Střet amerických a ruských vojáků v Sýrii nebyl náhodný, varuje analytik

NÁZOR - V srpnu vypukly střety mezi americkými a ruskými hlídkami operujícími na severovýchodě Sýrie, poukazuje Giuseppe Maria Del Rosa v komentáři pro server National Interest. Bezpečnostní analytik ze společnosti Le Beck připomíná, že podle americké strany k incidentu došlo nedaleko městečka al-Malikía na turecko-syrské hranici, kde na sebe ruské a americké hlídky narazily.

Americká armáda, ilustrační fotografie

Riziko dalších střetů roste

Podle verze Washingtonu ruské vozidlo záměrně najelo do amerického obrněného terénního vozu, což vedlo ke zranění čtyř amerických vojáků, konstatuje analytik. Střet označuje za poslední v sérii konfliktů ruských a amerických jednotek v oblasti, která odstartovala po částečném odchodu amerických sil ze severovýchodní Sýrie.

Incident dle očekávání komentují americká a ruská strana protichůdně, přesto podtrhuje působení vojáků obou zemí na překrývajícím se území, uvádí Del Rosa. Dodává, že se objevily také záběry zachycující ruskou helikoptéru vznášející se během střetu nízko nad americkým vozidlem.

"Tyto prvky, spolu s provokativním přístupem ruských sil zvyšují riziko budoucích dalších, přímých vojenských střetů," píše odborník. Vyzdvihuje, že nešlo o izolovaný, ale pouze prozatím poslední  incident v celé řadě dalších, které provázejí americké a ruské vojenské operace v nestabilním regionu.

Podobné střety mohou být strategií, kterou Rusko testuje hranice amerických jednotek v rámci své snahy přimět je k celkovému odchodu z oblasti východní Sýrie, domnívá se Del Rosa. Poukazuje, že na rozdíl od předchozích incidentů, do kterých byly zapojeny společné hlídky amerických vojáků a příslušníků Syrských demokratických sil - místní protivládní milice -, či útoku na americký vojenský konvoj ozbrojenci z syrské provládní milice se posledního střetu přímo zúčastnili ruští vojáci a zjevně záměrně.

Počet střetů mezi americkými a ruskými jednotkami narostl po rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa stáhnout tisíc příslušníků amerických sil ze Sýrie, které si šéf Bílého domu ale rychle rozmyslel a souhlasil s udržením menšího počtu vojáků v omezenějším prostoru k "ochraně ropy", připomíná autor komentáře. Vysvětluje, že následné přeskupení amerických jednotek vedlo k rozšíření operačního prostoru ruských sil v severovýchodní Sýrii - vojáci obou zemí jsou si tak nyní blíže a opakovaně na sebe narážejí.

Obě strany se snaží vyvarovat smrtícím srážkám a násilné konfrontaci, ale přímý vojenský střet mezi ruskými a americkými hlídkami je něco jiného než střety zástupných sil a spojenců Washingtonu a Moskvy, tudíž se zvyšuje šance dalších přešlapů a eskalace, míní Del Rosa. Dodává, že s ohledem na sílící tlak, aby americké jednotky zůstaly na syrském severovýchodě, rostou i ruské snahy rozšířit přítomnost vlastních vojáků, znepříjemňovat působení těm americkým a nakonec je vytlačit ze Sýrie.

Nový rozměr americké přítomnosti

"Krom toho může být rostoucí napětí mezi Spojenými státy a Ruskem spojeno s nedávným podpisem dohody o těžbě ropy mezi americkou společností - jmenovitě Delta Energy - a syrskou kurdskou samosprávní administrativou," soudí analytik. Upozorňuje, že tímto Spojené státy své přítomnosti v Sýrii dávají rozměr, který přesahuje původní mandát boje proti teroristické organizaci Islámský stát a signalizuje záměr dlouhodobě zůstat v regionu s bohatými ropnými nalezišti, čehož se syrské provládní síly vždy obávaly.  

Tento důvod označuje odborník za pravděpodobnější i kvůli tomu, že mnohé zprávy naznačovaly ruský zájem uzavřít podobnou dohodu o průzkumu a využívání ropných polí v oblasti, kterou však kurdská samospráva jasně odmítla.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Washington sice stáhl část původního kontingentu, který byl do Sýrie vyslán k boji s Islámským státem, nyní se ale snaží udržet americkou vojenskou přítomnost a chránit ropná pole na severovýchodě země, konstatuje Del Rosa. Poukazuje, že v tomto směru může nedávno uzavřená smlouva s Kurdy garantovat Američanům pětadvacetiletou přítomnost a výstavbu těžební infrastruktury v oblastech, které ovládají Syrské demokratické síly, přičemž takto získanou ropu mohou američtí těžaři prodávat na kurdských autonomních územích a potenciálně dále vyvážet přes Turecko a Irák.

Vystupňování americko-ruských tensí navíc přichází ve chvíli, kdy kurdská samospráva přerušila jednání o normalizaci vztahů s režimem v Damašku, když deklarovala, že syrští představitelé rozhovory neberou vážně, upozorňuje expert. Doplňuje, že Kurdové si také stěžovali na neochotu Ruska tato jednání usnadnit.

"Poslední incidenty proto nejsou žádná náhoda a pramení z širší konfrontace mezi Spojenými státy a Ruskem, což podtrhuje možnost, že budou hlášeny i další střety," obává se autor komentáře. Podotýká, že Trumpova administrativa si sice rozmyslela celkový odsun amerických vojsk ze severovýchodní Sýrie, jasnou strategii pro region ale neprezentovala, což se protíná s ruskou snahou ukázat americkým vojákům pomyslné dveře.

Tyto důvody, stejně jako potenciální ruská touha po odvetě za neúspěch jednání s Kurdy, zřejmě posílí možnost dalších vojenských střetů v Sýrii, deklaruje závěrem analytik.

Turecko v plamenech. Kvůli masivním požárům evakuují tisíce turistů

31.07.2021 21:57 Aktualizováno Turecké pobřeží Egejského moře nadále sužují požáry, které se již rozšířily i k některým…

Arabský svět před výbuchem? Region čelí dlouho neřešeným výzvám

31.07.2021 21:57 Aktualizováno NÁZOR - Uplynulý týden ukázal, že arabské režimy tvrdě potlačují projevy nesouhlasu, ale již mnohem…

Izrael jako první na světě nabídne přeočkování třetí dávkou seniorům

29.07.2021 20:23 Izrael nabídne přeočkování třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 od společností Pfizer a BioNTech…

Cestující, učitelé i studenti. V Pákistánu se očkování stane nutností

29.07.2021 18:19 Pákistán od prvního srpna zakáže leteckou dopravu pro všechny, kdo se nebudou moci prokázat…

Izrael umožní očkovat děti od pěti let, pokud jim hrozí vážný průběh covidu

28.07.2021 20:33 Izrael od 1. srpna umožní očkovat proti covidu-19 děti ve věku pěti až 11 let, kterým by při nákaze…

Do Afghánistánu se údajně přesouvají bojovníci IS ze Sýrie či Libye

28.07.2021 12:26 Rusko zaznamenalo přesun bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS) ze Sýrie, Libye a…

NATO podporuje Afghánistán a jednání o urovnání konfliktu, řekl Stoltenberg

27.07.2021 13:17 Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg dnes vyzval afghánského prezidenta…

Izrael pode zprávy HRW spáchal v květnových bojích v Gaze válečné zločiny

27.07.2021 11:01 Ochránci lidských práv z organizace Human Rights Watch (HRW) obvinili Izrael z válečných zločinů…

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

26.07.2021 21:37 Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na…

Izrael zvažuje, zda brzy začít očkovat starší osoby třetí dávkou vakcíny

26.07.2021 19:47 Izrael zvažuje, zda začne očkovat starší osoby třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer…

Související:

Právě se děje