Sýrie bude volit prezidenta, o Asadově vítězství se nepochybuje

V Sýrii se budou ve středu konat druhé prezidentské volby od začátku civilní války, kterou nepřežilo na 400.000 lidí. Mnoho zemí považuje hlasování za formalitu, která poskytne současnému prezidentovi Bašáru Asadovi možnost zůstat u moci dalších sedm let. Kvůli nesplnitelným podmínkám do voleb nebude moci zasáhnout mnoho Syřanů, kteří uprchli do ciziny, ani ti, kteří žijí na syrském území, jež vláda nemá pod kontrolou.

OSN dala jasně najevo, že volby nejsou v souladu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN z roku 2015. Podle ní se mají konat, až v Sýrii nastane příměří a dospěje se k politické dohodě. Měla být vytvořena nová ústava, jež měla projít referendem, a až potom se měly konat svobodné volby. USA a také Evropská unie nebo syrská opozice proto nynější hlasování nepovažují za legitimní.

Parlament z 51 uchazečů o prezidentský mandát vyřadil všechny až na Asada a dva málo známé politiky Abdalláha Sallúma Abdalláha a Mahmúda Ahmada Maraího. O Asadově vítězství nikdo nepochybuje, v minulých volbách v roce 2014 dostal podle úřadů 90 procent hlasů. U moci je od roku 2000 a obhajuje čtvrtý sedmiletý mandát. Ústavní změna z roku 2012 umožnila kandidaturu několika uchazečů a omezila počet sedmiletých mandátů na dva, takže pětapadesátiletý Asad bez ohledu na to, jak dlouho je u moci, má možnost se o úřad ucházet ještě jednou.

Právo kandidovat měli jenom lidé, kteří nemají občanství jiné země a v Sýrii žili nejméně posledních deset let, což vyloučilo představitele opozice, kteří jsou většinou v exilu.

Volit budou moci jenom lidé na asi dvou třetinách syrského území, které spadá kontroluje vláda. Zbylé oblasti jsou v rukou buď opozice, nebo syrských Kurdů. Nastavené podmínky eliminují mnoho z 5,6 milionu uprchlíků v cizině. Volit mohou jedině ti s platným syrským pasem a s výstupním razítkem v něm. Mnoho Syřanů ale uprchlo přes Turecko bez dokladů a nemají možnost si je nikde obnovit.

Režim se snaží získat co nejvíc voličů a rozhodl například o jednorázové pomoci určené části občanů a vojáků. Až tři miliony státních zaměstnanců má dostat jednorázovou podporu v přepočtu 333 korun, důchodci dvojnásobek. Demobilizovat budou moci vojáci i rezervisté, kteří odsloužili více než pět let v armádě.

Suhajl Ghází, který ze Sýrie uprchl a pracuje nyní pro institut Tahrír zabývající se blízkovýchodní politikou, řekl, že v roce 2014 byla atmosféra jiná, protože bylo ještě stále možné, že Asad padne. "Teď vědí všichni v Sýrii i my, kdo jsme odešli, že armáda ho nesvrhne. Režim i spojenecké Rusko volby využijí k potvrzení svého vítězství a k tvrzení, že Sýrie je už dost bezpečná na to, aby se lidé vrátili," řekl. Rusko vstoupilo do bojů až roku 2015, pomohlo Asadovi dobýt zpět většinu území a upevnit moc. Asad podle komentátora BBC přežil, ale je závislý na podpoře Ruska a dalšího spojence Íránu. Vnitřní kruh kolem Asada ale přestává být pevný, i když zatím nic jeho vládu vážně neohrožuje.

Klan Asadů vládne Sýrii od roku 1970, kdy se k moci dostali prosovětští baasisté (Baas - Socialistická strana arabské obrody) vedení otcem nynějšího prezidenta Háfize Asada. Oční lékař Bašár Asad zpočátku tvrdil, že provede politické reformy, ale režim je za jeho vedení brutálnější než v době Háfize Asada. Vláda nemilosrdně potlačila protivládní protesty v roce 2011, vedla Sýrii do vleklé občanské války a uvěznila tisíce oponentů, z nichž mnozí jsou stále nezvěstní.

Všichni tři letošní kandidáti slíbili Syřanům, že se v případě vítězství zaměří na obnovu ekonomiky, která se zhroutila loni nejen vlivem bojů, ale také epidemie koronaviru, sankcí a znehodnocení místní měny. Podle odhadů žije až 90 procent občanů na vládním území v krajní chudobě. Všichni tři také chtějí přimět uprchlíky k návratu z ciziny, Abdalláh ke svému programu připojil boj proti korupci.

Ne všude projevují Syřané loajalitu. V Suvajdě na syrském jihozápadě obývaném hlavně drúzy nedávno roztrhali vyvěšené volební billboardy a polili je červenou barvou. V několika severosyrských městech, které Asadova vláda nekontroluje, minulý týden lidé vyšli protestovat proti Damašku a proti volbám. Bojkotujte volby vraha dětí, Asad není u moci právem, Volby jsou nelegální, stálo na transparentech.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 3 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy