Sýrie propouští vězně pomalu, navzdory koronaviru

Ochránci lidských práv upozorňují, že Sýrie propouští příliš pomalu trestance, kteří se mají dostat na svobodu v rámci amnestie vyhlášené prezidentem Bašárem Asadem a rozšířené kvůli pandemii koronaviru. Z vězení se navíc nedostávají političtí vězni. Syrské věznice přitom bývají přeplněné, což vyvolává vážné obavy z vývoje poté, co by se v nich nemoc začala šířit. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Syrské zdravotnictví je po téměř deset let trvajícím konfliktu výrazně oslabené a je otázkou, zda by dokázalo čelit vysokému počtu nakažených. Vláda v Damašku zatím oznámila, že se nákaza v zemi potvrdila u 19 lidí a dva nemoci podlehli.

Zmocněnec OSN pro Sýrii Geir Pedersen minulý týden varoval před následky, které by šíření vysoce infekčního onemocnění respiračního systému mělo v syrských věznicích, a vyzval k urychlenému propouštění trestanců.

Prezident Asad 22. března rozšířil seznam trestných činů, na které se vztahuje amnestie z loňského září. Organizace na ochranu lidských práv ale uvádí, že dosud bylo ze syrských věznic propuštěno jenom několik stovek lidí odsouzených za drobnou kriminální činnost, a vyzvaly Damašek, aby propouštěl vězně jako ostatní státy. Připomněly mu také postup jeho íránského spojence, kde kvůli koronaviru domů z vězení odešly desetitisíce vězňů.

Podle Syrské sítě pro lidská práva (SNHR), se Asad snaží přehlížet výzvy organizací na ochranu lidských práv, které žádají propouštění trestanců kvůli obavám z šíření nemoci ve vězeních. Organizace zároveň upozornila, že v rámci amnestie nebyli propuštěni žádní občanští aktivisté ani kdokoliv jiný z desetitisíců politických vězňů.

Podle Lynn Maaloufové z Amnesty International, by se mohl koronavirus v syrských věznicích rychle šířit kvůli špatným hygienickým podmínkám, přeplněnosti a nedostatku čisté vody.

Syrská státní média neuvedla, kolik vězňů bylo dosud propuštěno a jakých trestných činů se dopustili. Podle SNHR to ale byli mimo jiné pašeráci či podvodníci.

Od loňského vyhlášení amnestie syrské úřady podle SNHR zadržely bez uvedení důvodů 665 lidí, 116 lidí zemřelo v důsledku mučení ve vazbě a 232 bylo propuštěno.

Vyšetřovatelé OSN a západní organizace na ochranu lidských práv se domnívají, že syrské úřady od začátku konfliktu uvěznily a mučily desetitisíce lidí. Nezávislá vyšetřovací komise OSN v roce 2018 uvedla, že není jasné, kde se zadržení nacházejí a je možné, že mnozí už nejsou naživu. Asadova vláda obvinění odmítá.

Součástí syrských věznic jsou podle Sary Kayyaliové z Human Rights Watch (HRW) zařízení kontrolovaná bezpečnostními agenturami, jejichž existenci úřady popírají. Tamní vězni podle HRW čelí mučení a je jim odepírána lékařská péče. Kayyaliová zároveň vyjádřila obavy z toho, že by v případně nakažení koronavirem syrský režim tyto vězně zlikvidoval.

Írán v únoru oznámil, že dočasně kvůli koronaviru propustil 85.000 vězňů, včetně politických. Tunisko kvůli koronaviru propustilo 1420 trestanců a Maroko 5654. Alžírsko omilostnilo 5037 vězňů, ale podle Reuters výslovně neuvedlo, že to je kvůli pandemii.

Související

Bombardér B-1B Lancer

USA letecky zaútočily v Sýrii a Iráku

V pátek večer Spojené státy zahájily letecké útoky v Iráku a Sýrii. Cílem těchto úderů jsou íránské revoluční gardy a milice podporované Teheránem. Tyto akce jsou odpovědí na nedělní útok na americkou vojenskou základnu v Jordánsku, který si vyžádal lidské životy.

Více souvisejících

Sýrie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

před 2 hodinami

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 5 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy