"Smrt Americe!" Iráčané vyšli do ulic Bagdádu, žádají odchod vojáků USA

Několik tisíc stoupenců radikálního šíitského duchovního se dnes shromáždilo v irácké metropoli Bagdádu a požadovalo odchod amerických vojáků ze země. Někteří přitom nesli transparenty s nápisem "Smrt Americe". Informovala o tom agentura AP. Napětí v regionu se vyostřilo tento měsíc poté, co Spojené státy u letiště v Bagdádu zabily s pomocí bezpilotního letounu velitele íránských elitních jednotek Kásema Solejmáního.

Americká armáda, ilustrační fotografie
doporučujeme

Krátce nato irácký parlament schválil nezávaznou rezoluci požadující odchod amerických vojáků ze země. Kurdští a sunnitští zákonodárci tehdejší hlasování bojkotovali.

zdroj: YouTube

Z reproduktorů na náměstí v centrální části Bagdádu se dnes ozývalo "Ne Americe", zatímco dítě v davu drželo transparent s nápisem "Smrt Americe. Smrt Izraeli". Někteří demonstranti na sobě měli symbolická šíitská bílá roucha. Silnice a mosty do opevněné Zelené zóny, kde sídlí vláda a mnoho zahraničních ambasád včetně té americké, byly zablokovány betonovými zátarasy a čtvrť hlídalo více příslušníků bezpečnostních složek než obvykle.

Šíitský duchovní Muktada Sadr, jehož strana vyhrála v květnu v parlamentu nejvíce křesel, vyzval Iráčany k masové demonstraci na protest proti přítomnosti amerických vojáků po atentátu na Solejmáního a vysoce postaveného velitele irácké milice Abú Mahdího Muhandise.

Dnešní pochod podporují hlavní šíitské strany, včetně bloku Fatah Sadrova poltického rivala Hádího Amirího, stejně jako aliance Íránem podporovaných milic, která si říká Lidové mobilizační síly (PMF).

"Američtí vojáci by měli odejít (...) Jsem připraven bojovat proti Američanům, pokud nás Sadr požádá," řekl osmnáctiletý demonstrant Amír Saad.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Írán i Rusko se ohradily proti obvinění ze zásahu do voleb v USA

22.10.2020 14:29 Írán i Rusko popřely americké obvinění, že se snaží zasáhnout do amerických voleb. Írán si dnes…

Krize ve východním Středomoří trvá. Turecko prodlouží spornou misi…

22.10.2020 07:40 Turecko prodlouží současnou misi svých průzkumných plavidel, která k nevoli Řecka a EU hledají nová…

Izrael a Spojené arabské Emiráty uzavřely dohodu o bezvízovém styku

20.10.2020 13:44 Izrael a Spojené arabské emiráty se dohodly na bezvízovém styku. Oznámil to izraelský premiér…

Významný palestinský politik Irikát bojuje s covidem, jeho stav je kritický

19.10.2020 09:15 Stav palestinského politika Saíba Irikáta hospitalizovaného kvůli covidu-19 v Izraeli se zhoršil a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama