Syrská a ruská vojska vstoupila do Kobani, mluvčí Kremlu prozradil cíl operace

Syrská armáda doprovázená ruskými vojáky dnes vstoupila do severosyrského pohraničního města Kobani. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Příchod syrských vládních vojsk se uskutečnil poté, co se z města stáhli američtí vojáci a Kurdy vedená koalice Syrské demokratické síly (SDF), která město kontroluje, uzavřela s Damaškem dohodu, v níž se syrská armáda zavázala, že na severovýchodě země pomůže odrazit tureckou ofenzivu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Peskov, Dmitrij
doporučujeme

Kobani bylo v roce 2014 mezi prvními městy, která padla do rukou radikálů z teroristické organizace Islámský stát (IS). Spojenými státy vedená koalice proti IS tehdy ze vzduchu podpořila v bojích o město kurdské bojovníky, což na další dva roky upevnilo spolupráci syrských kurdských sil a USA, připomněla agentura AP. Kobani bylo osvobozeno po čtyřech měsících bojů v lednu 2015, šlo o první významnou porážku IS.

Obyvatel Kobani a SOHR dnes uvedli, že syrská armáda do Kobani vstoupila po setmění. Členové koalice SDF se v neděli dohodli s Damaškem a syrská armáda se pak začala přesunovat na sever do oblastí, v nichž Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. USA usnadnily Ankaře rozhodování o útoku tím, že stáhly své vojáky z oblastí, kde Američané do té doby hlídkovali po boku Kurdů. SDF, která pomohla porazit islámské radikály, nyní čelí turecké vojenské mašinérii a jejím spojencům z řad syrských povstalců. Syrská armáda se v úterý dostala do města Manbidž a Rusové zaujali pozice mezi ní a Turky a protureckými milicemi.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že vstup armády syrského prezidenta Bašára Asada do Manbidže nepovažuje za negativní, ale v oblasti podle něj nesmějí působit kurdští bojovníci, které Erdogan označuje slovem "teroristé". Prezident dodal, že většina obyvatelstva v Manbidži jsou Arabové a mnozí z nich žádali Turecko, aby je chránilo.

Turecká ofenziva pokračuje osmým dnem a podle Ankary už bylo zabito nebo zajato 640 kurdských bojovníků. SOHR má informace o více než 70 civilních obětech.

Rusko, které si nepřeje střet syrských a tureckých vojáků, dnes prostřednictvím mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova vyjádřilo naději, že turecká ofenzíva bude svým rozsahem odpovídat cíli, jímž je zajištění bezpečnosti.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Demonstranti v Libanonu blokovali ulice, jeden byl zastřelen

13.11.2019 07:23 Tisíce demonstrantů v úterý zablokovaly ulice v Bejrútu a dalších částech Libanonu v reakci na…

IS v rozkladu? USA mají v hledáčku třetího muže organizace

12.11.2019 20:18 Spojené státy vědí, kde se nachází třetí nejvyšší velitel samozvaného Islámského státu (IS) z doby,…

Izrael pod palbou raket z Pásma Gazy. Odveta bude tvrdá, avizuje armáda

12.11.2019 19:17 Aktualizováno Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele od dnešního rána odpáleno 190 raket, proti kterým…

Soud EU nařídil povinné označování zboží z židovských osad, Izrael skřípe…

12.11.2019 16:13 Aktualizováno Soudní dvůr Evropské unie dnes rozhodl, že na potravinách pocházejících z území okupovaných…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama