USA na prahu války? Odpovězme na dvě zásadní otázky, zní z Washingtonu

NÁZOR - Na útok na saúdskoarabská ropná zařízení z minulého víkendu, z něhož americká i saúdská vláda viní Írán, zatím americký prezident Donald Trump odpověděl sankcemi a diplomacií, poukazuje editorial serveru Washington Post. Prestižní deník však dodává, že Trump zároveň vyslal do Perského zálivu další vojáky a nevyloučil vojenskou akci.

Ryze saúdský problém

Pokud dojede k dalším íránským útokům, republikánští jestřábi v USA budou vojenskou reakci požadovat, očekává renomovaný server. Konstatuje, že v té souvislosti vyvstávají dvě zásadní otázky.

"Je klíčovým americkým zájmem chránit Saúdskou Arábii a její ropnou infrastrukturu před útokem? Mají američtí vojáci a piloti nasadit své životy za režim Mohameda bin Salmána?" táže se vlivný deník.

Před třemi desetiletími, když Irák obsadil Kuvajt a ohrožoval saúdskoarabská ropná pole, tehdejší americký prezident George Bush rychle dospěl k závěru, že americký vojenský zásah je nezbytný, připomíná Washington Post. Deklaruje, že z mnoha důvodů - včetně zbrklého a neohrabaného chování současného prezidenta Trumpa - je nutnost americké akce nyní mnohem spornější.

Jako první faktor uvádí washingtonský deník ropu. Poukazuje, že Saúdská Arábie sice produkuje 10 % světových dodávek ropy, ale největším producentem černého zlata jsou momentálně Spojené státy a jejich závislost na saúdských dodávkách dramaticky klesá - za poslední dva roky o celou polovinu.

Ceny ropy po útoku z předminulého týdne sice rychle vystřelily vzhůru, na světových trzích však žádná panika nenastala, zdůrazňuje editorial. Dodává, že ochrana ropných polí je tak saúdský problém a z pohledu Spojených států již nejde o tak silnou strategickou nutnost jako kdysi.   

"Podstata ohrožení Saúdské Arábie je také velmi odlišná od roku 1990," pokračuje americký server. Vysvětluje, že kroky tehdejšího iráckého diktátora Saddáma Husajna byly otevřenou agresí, která mu měla zajistit kontrolu nad blízkovýchodní ropou, zatímco útok z minulého víkendu - za předpokladu, že byl podpořen Íránem - představuje dlouhodobou eskalaci napětí mezi Rijádem a Teheránem, kterým jde o vliv v regionu a jejichž motivace vychází z velké části z tvrdého sektářství.

Sektářský džihád

Zájmem Spojených států v tomto střetu není pomáhat jedné straně, ale podporovat stabilizaci mocenské rovnováhy mezi Íránem vedenými ši'íty a Saúdskou Arábií vedenými sunnity, konstatuje Washington Post. Za další americký zájem označuje zamezit oběma zemím v zisku atomové zbraně, což byl důvod, proč Trumpův předchůdce Barack Obama uzavřel mezinárodní dohodu o íránském jaderném programu.

V zájmu Spojených států je také odradit Írán od agrese vůči Izraeli, což je jedním z důvodů, proč je důležité prozatím zachovat americkou vojenskou přítomnost v Sýrii, tvrdí renomovaný deník. Podotýká, že zároveň neexistuje důvod, proč by Washington měl umožňovat Rijádu vést sektářský džihád proti Íránu, Jemenu a jakékoliv další zemi.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Trump ohrozil všechny tyto americké zájmy," kritizuje editorial. Připomíná, že prezident odstoupil od dohody o íránském jaderném programu, ačkoliv ji Teherán dodržoval, což vedlo pouze k vystupňování íránských aktivit na tomto poli.

Stejně tak Trump podporuje Mohameda bin Salmána v bezohledném bombardování Jemenu, které zabilo tisíce civilistů a poskytlo záminku k útokům na saúdskoarabské cíle, uvádí washingtonský server. Doplňuje, že šéf Bílého domu se také snažil stáhnout americké vojáky ze Sýrie a v dubnu se pokusil zablokovat veškerý vývoz íránské ropy, což byl z zásadě válečný akt, který přímo vedl k útoku z předminulého týdne.

Americkým zájmem není ospravedlňovat vojenský konflikt s Íránem a ačkoliv Trump zřejmě takovou válku nechce, svými opakovanými chybami se dostal na její práh, varuje prestižní deník. Připomíná, že íránské vedení nyní odmítá Trumpovy nabídky k jednání.

Experti na íránský režim věří, že Teherán bude dále stupňovat své útoky na Saúdskou Arábii a další cíle v Perském zálivu, dokud budou platit Trumpovy sankce, varuje vlivný server. Naznačuje, že nejlepší cestu, kterou se může americký prezident nyní vydat, představuje deeskalace.

Související

John Kirby, koordinátor strategické komunikace Národní bezpečnostní rady

Íránský útok na Izrael byl podle USA trapným neúspěchem

Masivní dronový a raketový útok Íránu na Izrael byl "velkolepým a trapným neúspěchem", uvedl v pondělí Bílý dům. S tímto prohlášením přišel den poté, co americké jednotky pomohly Izraeli sestřelit většinu raket a bezpilotních letadel vypálených Teheránem.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Saúdská Arábie Írán ropa

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 15 minutami

před 24 minutami

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

včera

včera

včera

včera

Příměří je v nedohlednu. Katar hlásí zastavení jednání mezi Izraelem a Hamásem

Jednání mezi Izraelem a Hamásem o příměří v Pásmu Gazy a výměně rukojmí se zastavila, uvedl ve středu katarský premiér Muhammad bin Abdarrahmán Ál Sání.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy