Stažení amerických vojsk se mění v úprk? Generál varuje před katastrofou

NÁZOR – Každý vojenský velitel chápe, že nejsložitější operací je stažení vojsk pod tlakem, deklaruje vysloužilý americký generál Wesley Clark v komentáři pro server CNN. Bývalý velitel sil NATO v Evropě vysvětluje, že tváří v tvář nepříteli se stažení může stát ústupem a ústup se může změnit v úprk.

Kompletní ztráta vlivu

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa tento měsíc ohlásila, že stáhne vojáky z hraniční oblasti mezi Tureckem a Sýrií, připomíná generál. Dodává, že o pár dní později turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan ohlásil zahájení ofenzivy do severovýchodní Sýrie zaměřené proti kurdským jednotkám, které stažení amerických sil učinilo zranitelnými.

Na pozadí posledního amerického kroku vypadá strategické stažení jednotek Spojených států z Blízkého východu jako otevření dveří ke katastrofě v regionu, ne-li kompletní ztráta celosvětového amerického vlivu, obává se Clark. Americký senát podle něj dluží americkým vojákům uspořádání slyšení, které dá této strategii nějaký smysl nebo pomůže definovat lepší přístup.  

Na slyšení by podle generála měly padnout následující otázky: Proč bylo nařízeno stažení bez vojenských příprav? Proč nedošlo ke snaze zkrotit Erdoğanovy ambice v Sýrii skrze diplomacii a zprostředkovatelství? Jaká je strategie pro udržení schopnosti USA prosazovat své zájmy v regionu po stažení vojsk? Jaké jsou dopady pro celosvětové americké spojenecké vazby i bezpečnost amerických vojáků a jejich rodin sloužících v zahraničí.

„Na základě toho, co zatím víme, vzešel příkaz ke stažení z prezidentova telefonátu s Erdoğanem a výzvy k okamžitému stažení se od hranice,“ pokračuje Clark. Vysvětluje, že šlo o pouhých 50 vojáků, ale ani tak se nejednalo o maličkost a všichni experti na mezinárodní politiku a vojenští velitelé si dokázali představit výsledný zmatek, jelikož tato malá americká vojenská přítomnost byla pečlivě využita k vyvážení místních a regionálních rivalit.

Tito vojáci chránili zranitelné, často vysídlené civilisty, udržovali americkou přítomnost v regionu, bránili zakořenění Íránu v oblasti, obnově Islámského státu i dlouho ohlašované turecké vojenské operaci, která by zničila více než čtyřletou americkou strategii v regionu, odkazuje generál na mediální prohlášení mnoha amerických činitelů. Dodává, že Kurdové nyní obviňují Spojené státy ze zrady, protože bojovali a obětovali se za americké zájmy.

Stažení amerických vojsk ze severní Sýrie také vystavuje Izrael stále méně zadržovanému posilování íránských linií, a tudíž jej ohrožuje, kritizuje Clark. Doplňuje, že syrský prezident Bašár Asad, který byl dlouho mezinárodně odsuzován za své násilné jednání a utlačování vlastního lidu, může nyní ostentativně spolupracovat s Erdoğanem na potlačení posledního záblesku humanitární pomoci a naděje v pohraniční oblasti.

Kurdové ohlásili, že již uprchly stovky vězněných příslušníků Islámského státu, což této teroristické skupině se stále uceleným velením umožňuje posílit o mnoho zkušených bojovníků, poukazuje generál. Rovněž varuje, že Rusko začne hrát významnější roli regionálního arbitra.

Nové zbraně nestačí

„NATO, jehož je Turecko členem, je hluboce otřeseno tureckou invazí a (Erdoğanovými) hrozbami, že vpustí stovky tisíc uprchlíků do Evropy kvůli silnému odsouzení (invaze) evropskými členy NATO,“ píše Clark. Pokládá proto otázky, co z toho je dobré pro Spojené státy.

Američtí přátelé a spojenci mimo Blízký východ mají obavy, protože mizí sedmdesátiletá vůdčí role USA, stejně jako americká důvěryhodnost založená službě a obětech generací amerických vojáků, konstatuje generál. Naznačuje, že Jižní Korea se musí ptát, co by se stalo s americkou vojenskou přítomností v zemi a americkými bezpečnostními garancemi, pokud by severokorejský vůdce Kim Čong-un naplnil své hrozby a obnovil vývoj a testy jaderných zbraní. „Sklonily by se Spojené státy před jeho požadavky?“ táže se bývalý velitel NATO.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Podobně se musejí ptát tchajwanští politici, zda by se USA postavily čínským hrozbám, upozorňuje Clark. Dodává, že ve východní Evropě a na Ukrajině musejí zase vidět jasný vzkaz ve slovech, která Trump sdělil v září svému ukrajinskému protějšku Volodymyrovi Zelenskému, kdy vyjádřil naději, že se Zelenskyj spojí s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a urovnají vzájemné problémy, čímž myslel pět let trvající konflikt Ukrajiny s Ruskem, který stále Ukrajinu 13 tisíc životů a územní celistvost.

Senátní slyšení, které generál navrhuje, by nemělo být stranickou záležitostí, ale spíše upřímnou snahou ujasnit a stabilizovat americkou zahraniční politiku, které hrozí, že se zcela rozejde s principy a závazky, které od druhé světové války brání střetu velkých mocností.

 „Senát nyní musí zaujmout přední roli v otevřeném a veřejném vyšetřování,“ apeluje Clark. Dodává, že zvyšování prostředků a dodávky nových zbraní americké armádě již nestačí, protože svět potřebuje americkou vůdčí roli.

Související

Bombardér B-1B Lancer

USA letecky zaútočily v Sýrii a Iráku

V pátek večer Spojené státy zahájily letecké útoky v Iráku a Sýrii. Cílem těchto úderů jsou íránské revoluční gardy a milice podporované Teheránem. Tyto akce jsou odpovědí na nedělní útok na americkou vojenskou základnu v Jordánsku, který si vyžádal lidské životy.

Více souvisejících

Sýrie USA (Spojené státy americké) Wesley Clark (ex-šéf NATO) Turecko Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 58 minutami

před 1 hodinou

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

John Kirby, koordinátor strategické komunikace Národní bezpečnostní rady

Íránský útok na Izrael byl podle USA trapným neúspěchem

Masivní dronový a raketový útok Íránu na Izrael byl "velkolepým a trapným neúspěchem", uvedl v pondělí Bílý dům. S tímto prohlášením přišel den poté, co americké jednotky pomohly Izraeli sestřelit většinu raket a bezpilotních letadel vypálených Teheránem.

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Vražda v Pohodlí na Svitavsku se dostala k soudu. Muži vinu odmítají

U Krajského soudu v Hradci Králové se v pondělí začala projednávat kauza předloňské vraždy v domě v Pohodlí u Litomyšle na Svitavsku. Dvojice mužů je obviněna z toho, že utýrala muže, jehož tělo následně uvařila v sudu, kosti spálila a další ostatky rozvezla po okolí. Oběma hrozí výjimečný trest. 

před 5 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Záporožská jaderná elektrárna

MAAE vyzve Rusko a Ukrajinu ke kontrole stavu Záporožské JE

Rafael Grossi, ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), oznámil plány v roce 2024 na pozvání Ukrajiny a Ruska k posouzení technického stavu Záporožské jaderné elektrárny. Grossi také zmínil plány na opětovnou návštěvu Ruska a Ukrajiny.

Aktualizováno včera

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

včera

včera

včera

Madame de Pompadour

Nejslavnější královská milenka Madame de Pompadour zemřela před 260 lety

Je tomu přesně 260 let, co zemřela jedna z nejslavnějších královských milenek, která vstoupila do dějin jako Madame de Pompadour. Ačkoliv pocházela z prostých poměrů, dokázala se během několika let vyšplhat mezi společenskou elitu a zajistit si vlivné postavení i bohatství. Majetek ani vliv pro ni však nikdy nebyly na prvním místě.

včera

Tesla náhle propustí více jak 10 % svých zaměstnanců. Co se děje?

Tesla hodlá celosvětově propustit více než 10 % svých zaměstnanců, uvádí agentura Reuters s odkazem na interní dokumenty společnosti.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy