Syrská armáda ovládla strategickou dálnici. Rusko-turecká jednání zkrachovala

Syrská armáda a její spojenci vybojovali zbývající úsek klíčové dálnice mezi Damaškem a severosyrským Halabem (Aleppem). V minulých dnech při bojích o tuto trasu zahynuly desítky lidí. Jak dnes informovala agentura Reuters, dálnice M5 se tak ocitá pod kontrolou vládních sil poprvé od roku 2012. Povstalci podporovaní Tureckem dnes na severu Sýrie sestřelili syrský armádní vrtulník.

Přidejte svůj názor 73 komentářů

Turecká armáda (Turkish Army)
doporučujeme

Silnice M5 prochází provincií Idlib, kterou z velké části kontrolují oponenti Damašku a islámští radikálové. Syrská armáda a spojenecké Rusko v minulých dnech útočily intenzivně na města a vesnice v blízkosti dálnice.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) oznámila, že syrská armáda vybojovala poslední úsek dálnice obsazením západního předměstí Halabu, kde do té doby byli povstalci.

Turecká televize TRT Haber dnes informovala, že povstalci podporovaní Ankarou na severu země u města Najrab sestřelili vrtulník. Podle tureckých zdrojů patřil syrské armádě. Zprávu potvrdil agentuře Reuters velitel jedné povstalecké skupiny. Podle něj turecké dělostřelectvo krylo povstalce postupující u Najrabu proti jednotkám vedeným Rusy.

Turecko, které podporuje některé z povstaleckých skupin, má své posty v oblasti bojů. Postup syrských vojáků do blízkosti těchto tureckých stanovišť Ankara ostře kritizovala. Mezi oběťmi bojů minulého týdne bylo také 13 tureckých vojáků.

O situaci od soboty v Ankaře vyjednával ruský tým, který podle tureckých diplomatických zdrojů z metropole dnes odjel. Žádná dohoda o ukončení bojů ohlášena nebyla. Rusové jednali na tureckém ministerstvu zahraničí i s poradcem prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Podle prohlášení, které Turecko vydalo po rozhovorech, Turci požadují ukončení útoků na turecká vojenská stanoviště v severozápadní Sýrii.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes řekl, že Moskva je situací v Idlibu znepokojena. Veškeré útoky na syrskou armádu a ruská zařízení v Sýrii musí skončit, řekl.

Fabrice Balancheová, která je obeznámená s konfliktem v Sýrii a kterou citovala agentura AFP, řekla, že existuje syrsko-turecká dohoda o postupném přenechání Idlibu syrskému režimu. Turecko prý výměnou získalo záruku, že bude kontrolovat kurdské oblasti na severovýchodě Sýrie. Jde o části země podél turecké hranice, v nichž tradičně žilo kurdské obyvatelstvo. Podle této dohody "má syrská armáda právo zajistit dálnici mezi Halabem a Damaškem, ale prozatím ještě ne obsadit město Idlib," sdělila Balancheová.

Loading...
Vstupte do diskuze (73)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jeruzalém se změní. Postavíme 2200 nových bytů pro židovské osadníky,…

20.02.2020 16:57 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes oznámil, že ve východním Jeruzalémě bude postaveno více…

Turecký zásah v Idlibu je podle Erdogana otázkou času

19.02.2020 15:31 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes řekl, že je pouze otázkou času, kdy Turecko zahájí…

Celou pravdu o sestřelení boeingu v Íránu se nedovíme? Vyvstal problém

19.02.2020 11:52 Černá skřínka z ukrajinského letadla, které bylo v lednu sestřeleno nad Íránem, je výrazně…

Izrael chce u Zdi nářků postavit vysokorychlostní trať, Jordánsko…

19.02.2020 09:20 Vysokorychlostní trať spojující Tel Aviv a Jeruzalém by nově měla vést až ke Zdi nářků. O schválení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama