Stíhačky USA nad Sýrií ohrozily íránské civilní letadlo, tvrdí Teherán

Dvě americké stíhačky se nad Sýrií dostaly do blízkosti íránského civilního letadla. Jeho pilot musel rychle změnit výšku, aby se vyhnul kolizi. S odvoláním na íránskou agenturu IRIB o tom ve čtvrtek informovala agentura Reuters. Původně IRIB tvrdila, že manévr musel pilot učinit kvůli jedné izraelské stíhačce.

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie
doporučujeme

Íránská agentura uvedla, že letadlo společnosti Mahan Air bylo na trase z Teheránu do Bejrútu. V libanonské metropoli nakonec přistálo. "Všichni pasažéři jsou v pořádku, několik jich má menší zranění," řekl ředitel bejrútského letiště libanonské televizi. "Většina jich ale utrpěla šok," dodal.

Agentura IRIB původně uvedla, že se k íránskému civilnímu letadlu přiblížila izraelská stíhačka. Později s odvoláním na pilota napsala, že se jednalo o dva stroje, které se v komunikaci identifikovaly jako americké.

Syrská agentura SANA uvedla, že stroje, které se nad jihozápadní Sýrií přiblížily k íránskému letadlu, patřily k mezinárodní koalici vedené Spojenými státy. Íránská státní televize podle agentury AP informovala, že íránské letadlo "obtěžovaly" dvě izraelské stíhačky.

Izraelská armáda útočí v Sýrii na cíle spojené s Íránem a libanonským Hizballáhem ve snaze zabránit Íráncům upevňovat svůj vliv v Sýrii. Írán stejně jako Rusko podporuje vládu v Damašku a je také velkým spojencem Hizballáhu. Své útoky většinou nechává bez komentáře a zatím se nevyjádřil ani ke kolizi, o níž informoval Írán. Americká armáda se k zprávě o incidentu zatím rovněž nevyjádřila.

Íránské ministerstvo zahraničí uvedlo, že bude vinit Spojené státy, pokud se civilnímu letadlu při návratu do Teheránu něco stane.

Agentura Reuters upozornila, že Izrael a USA dlouhodobě obviňují společnost Mahan Air, že se podílí na pašování zbraní z Íránu do Sýrie.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obnova Bejrútu: Dárci přislíbili přes 250 milionů eur, exploze musí být…

09.08.2020 21:18 Aktualizováno Na dnešní mezinárodní videokonferenci zorganizované Francií ve spolupráci s OSN bylo na pomoc…

V Bejrútu pokračují masivní demonstrace. Hořelo u parlamentu, lidé žádají…

09.08.2020 20:31 Aktualizováno Libanonská policie dnes použila slzný plyn proti demonstrantům v Bejrútu, kteří házeli kameny u…

Naděje, že se v Bejrútu podaří najít přeživší, uvadá. Stále se pohřešuje…

09.08.2020 17:39 Naděje, že se v troskách budov podaří najít další lidi, kteří přežili úterní explozi v Bejrútu,…

Čeští záchranáři v Bejrútu se pustili do práce, odpoledne se museli…

09.08.2020 15:46 Aktualizováno Čeští záchranáři v Bejrútu se dnes díky zlepšení bezpečnostní situace mohli znovu pustit do práce.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama