Státy Perského zálivu podepsaly dohodu o stabilitě, skončil konflikt s Katarem

Šest arabských států Perského zálivu podepsalo dohodu o stabilitě a solidaritě. V úvodu dnešního summitu lídrů zemí oblasti Perského zálivu to řekl korunní princ Saúdské Arábie Muhammad bin Salmán. Informovala o tom agentura AFP. Agentura DPA napsala, že nejvyšší představitelé Saúdské Arábie a dalších zemí Perského zálivu dohodou ukončili více než tříletý konflikt s Katarem. Podle AFP však podrobnosti dohody zatím nejsou jasné.

Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie)
doporučujeme

"Snahy (Kuvajtu a USA) nám pomohly dospět k dohodě ohledně deklarace z Al-Uly, která bude na tomto summitu podepsána a v níž potvrzujeme solidaritu a stabilitu Perského zálivu," uvedl před podpisem korunní princ. "Dnes je urgentně zapotřebí spojit síly, abychom podpořili region a byli schopni čelit výzvám kolem nás, zejména pak hrozbám, které představuje íránský jaderný a balistický program, jeho plány na sabotáž a ničení," dodal.

Lídři šesti zemí Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) následně podepsali dva dokumenty, al-ulskou deklaraci pojmenovanou po městě Al-Ulá, kde se summit koná, a závěrečné prohlášení. Obsah dohod dosud nebyl oficiálně zveřejněn.

Naděje, že se sousední státy s Katarem usmíří, začala sílit v pondělí, kdy Saúdská Arábie opět otevřela svou hranici s touto zemí.

V roce 2017 se proti Kataru postavily Saúdská Arábie, Bahrajn, Egypt a Spojené arabské emiráty. Obvinily tento arabský stát z podpory terorismu a spolupráce s Íránem, který je regionálním soupeřem arabských zemí. V důsledku sporu pak státy vyhlásily proti Kataru obchodní, diplomatické a cestovní embargo. Katar obvinění popírá a opatření označil za porušení své svrchovanosti.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Loď Ocean Viking zachránila u Libye přes 250 migrantů

22.01.2021 20:12 Loď Ocean Viking francouzské nevládní organizace SOS Méditerranée zachránila při dvou zásazích…

Íránský prezident Rúhání uvítal konec vlády Donalda Trumpa

20.01.2021 08:56 Íránský prezident Hasan Rúhání uvítal konec americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa.…

Exploze v syrské rafinerii. Média píší o "obřím požáru" tankerů

19.01.2021 20:50 Syrská civilní obrana se snaží uhasit velký požár, který zachvátil ropné tankery v rafinérii poblíž…

Na severu Afghánistánu padlo při útocích Tálibánu 20 vojáků

19.01.2021 12:54 Nejméně 20 vládních vojáků zemřelo v severoafghánské provincii Kunduz při nočních útocích bojovníků…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama