SOHR: Boje v Idlibu si vyžádaly 15 mrtvých, v regionu má přitom platit příměří

Patnáct lidí dnes přišlo o život při střetech mezi syrskými vládními vojsky a džihádisty na jihu severozápadní syrské provincie Idlib. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Nejnovější boje se odehrály pouze několik hodin poté, co prezidenti Ruska a Turecka uzavřeli dohodu o příměří v Idlibu.

Sýrie
doporučujeme

Střety se podle SOHR udály v regionu Džabal Závíja a zemřelo při nich šest vojáků syrské armády a jejich spojenci a devět bojovníků povstalecké džihádistické skupiny.

Od čtvrteční půlnoci má v Idlibu platit příměří, které ve čtvrtek dohodli v Moskvě ruský prezident Vladimir Putin a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan.

Rusko v Sýrii bojuje na straně tamní armády, zatímco Turecko podporuje některé povstalecké skupiny. V Idlibu a jeho blízkosti má 12 pozorovacích postů zřízených po předchozí dohodě s Ruskem. Při posledních bojích se k těmto stanovištím přiblížili syrští vojáci a Turecko požadovalo jejich stažení. Syřané se ale snaží ovládnout hlavní silniční trasy mezi Damaškem a severem země.

Erdogan dnes řekl, že Rusko s Tureckem zajistí, aby bylo příměří dodržováno, avšak dodal také, že si Ankara vyhrazuje právo reakce v případě syrského útoku.

Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, který byl s oběma prezidenty na tiskové konferenci, bude pro Idlib zřízen bezpečnostní koridor, na jehož přesných parametrech se do sedmi dní dohodnou ministři obrany.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak zastavit íránský jaderný program? Historik nedoporučuje silové řešení

01.12.2020 00:01 NÁZOR - Je to téměř rok, kdy americký nálet u Bagdádu zabil generála Kásima Solejmáního, velitele…

Tálibán nepodepsal dohodu s afghánskou vládou kvůli preambuli

30.11.2020 21:46 Povstalecká organizace Tálibán odmítla podepsat dohodu s afghánskou vládou kvůli nesouhlasu s…

Izrael od roku 2016 nevydal rodinám k pohřbení 68 Palestinců

30.11.2020 15:28 Izrael si od dubna 2016 ponechal těla 68 mrtvých Palestinců, která mohou posloužit při vyjednávání…

V Teheránu se konal obřad za zavražděného fyzika Fachrízádeho, média…

30.11.2020 13:19 Aktualizováno Na íránském ministerstvu obrany se dnes konal smuteční obřad za jaderného fyzika Mohsena…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama