Špionáž pro Mossad? Írán vynesl tresty, nemazlil se ani s pracovnicí British Council

Soud v Íránu dnes poslal dva lidi na deset let do vězení za špionáž pro Izrael, jeden z nich má přitom vedle íránského i britské občanství. S odvoláním na místní úřady o tom informovala agentura AFP. Teheránský odvolací soud dnes zároveň potvrdil desetiletý trest odnětí svobody za špionáž íránské občance Aras Amíríové, která žila v Británii.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Věznice, ilustrační fotografie
doporučujeme

Člověk s britsko-íránským občanstvím "byl odsouzen k deseti letům vězení za špionáž pro izraelský Mossad ... a k dvěma letům za nezákonné nabytí majetku," řekl mluvčí soudu. Za kontakt s izraelskou tajnou službou byl odsouzen ještě další člověk, který má pouze íránské občanství.

Třiatřicetileté Amíríové, kterou íránské úřady zadržely při návštěvě Teheránu loni v březnu, odvolací soud potvrdil desetiletý trest. Žena měla podle íránského ministerstva spravedlnosti na starosti kancelář organizace British Council pro Írán a spolupracovala s britskou tajnou službou.

British Council je britská organizace podporující mezikulturní spolupráci. Podle jejího sdělení nebyla odsouzená šéfkou oddělení pro Írán, na nižší pozici měla pouze na starosti podporu současného íránského umění a snažila se ho představit britskému publiku.

V Íránu, který neuznává dvojí občanství, bylo v posledních letech uvězněno několik íránsko-britských občanů. Nejznámější je případ Britky s íránským pasem Nazanin Zaghariové-Ratcliffeové, která si v teheránské věznici odpykává trest za spiknutí proti íránskému režimu. Byla zaměstnankyní charitativní součásti nadace Thomson Reuters a byla zatčena v dubnu 2016, když do Íránu přijela za příbuznými.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA vyšlou vojáky do Saúdské Arábie. Válka s Íránem je na spadnutí?

21.09.2019 12:40 Aktualizováno Šéf Bílého domu Donald Trump schválil vyslání amerických vojáků do Saúdské Arábie a Spojených…

Zoufalství USA? Nové sankce míří na obyčejné lidi, hromuje íránský ministr…

21.09.2019 10:28 Íránský ministr zahraničí Džavád Zaríf dnes nové americké sankce proti íránské centrální bance…

Egypťané se bouří proti prezidentovi, policie dav rozháněla slzným plynem

21.09.2019 08:16 Egyptské bezpečnostní síly rozháněly v pátek večer slzným plynem demonstranty, kteří se sešli na…

Spojené státy jsou odsouzeny k porážce? Politolog upozornil na závažný…

21.09.2019 00:01 NÁZOR - "Nepřítel se dostal ke slovu." Tato slova, která s oblibou užívají američtí vojenští…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama