Šíitské milice v Iráku daly USA ultimátum na stažení vojáků

Irácké milice podporované Íránem slíbily, že ukončí útoky na americké velvyslanectví v Bagdádu, pokud Washington nejpozději do konce roku ohlásí stažení zbylých amerických vojáků z Iráku. USA svůj kontingent už zmenšily, nyní je v zemi asi 3000 jejich vojáků, informovala agentura AFP.

Irák
doporučujeme

Šíitské frakce iráckého parlamentu v lednu hned po zavraždění íránského generála Kásema Solejmáního v Bagdádu americkou armádou odhlasovaly požadavek na vyhoštění všech 5200 Američanů, kteří v té době v Iráku sloužili.

Vládu tehdy vedl jako úřadující premiér Abdal Mahdí, který sdělil, že jeho úkolem je řešit pouze běžné provozní záležitosti, takže usnesení parlamentu nemůže vynucovat. V květnu se stal premiérem Mustafá Kázimí, který dal Američanům na odchod z Iráku tři roky.

Šíitské milice pravidelně útočily raketami na rozlehlý objekt amerického velvyslanectví i na základny, kde sloužili Američané. Podle Washingtonu bylo těchto útoků letos 90. V neděli milice oznámily, že jsou ochotné dodržet klid zbraní, jestliže vláda předloží harmonogram stažení Američanů.

Dnes řekl jeden z vůdců šíitského parlamentního bloku Ahmad Asadí, že je tato nabídka příměří časově omezená. "Bude platit nejméně do amerických prezidentských voleb 3. listopadu a maximálně do konce roku. Zavázat se na delší dobu by nedávalo smysl, dáváme vládě pouze čas, aby začala jednat o stažení," řekl Asadí.

Kázimí v nedávném televizním rozhovoru řekl, že podle něj budou američtí vojáci na stažení potřebovat tři roky.

K většině útoků na americké cíle v Iráku se přihlásily brigády Hizballáh, které jsou označovány za nejradikálnější ze skupin podporovaných Íránem. Zatím poslední útok byl zaznamenán v neděli, kdy se terčem stal vojenský konvoj v provincii Kádisíja. USA v reakci zablokovaly několik internetových stránek šíitských skupin včetně stránky Hizballáhu. Při jejím otevření se nyní objevuje vzkaz, v němž americké ministerstvo obchodu oznamuje, že jednalo z rozhodnutí americké vlády.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko hrozí kroky týdeníku Charlie Hebdo za karikaturu Erdogana

28.10.2020 12:50 Turecko pohrozilo, že podnikne právní a diplomatické kroky kvůli karikatuře, jež zobrazuje…

Erdogan žaluje Geerta Wilderse, urazily ho karikatury na twitteru

27.10.2020 16:53 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podal žalobu na ochranu osobnosti na nizozemského poslance a…

Na dně Středozemního moře leží přes milion tun plastů, nejvíc odpadu…

27.10.2020 16:43 Ve Středozemním moři končí každý rok 229.000 tun plastového odpadu. Odhad uvádí zpráva, kterou dnes…

Muslimské země se bouří kvůli karikaturám Mohameda, lidé pálí Macronovy…

27.10.2020 15:52 Aktualizováno V bangladéšské metropoli Dháce dnes demonstrovaly desítky tisíc lidí, kteří volali po bojkotu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama