Spící buňka IS se probudila. Atentátník zaútočil na protiteroristickou službu

Sebevražedný atentátník s výbušným pásem se dnes odpálil u ústředí zpravodajské a protiteroristické služby v severním Iráku. Zraněni při útoku, který úřady připisují teroristické organizaci Islámský stát (IS), byli nejméně tři členové bezpečnostních složek, informovala agentura AP.

Islámský stát (ISIS)
doporučujeme

K bráně úřadu v severoiráckém Kirkúku podle bezpečnostních složek přijel řidič s mužem se sebevražedným pásem. Útočník odhodil granát a odpálil se než stačil vejít na pozemek. Řidič z místa činu ujel.

IS se k útoku dosud nepřihlásil. Teroristická organizace byla oficálně v zemi poražena v roce 2017, ale stále má spící buňky, které útočí na irácké vojáky. Sebevražedné útoky jsou jednou z hlavních taktik extremistů, kteří v roce 2014 kontrolovali téměř třetinu Iráku a Sýrie.

Vysoce postavený představitel irácké zpravodajské služby agentuře AP sdělil, že kirkúcká centrála o plánovaném sebevražedném útoku věděla, ale nebylo jasné, kdy k němu dojde.

Agentura AP připomíná, že šlo o první sebevražedný útok v oblasti za uplynulé měsíce, ale doplnila, že IS v Kirkúku, Dijále a Saláhaddínu za tu dobu spáchal menší útoky. Části provincií jsou policii těžko přístupné a spory o území mezi federální vládou v Bagdádu a iráckým částečně autonomním Kurdistánem způsobily v místech bezpečnostní vakuum.

Mezinárodní koalice pod velením USA nedávno ze základen v regionu, včetně Kirkúku, stáhla své vojáky v rámci plánu, který počítá i se snížením přítomnosti koaličních sil v Bagdádu a v západoirácké provincii Anbár.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Írán i Rusko se ohradily proti obvinění ze zásahu do voleb v USA

22.10.2020 14:29 Írán i Rusko popřely americké obvinění, že se snaží zasáhnout do amerických voleb. Írán si dnes…

Krize ve východním Středomoří trvá. Turecko prodlouží spornou misi…

22.10.2020 07:40 Turecko prodlouží současnou misi svých průzkumných plavidel, která k nevoli Řecka a EU hledají nová…

Izrael a Spojené arabské Emiráty uzavřely dohodu o bezvízovém styku

20.10.2020 13:44 Izrael a Spojené arabské emiráty se dohodly na bezvízovém styku. Oznámil to izraelský premiér…

Významný palestinský politik Irikát bojuje s covidem, jeho stav je kritický

19.10.2020 09:15 Stav palestinského politika Saíba Irikáta hospitalizovaného kvůli covidu-19 v Izraeli se zhoršil a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama