Svržení íránského režimu je jediná možnost, tvrdí američtí analytici

NÁZOR - Změna íránského režimu je jedním z největších tabu americké zahraniční politiky, konstatují mezinárodně političtí analytici Reuel Marc Gerecht a Ray Takeyh. V komentáři pro server Washington Post tvrdí, že každý, kdo tuto možnost zmíní, je odmítnut coby válečný štváč a strůjce chaosu.

Provinil se Írán méně?

Spojené státy podporovaly a přivítaly pád diktatur v mnoha zemích, především bývalém sovětském impériu, stejně jako uvalily sankce na Jihoafrickou republiku kvůli apartheidu, připomínají Gerecht a Takeyh. Ptají se, zda se Írán provinil méně, když má na svědomí stovky tisíc mrtvých v Sýrii.

"Nezájem íránské teokracie o práva a životní podmínky tamních obyvatel je pravidelně vede k masovým protestům," píšou analytici. Deklarují, že imperialistické ambice Íránu ohrožují jeho sousedy, a přesto americká levice běžně tvrdí, že Spojené státy si nesmí dovolit nahradit tamní režim.

Washington Post nedávno publikoval dvě varování liberálních analytiků, podle nichž je férové položit si otázku, zda je politický či sociální kolaps osmdesátimilionové země v době globální pandemie v zájmu Spojených států či kohokoliv dalšího, připomínají Takeyh a Gerecht. Podotýkají, že mluvit o konci íránského režimu, neřku-li o urychlení jeho pádu je ve "slušné washingtonské společnosti" považováno za nevhodné a přehnaně ideologické.

Debata o americké politice vůči Íránu se podle Gerechta s Takeyhem svrhla v diskuzi o Spojených státech. Pokud proti íránskému režimu vystupují konzervativci, liberálové se často vehementně snaží argumentovat v jeho prospěch, například tvrzením, že není tak hrozný jako ten saúdskoarabský, konstatují analytici. Dodávají, že za svůj odpor vůči Teheránu si kupříkladu republikánský senátor Tom Cotton vysloužil odsouzení coby reakcionář, ne-li zlosyn.  

Poté, co Cotton v roce 2015 v otevřeném dopise varoval íránské politiky, že dohoda o íránském jaderném programu nemusí být pro příštího republikánského amerického prezidenta závazná, demokratický senátor Chris Murphy mluvil o "podrývání prezidentské autority" a tehdejší americký ministr zahraničí John Kerry prohlašoval, že je "naprosto zaskočen", připomínají Gerecht a Takeyh.

Zastánci spolupráce s klerikálním režimem také často zlehčují jeho ostrý a konstantní antisemitismus, stejně jako jeho misogynie a homofobie nepodněcuje liberály k volání po sankcích, uvádějí analytici. Podotýkají, že zatvrzelá levice, například zahraničněpolitičtí poradci demokratického senátora Bernieho Sanderse, považuje za projev bigotnosti a agresivity označení íránské náboženské vlády za mulláhy, přestože pojem samotní Íránci používají jako synonymum pro klerika.

Jako Sovětský svaz

"Někteří se dokonce snaží přičítat tvrdé represe Teheránu vůči vlastnímu lidu antiamerickému rozhořčení, které údajně posiluje zastánce tvrdé linie, kteří by byli slabší, pokud by Washington nebyl tak zlý," pokračují Gerecht s Takeyhem. Dodávají, že za situace, kdy intelektuálové nedokážou přemýšlet o pádu íránského režimu, tak nečiní ani tajné služby, které dokážou vysledovat politické nálady.

Gerecht a Takeyh předpokládají, že typické memorandum CIA poukazuje na problémy plynoucí z konfrontace s íránským režimem a na konci zřetelně ujišťuje o jeho přežití. Tvrdí, že američtí zpravodajci málokdy dokážou zachytit diskontinuitu, přestože Írán dnes připomíná Sovětský svaz v 70. letech a jde o vyčerpaný režim, který chybně reaguje na každou další krizi. "A stejné tajné služby, které prostě nedokázaly vidět odumírání Sovětského svazu, nevidí trhliny v (íránském) klerikálním režimu," píšou analytici.        

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Americký přístup k Íránu definuje kontrola zbrojení, což platilo o Obamovu a částečně i o Trumpovu prezidentství, konstatují Gerecht a Takeyh. Problém podle nich spočívá v tom, že Washington musí předstírat, že jedná s dostatečně umírněným partnerem, který usiluje o stabilitu v regionu, že Írán je ochoten opustit svou náboženskou ideologii a imperiální ambice a že tamní režim je trvalý a dokáže ustoupit výměnou za zapojení do globální ekonomiky.

Tato ekonomická argumentace ve Spojných státech mimořádně zabírá, přestože nedávná historie, především čínský příklad, ukazuje, že i tuhé autoritářství se může přizpůsobit požadavkům trhu, poukazují analytici. Doplňují, že mnoho lidí ve Washingtonu se obává, že jedinou alternativou ke kontrole zbrojení je válka, ale lepší by byla strategie bezohledného nátlaku, která časem íránský režim rozdrtí.

V tom spočíval princip zadržování představený americkým diplomatem Georgem Kennanem, který ve 40. letech hájil trpělivý přístup k Sovětskému svazu, připomínají Gerecht a Takeyh. Doporučují realizovat stejnou politiku vůči Íránu, jelikož není těžké pozorovat, že antiamerikanismus je nedílnou součástí íránského režimu, přičemž nejvyššího vůdce ajatolláh Alí Chámeneí, vládnoucí klerikální elita a Revoluční gardy nechtějí vytvořit normální zemi.  

"Jakmile přijmete tuto skutečnost - jako mnoho demokratů předtím, než dohoda o íránském jaderném programu oslabila jejich podporu sankční politice -, změna režimu se stává jedinou životaschopnou možností, pochopitelně za předpokladu, že především věříte v roli Spojených států na Blízkém východě," deklarují závěrem autoři komentáře.  

Související

Více souvisejících

Írán USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy