Situace v Iráku je vyhrocená, část svých vojáků stáhlo i Španělsko

Kvůli vyhrocené situaci v Iráku v posledním týdnu stáhlo část svých vojáků z této země i Španělsko, potvrdila dnes místopředsedkyně úřadující španělské vlády Carmen Calvová. Podle ní Madrid přemístil do Kuvajtu deset ze 13 vojáků působících v rámci mise NATO v Bagdádu. Španělský kontingent v Iráku má 550 členů, uvedla místní média. Část svých vojáků dočasně stahuje z Iráku také Dánsko, Japonsko zavřelo své velvyslanectví v Bagdádu.

Přidejte svůj názor 42 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

"Ti, co byli na riskantnějších pozicích, odjeli do Kuvajtu," řekla dnes Calvová v televizi RTVE. Ministryně obrany Margarita Roblesová potvrdila, že noční íránský útok na dvě irácké základny s vojáky koalice vedené USA se španělského kontingentu nedotkl.

Dánská premiérka Mette Frederiksenová dnes oznámila, že Kodaň stahuje do Kuvajtu část svého vojenského personálu z irácké základny Ajn al-Asad a z Bagdádu. Na místě podle ní zůstane jen asi 30 až 40 z původních asi 130 členů kontingentu.

Japonsko dočasně zavírá své velvyslanectví v Bagdádu, oznámilo jeho ministerstvo zahraničí. Vyzvalo také japonské občany k evakuaci z Iráku a nedoporučilo Japoncům cestovat do Íránu. Japonský zastupitelský úřad v kurdském Irbílu na severu Iráku zůstává otevřený.

Írán v noci na dnešek vypálil několik raket na základnu Ajn al-Asad ležící asi 200 kilometrů západně od Bagdádu a na základnu v Irbílu na severu země, kde působili dosud zejména američtí vojáci. Útok byl odvetou za smrt velitele íránských jednotek Kuds Kásema Solejmáního, jehož USA zabily v pátek u Bagdádu.

Španělsko má v Iráku asi 550členný kontingent, který tam pomáhá s výcvikem místních bezpečnostních sil. Největší část španělské mise je v lokalitě Bismája jihovýchodně od Bagdádu, další část pobývá na základně Tádží severně od hlavního města a v metropoli bylo 13 španělských vojáků, z nichž deset bylo přemístěno do Kuvajtu. Žádnou z těchto základen podle Roblesové noční útoky nezasáhly.

Po pátečním zabití íránského generála Spojenými státy oznámila už o víkendu Severoatlantická aliance, že v Iráku pozastavuje svoji výcvikovou misi. Některé země poté své vojáky či jejich část z Iráku stáhly. Učinilo tak například Německo, Slovensko, Chorvatsko, Kanada či Rumunsko. Česko zatím o stažení svých vojáků neuvažuje, uvedl dnes premiér Andrej Babiš.

Loading...
Vstupte do diskuze (42)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rivlin vyzval na recepci fóra o holocaustu k boji proti antisemitismu

22.01.2020 20:17 Izraelský prezident Reuven Rivlin na dnešní recepci, již uspořádal ve své rezidenci v Jeruzalémě,…

Trump pohrozil Iráku. Sankce jsou stále možné

22.01.2020 19:13 Uvalení amerických sankcí na Irák je stále možné. Při dnešní schůzce s iráckým prezidentem Barhamem…

Macron měl v Izraeli incident, z kostela vykázal policistu

22.01.2020 17:31 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes zavítal do kostela svaté Anny v Jeruzalémě, kam přijel…

Útok v Íránu. Ozbrojenci zabili velitele basídžů, spolupracoval se…

22.01.2020 16:34 Maskovaní ozbrojenci dnes na jihozápadě Íránu přepadli a zabili místního velitele polovojenských…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama