Sestřelení ukrajinského boeingu: Klíčovou příčinou bylo špatné seřízení radaru, tvrdí Írán

Lidská chyba, konkrétně špatné seřízení vojenského radaru, je klíčovým prvkem příčiny dramatické nehody ukrajinského dopravního letadla, které v lednu sestřelil Írán.

Boeing 737-800 společnosti Ukraine International Airlines
doporučujeme

Konstatuje se to ve zprávě íránské organizace pro civilní letectví (CAO), která byla dnes zveřejněna a o níž informovaly agentury AFP a AP.

Sestřelení letadla 8. ledna krátce po startu z teheránského letiště si vyžádalo životy všech 176 lidí na palubě. Írán po třech dnech přiznal, že jeho armáda ukrajinské letadlo neúmyslně sestřelila. Data z letových záznamníků sestřeleného ukrajinského stroje stáhnou francouzští odborníci s pomocí Kanaďanů, oznámil koncem června francouzský Úřad pro bezpečnost civilního letectví (BEA).

zdroj: YouTube

Dnes zveřejněný dokument označila CAO za "zprávu o faktech", nikoliv za závěrečnou vyšetřovací zprávu.

"Lidský omyl při průběžné kontrole nastavení radarového systému vedl k chybě 107 stupňů v daném systému, v důsledku čehož už nebylo možné správně vyhodnotit trajektorii objektů v jeho poli," uvedla ve zprávě CAO. Tato výchozí chyba "stála na počátku nebezpečného řetězce (událostí), které by jistě bylo možné zvládnout, kdyby byla přijata jiná opatření."

Protiletadlová baterie střel země-vzduch íránské armády byla krátce před incidentem přemístěna a její radar očividně nebyl správně přenastaven, uvádí se ve zprávě.

CAO v ní zároveň poznamenává, že první ze dvou raket vypálených na boeing ukrajinských aerolinek UIA vystřelil operátor obranné baterie, "aniž dostal odpověď z koordinačního střediska", k němuž patřil.

Druhá střela byla vypálena o 30 sekund později se zřetelem na "pokračování trajektorie odhaleného cíle", dodává zpráva CAO.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Výbuch zasáhl všechny Libanonce, uvedl vůdce Hizballáhu

07.08.2020 17:27 Výbuch v bejrútském přístavu zasáhl všechny složky libanonské společnosti a mezi oběťmi jsou…

Saúdskoarabský korunní princ čelí obvinění, prý vyslal do Kanady vražedné…

07.08.2020 17:04 Bývalý poradce někdejšího saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Najífa Saúda obvinil…

Exploze v Bejrútu má už 154 obětí. Čeští hasiči prohledávají trosky,…

07.08.2020 15:52 Aktualizováno Počet obětí ničivého úterního výbuchu v Bejrútu vystoupil na 154. Zhruba pětina z více než 5000…

Vyšetřovatelé v Bejrútu zkoumají i variantu vnějšího zásahu

07.08.2020 15:38 Aktualizováno Vyšetřovatelé výbuchu v přístavu v Bejrútu podle libanonského prezidenta Michela Aúna zkoumají, zda…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama