, co Írán v odvetě za Solejmáního smrt zaútočil raketami na Američany využívané základny v Iráku a nevylučoval proto okamžitou reakci Spojených států.

Přiznání íránského vedení, že je odpovědné za hromadnou smrt civilistů, z nichž mnozí byli Íránci s dvojím občanstvím, vyvolalo v Teheránu protivládní demonstrace. Podle Prystajka by se na objasnění tragédie měli podílet ukrajinští experti, kteří vyšetřovali sestřelení malajského dopravního letadla nad územím okupovaným ruskými separatisty v roce 2014. Sedmnáctého července tehdy zahynulo 298 civilistů.

Loading...
Vstupte do diskuze (30)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Drama v Íránu: Letadlo sjelo z přistávací dráhy, zastavilo se až na rušné…

27.01.2020 10:03 Aktualizováno Z přistávací dráhy na jihozápadě Íránu sjelo dopravní letadlo, které se zastavilo až na ulici města…

Raketový útok na ambasádu USA v Bagdádu. Řada nejasností

27.01.2020 09:28 Aktualizováno Při nedělním raketovém útoku bylo zasaženo americké velvyslanectví v Bagdádu. Oznámila to agentura…

Ambasádu USA v Bagdádu zasáhly rakety, jedna dopadla na jídelnu v době…

27.01.2020 07:25 Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly v neděli večer tři rakety.…

Zemětřesení v Turecku. Počet mrtvých stoupá, zřítily se desítky budov

26.01.2020 17:44 Aktualizováno Počet obětí pátečního zemětřesení ve východním Turecku stoupl na 36 a zraněných je skoro 1600,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama