"Smrt Americe!" Tisíce Íránců skandovali před bývalou ambasádu USA v Teheránu

Tisíce Íránců se dnes shromáždily v blízkosti bývalého amerického velvyslanectví v Teheránu a skandovaly "Smrt Americe" a "Smrt Izraeli". Akce se uskutečnila u příležitosti 40. výročí od obsazení americké ambasády stoupenci islámské revoluce a den poté, co íránský nejvyšší duchovní zopakoval, že zakazuje íránským činitelům jednat se Spojenými státy. Informovala o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Írán, ilustrační foto
doporučujeme

Státní televize ráno odvysílala záběry davů v ulicích v okolí někdejší ambasády, která po islámské revoluci v roce 1979 dostala přezdívku "špionské doupě". Pochody a manifestace se dnes podle státních médií v Íránu uskutečnily také na asi 1000 dalších míst.

Rozbouřený a protiamericky naladěný dav radikálních studentů, kteří byli stoupenci islámské revoluce a ajatolláha Chomejního, 4. listopadu 1979 přepadl komplex americké ambasády v Teheránu, kde zajal přes 60 tamních pracovníků jako rukojmí. Za jejich propuštění požadoval vydání bývalého panovníka šáha Rezy Pahlavího do Íránu, sebekritiku USA za jejich politiku vůči Íránu v minulosti a závazek, že se USA nebudou v budoucnosti vměšovat do íránských záležitostí. Dav tehdy 52 rukojmích zadržoval 444 dní.

Nynější vůdce ajatolláh Alí Chameneí v neděli zopakoval, že íránským činitelům zakazuje jednat se Spojenými státy s tím, že Írán a USA jsou nesmiřitelnými nepřáteli. "Ti, kteří se domnívají, že jednání s nepřítelem vyřeší naše problémy, se stoprocentně mýlí," řekl. Jednání by podle Chameneího připadala v úvahu jen v případě, že by se Spojené státy vrátily k dohodě o íránském jaderném programu a zrušily sankce proti Íránu.

Íránský parlament mezitím předběžně schválil opatření, na jehož základě musí učebnice obsahovat pasáže o "zločinech" Spojených států. Stejně jako dav podle Reuters volali "Smrt Americe" také íránští zákonodárci.

V uplynulém roce se vztahy mezi Íránem a USA ještě více vyostřily poté, co americký prezident Donald Trump odstoupil od mezinárodní jaderné dohody s Íránem a světovými mocnostmi (Británií, Čínou, Francií, Německem, Ruskem a USA), na jejímž základě se Írán zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení sankcí. Spojené státy po odstoupení od dohody opět zavedly sankce zacílené zejména na export íránské ropy. Washington tvrdí, že cílem opatření je přimět Teherán, aby vyjednal novou širší dohodu, která by například zahrnovala také íránský balistický program. Ostatní signatáři dohody se ji snaží zachovat.

Loading...
Témata: Írán | USA | Izrael | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Soud EU nařídil povinné označování zboží z židovských osad, Izrael skřípe…

12.11.2019 16:13 Aktualizováno Soudní dvůr Evropské unie dnes rozhodl, že na potravinách pocházejících z území okupovaných…

Izrael pod palbou raket z Pásma Gazy. Odveta bude tvrdá, avizuje armáda

12.11.2019 13:36 Aktualizováno Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele dnes ráno odpáleno mnoho raket, proti kterým zasáhla…

Arab pobodal na jevišti divadla tři herce. Útok zachytila kamera

12.11.2019 11:57 Muž ozbrojený nožem v pondělí večer zaútočil na jevišti divadla v Rijádu a zranil tři účinkující.…

Islamisté chystali masakr. Jordánsko zmařilo útok na diplomaty Izraele a…

12.11.2019 10:23 Jordánské tajné služby nedávno zmařily útok na izraelské a americké diplomaty a na americké vojáky.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama