Sýrie bude volit prezidenta, o Asadově vítězství se nepochybuje

V Sýrii se budou ve středu konat druhé prezidentské volby od začátku civilní války, kterou nepřežilo na 400.000 lidí. Mnoho zemí považuje hlasování za formalitu, která poskytne současnému prezidentovi Bašáru Asadovi možnost zůstat u moci dalších sedm let. Kvůli nesplnitelným podmínkám do voleb nebude moci zasáhnout mnoho Syřanů, kteří uprchli do ciziny, ani ti, kteří žijí na syrském území, jež vláda nemá pod kontrolou.

Eurozpravy.cz

OSN dala jasně najevo, že volby nejsou v souladu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN z roku 2015. Podle ní se mají konat, až v Sýrii nastane příměří a dospěje se k politické dohodě. Měla být vytvořena nová ústava, jež měla projít referendem, a až potom se měly konat svobodné volby. USA a také Evropská unie nebo syrská opozice proto nynější hlasování nepovažují za legitimní.

Parlament z 51 uchazečů o prezidentský mandát vyřadil všechny až na Asada a dva málo známé politiky Abdalláha Sallúma Abdalláha a Mahmúda Ahmada Maraího. O Asadově vítězství nikdo nepochybuje, v minulých volbách v roce 2014 dostal podle úřadů 90 procent hlasů. U moci je od roku 2000 a obhajuje čtvrtý sedmiletý mandát. Ústavní změna z roku 2012 umožnila kandidaturu několika uchazečů a omezila počet sedmiletých mandátů na dva, takže pětapadesátiletý Asad bez ohledu na to, jak dlouho je u moci, má možnost se o úřad ucházet ještě jednou.

Právo kandidovat měli jenom lidé, kteří nemají občanství jiné země a v Sýrii žili nejméně posledních deset let, což vyloučilo představitele opozice, kteří jsou většinou v exilu.

Volit budou moci jenom lidé na asi dvou třetinách syrského území, které spadá kontroluje vláda. Zbylé oblasti jsou v rukou buď opozice, nebo syrských Kurdů. Nastavené podmínky eliminují mnoho z 5,6 milionu uprchlíků v cizině. Volit mohou jedině ti s platným syrským pasem a s výstupním razítkem v něm. Mnoho Syřanů ale uprchlo přes Turecko bez dokladů a nemají možnost si je nikde obnovit.

Režim se snaží získat co nejvíc voličů a rozhodl například o jednorázové pomoci určené části občanů a vojáků. Až tři miliony státních zaměstnanců má dostat jednorázovou podporu v přepočtu 333 korun, důchodci dvojnásobek. Demobilizovat budou moci vojáci i rezervisté, kteří odsloužili více než pět let v armádě.

Suhajl Ghází, který ze Sýrie uprchl a pracuje nyní pro institut Tahrír zabývající se blízkovýchodní politikou, řekl, že v roce 2014 byla atmosféra jiná, protože bylo ještě stále možné, že Asad padne. "Teď vědí všichni v Sýrii i my, kdo jsme odešli, že armáda ho nesvrhne. Režim i spojenecké Rusko volby využijí k potvrzení svého vítězství a k tvrzení, že Sýrie je už dost bezpečná na to, aby se lidé vrátili," řekl. Rusko vstoupilo do bojů až roku 2015, pomohlo Asadovi dobýt zpět většinu území a upevnit moc. Asad podle komentátora BBC přežil, ale je závislý na podpoře Ruska a dalšího spojence Íránu. Vnitřní kruh kolem Asada ale přestává být pevný, i když zatím nic jeho vládu vážně neohrožuje.

Klan Asadů vládne Sýrii od roku 1970, kdy se k moci dostali prosovětští baasisté (Baas - Socialistická strana arabské obrody) vedení otcem nynějšího prezidenta Háfize Asada. Oční lékař Bašár Asad zpočátku tvrdil, že provede politické reformy, ale režim je za jeho vedení brutálnější než v době Háfize Asada. Vláda nemilosrdně potlačila protivládní protesty v roce 2011, vedla Sýrii do vleklé občanské války a uvěznila tisíce oponentů, z nichž mnozí jsou stále nezvěstní.

Všichni tři letošní kandidáti slíbili Syřanům, že se v případě vítězství zaměří na obnovu ekonomiky, která se zhroutila loni nejen vlivem bojů, ale také epidemie koronaviru, sankcí a znehodnocení místní měny. Podle odhadů žije až 90 procent občanů na vládním území v krajní chudobě. Všichni tři také chtějí přimět uprchlíky k návratu z ciziny, Abdalláh ke svému programu připojil boj proti korupci.

Ne všude projevují Syřané loajalitu. V Suvajdě na syrském jihozápadě obývaném hlavně drúzy nedávno roztrhali vyvěšené volební billboardy a polili je červenou barvou. V několika severosyrských městech, které Asadova vláda nekontroluje, minulý týden lidé vyšli protestovat proti Damašku a proti volbám. Bojkotujte volby vraha dětí, Asad není u moci právem, Volby jsou nelegální, stálo na transparentech.

Témata: EZ

Biden a Erdogan se neshodli na zařazení ruského systému S-400 do armády…

17.06.2021 21:38 Americký prezident Joe Biden a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan nenašli řešení…

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Islámský stát na Sinajském poloostrově unesl nejméně pět Egypťanů

08.06.2021 16:11 Nejméně pět Egypťanů unesli dnes na severu Sinajského poloostrova radikálové z teroristické skupiny…

Vůdce Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu, tvrdí IS

06.06.2021 22:18 Vůdce nigerijské radikální islamistické organizace Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu,…

Turecko podle Erdogana zabilo jednoho z vůdců kurdské PKK v Iráku

06.06.2021 20:23 Turecké tajné služby podle Ankary při operaci na území Iráku zabily jednoho z čelných představitelů…

Izrael začal s očkováním dětí od 12 let

06.06.2021 11:24 Izrael dnes začal očkovat proti covidu-19 děti od 12 do 15 let. Ministerstvo zdravotnictví podle…

Související:

Právě se děje