Situace v Íránu eskaluje. Může se stát cílem útoku Česko?

Situace na Blízkém východě eskaluje. Zabití šéfa íránských elitních jednotek Kásema Solejmáního bylo podle USA aktem sebeobrany, Írán ale slíbil drtivou odvetu. Ta se přitom nemusí dotknout pouze Spojených států, ale i jejich spojenců.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Írán, ilustrační foto
doporučujeme

Napětí mezi Teheránem a Washingtonem vygradovalo poté, co americká raketa zabila v Bagdádu velitele jednotek Kuds a Írán v noci na středu odpověděl úderem na dvě základny v Iráku, kde jsou američtí vojáci.

Po odvetné akci by se ale mohla situace zmírnit. Americký prezident Donald Trump tvrdí, že Teheránu bude odpálení desítek raket stačit a další eskalace nebude. 

Ve středu Trump sice oznámil vůči Íránu nové, zatím blíže neurčené sankce, projevil ale zájem spolupracovat a vyjednat s Íránem dohodu, která světu zajistí větší bezpečnost a mír.

Írán sice spolupráci odmítá, odborníci se ale domnívají, že k další eskalaci konfliktu nedojde. Podle bezpečnostního experta Matěje Kandríka může vše skončit tak, že obě strany postupně vychladnou. "Předpokládám ještě nějaké menší incidenty. V alianci bude nyní debata, zda USA touto jednostrannou akcí neohrozily celou operaci NATO," vysvětlil podle Nového času Kandrík. 

Ale ačkoliv se konflikt může jevit vzdálený, íránská armáda disponuje raketami s dostřelem více než 2 000 kilometrů. V praxi to znamená, že po jejich odpálení by zasáhly Evropu. Do České republiky ale rakety nedostřelí.

Pravděpodobnější je, že spor zasáhne peněženky motoristů. Ropa totiž po konfliktu zdražuje a spolu s tím roste i cena pohonných hmot.

Loading...
Vstupte do diskuze (16)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ničivé zemětřesení v Turecku: Počet obětí roste, holčička přežila pod…

25.01.2020 21:02 Aktualizováno Zemětřesení, které v pátek večer postihlo východ Turecka, má už 29 obětí a dalších téměř 1500 osob…

Krveprolití v Iráku: Policie vyháněla demonstranty z tábořišť, čtyři mrtví

25.01.2020 16:00 Aktualizováno Čtyři lidé přišli o život při dnešních policejních zásazích proti účastníkům protivládních protestů…

Trest smrti vykonán. V Íránu oběsili "Krokodýla z Perského zálivu"

25.01.2020 15:57 Aktualizováno V Íránu vypátrali mezinárodní síť pašeráků drog a oběsili jejího vůdce, který měl přezdívku…

Pět českých policistů se vrací do Iráku, podílejí se na výcviku proti IS

25.01.2020 13:18 Pětice českých policistů, která se kvůli přerušení výcviku v Bagdádu přesunula do České republiky,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama