"Smrt Americe!" Iráčané vyšli do ulic Bagdádu, žádají odchod vojáků USA

Několik tisíc stoupenců radikálního šíitského duchovního se dnes shromáždilo v irácké metropoli Bagdádu a požadovalo odchod amerických vojáků ze země. Někteří přitom nesli transparenty s nápisem "Smrt Americe". Informovala o tom agentura AP. Napětí v regionu se vyostřilo tento měsíc poté, co Spojené státy u letiště v Bagdádu zabily s pomocí bezpilotního letounu velitele íránských elitních jednotek Kásema Solejmáního.

Americká armáda, ilustrační fotografie
doporučujeme

Krátce nato irácký parlament schválil nezávaznou rezoluci požadující odchod amerických vojáků ze země. Kurdští a sunnitští zákonodárci tehdejší hlasování bojkotovali.

zdroj: YouTube

Z reproduktorů na náměstí v centrální části Bagdádu se dnes ozývalo "Ne Americe", zatímco dítě v davu drželo transparent s nápisem "Smrt Americe. Smrt Izraeli". Někteří demonstranti na sobě měli symbolická šíitská bílá roucha. Silnice a mosty do opevněné Zelené zóny, kde sídlí vláda a mnoho zahraničních ambasád včetně té americké, byly zablokovány betonovými zátarasy a čtvrť hlídalo více příslušníků bezpečnostních složek než obvykle.

Šíitský duchovní Muktada Sadr, jehož strana vyhrála v květnu v parlamentu nejvíce křesel, vyzval Iráčany k masové demonstraci na protest proti přítomnosti amerických vojáků po atentátu na Solejmáního a vysoce postaveného velitele irácké milice Abú Mahdího Muhandise.

Dnešní pochod podporují hlavní šíitské strany, včetně bloku Fatah Sadrova poltického rivala Hádího Amirího, stejně jako aliance Íránem podporovaných milic, která si říká Lidové mobilizační síly (PMF).

"Američtí vojáci by měli odejít (...) Jsem připraven bojovat proti Američanům, pokud nás Sadr požádá," řekl osmnáctiletý demonstrant Amír Saad.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama