Svržení íránského režimu je jediná možnost, tvrdí američtí analytici

NÁZOR - Změna íránského režimu je jedním z největších tabu americké zahraniční politiky, konstatují mezinárodně političtí analytici Reuel Marc Gerecht a Ray Takeyh. V komentáři pro server Washington Post tvrdí, že každý, kdo tuto možnost zmíní, je odmítnut coby válečný štváč a strůjce chaosu.

Provinil se Írán méně?

Spojené státy podporovaly a přivítaly pád diktatur v mnoha zemích, především bývalém sovětském impériu, stejně jako uvalily sankce na Jihoafrickou republiku kvůli apartheidu, připomínají Gerecht a Takeyh. Ptají se, zda se Írán provinil méně, když má na svědomí stovky tisíc mrtvých v Sýrii.

"Nezájem íránské teokracie o práva a životní podmínky tamních obyvatel je pravidelně vede k masovým protestům," píšou analytici. Deklarují, že imperialistické ambice Íránu ohrožují jeho sousedy, a přesto americká levice běžně tvrdí, že Spojené státy si nesmí dovolit nahradit tamní režim.

Washington Post nedávno publikoval dvě varování liberálních analytiků, podle nichž je férové položit si otázku, zda je politický či sociální kolaps osmdesátimilionové země v době globální pandemie v zájmu Spojených států či kohokoliv dalšího, připomínají Takeyh a Gerecht. Podotýkají, že mluvit o konci íránského režimu, neřku-li o urychlení jeho pádu je ve "slušné washingtonské společnosti" považováno za nevhodné a přehnaně ideologické.

Debata o americké politice vůči Íránu se podle Gerechta s Takeyhem svrhla v diskuzi o Spojených státech. Pokud proti íránskému režimu vystupují konzervativci, liberálové se často vehementně snaží argumentovat v jeho prospěch, například tvrzením, že není tak hrozný jako ten saúdskoarabský, konstatují analytici. Dodávají, že za svůj odpor vůči Teheránu si kupříkladu republikánský senátor Tom Cotton vysloužil odsouzení coby reakcionář, ne-li zlosyn.  

Poté, co Cotton v roce 2015 v otevřeném dopise varoval íránské politiky, že dohoda o íránském jaderném programu nemusí být pro příštího republikánského amerického prezidenta závazná, demokratický senátor Chris Murphy mluvil o "podrývání prezidentské autority" a tehdejší americký ministr zahraničí John Kerry prohlašoval, že je "naprosto zaskočen", připomínají Gerecht a Takeyh.

Zastánci spolupráce s klerikálním režimem také často zlehčují jeho ostrý a konstantní antisemitismus, stejně jako jeho misogynie a homofobie nepodněcuje liberály k volání po sankcích, uvádějí analytici. Podotýkají, že zatvrzelá levice, například zahraničněpolitičtí poradci demokratického senátora Bernieho Sanderse, považuje za projev bigotnosti a agresivity označení íránské náboženské vlády za mulláhy, přestože pojem samotní Íránci používají jako synonymum pro klerika.

Jako Sovětský svaz

"Někteří se dokonce snaží přičítat tvrdé represe Teheránu vůči vlastnímu lidu antiamerickému rozhořčení, které údajně posiluje zastánce tvrdé linie, kteří by byli slabší, pokud by Washington nebyl tak zlý," pokračují Gerecht s Takeyhem. Dodávají, že za situace, kdy intelektuálové nedokážou přemýšlet o pádu íránského režimu, tak nečiní ani tajné služby, které dokážou vysledovat politické nálady.

Gerecht a Takeyh předpokládají, že typické memorandum CIA poukazuje na problémy plynoucí z konfrontace s íránským režimem a na konci zřetelně ujišťuje o jeho přežití. Tvrdí, že američtí zpravodajci málokdy dokážou zachytit diskontinuitu, přestože Írán dnes připomíná Sovětský svaz v 70. letech a jde o vyčerpaný režim, který chybně reaguje na každou další krizi. "A stejné tajné služby, které prostě nedokázaly vidět odumírání Sovětského svazu, nevidí trhliny v (íránském) klerikálním režimu," píšou analytici.        

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Americký přístup k Íránu definuje kontrola zbrojení, což platilo o Obamovu a částečně i o Trumpovu prezidentství, konstatují Gerecht a Takeyh. Problém podle nich spočívá v tom, že Washington musí předstírat, že jedná s dostatečně umírněným partnerem, který usiluje o stabilitu v regionu, že Írán je ochoten opustit svou náboženskou ideologii a imperiální ambice a že tamní režim je trvalý a dokáže ustoupit výměnou za zapojení do globální ekonomiky.

Tato ekonomická argumentace ve Spojných státech mimořádně zabírá, přestože nedávná historie, především čínský příklad, ukazuje, že i tuhé autoritářství se může přizpůsobit požadavkům trhu, poukazují analytici. Doplňují, že mnoho lidí ve Washingtonu se obává, že jedinou alternativou ke kontrole zbrojení je válka, ale lepší by byla strategie bezohledného nátlaku, která časem íránský režim rozdrtí.

V tom spočíval princip zadržování představený americkým diplomatem Georgem Kennanem, který ve 40. letech hájil trpělivý přístup k Sovětskému svazu, připomínají Gerecht a Takeyh. Doporučují realizovat stejnou politiku vůči Íránu, jelikož není těžké pozorovat, že antiamerikanismus je nedílnou součástí íránského režimu, přičemž nejvyššího vůdce ajatolláh Alí Chámeneí, vládnoucí klerikální elita a Revoluční gardy nechtějí vytvořit normální zemi.  

"Jakmile přijmete tuto skutečnost - jako mnoho demokratů předtím, než dohoda o íránském jaderném programu oslabila jejich podporu sankční politice -, změna režimu se stává jedinou životaschopnou možností, pochopitelně za předpokladu, že především věříte v roli Spojených států na Blízkém východě," deklarují závěrem autoři komentáře.  

Související

Více souvisejících

Írán USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

před 1 hodinou

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 1 hodinou

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 5 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Spor o "sestřelený" bombardér: Letadlo útočilo na Dnipro a Kryvyj Rih, tvrdí Kyjev

Ukrajina tvrdí, že ruský strategický bombardér Tu-22M3, který se v pátek zřítil na jihozápadě Ruska, údajně v noci na pátek provedl útok na ukrajinská města Dnipro a Kryvyj Rih.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy