Syrští migranti čelí tlaku, aby se nevraceli domů, tvrdí Asad

Syrský prezident Bašár Asad dnes uvedl, že za váhavostí mnoha syrských uprchlíků vrátit se do vlasti stojí americké sankce a tlak OSN a sousedních zemí. Informovala o tom agentura Reuters.

Bašár Háfiz al-Asad je od roku 2000 prezidentem Sýrie. Jeho otcem je předchozí prezident Háfiz al-Asad.
doporučujeme

"Je tu mnoho překážek," řekl Asad v úvodu sporné konference v Damašku, jejímž spolupořadatelem je Moskva. Akci, která se týká návratu syrských uprchlíků do vlasti, bojkotovaly Spojené státy, EU i většina zemí, které se Sýrii sousedí a kde zároveň žije převážná část syrských uprchlíků.

Ze zhruba 17 milionů Syřanů asi 5,5 milionu nyní tvoří uprchlíci. Mnoho z nich žije v Turecku, které však pozvání na konferenci neobdrželo. Vnitřně vysídlených je dalších asi šest milionů lidí, píše Reuters.

Asad prohlásil, že miliony uprchlíků čelí "zastrašování a tlaku", který je má odradit od návratu do vlasti. Dodal, že země, které se Syřanům staly dočasným domovem, se je nyní snaží finančně motivovat, aby se nevraceli, jelikož díky nim čerpají mezinárodní pomoc.

Západní země a všechny státy sousedící se Sýrii, s výjimkou Libanonu, tvrdí, že situace v Sýrii zatím bezpečný dobrovolný návrat uprchlíků neumožňuje. Mnozí z těchto lidí za téměř deset let trvající války utekli před bombardováním syrské armády a jeho spojence Ruska. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell v úterý uvedl, že EU pozvání na konferenci nepřijala, jelikož "hlavní prioritou v tuto chvíli je podniknout kroky, jež nastolí podmínky pro bezpečný, dobrovolný, důstojný a udržitelný návrat uprchlíků a vnitřně vysídlených osob".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Věčná válka, věční uprchlíci. Politoložka varuje před patem v Sýrii

29.11.2020 00:01 NÁZOR - Syrská občanská válka bude trvat již deset let, boje vyústily v nepohodlný pat, země…

Izrael na zkoušku otevřel 15 nákupních center. Experti mají obavy, může…

27.11.2020 16:42 Aktualizováno V Izraeli se dnes na zkoušku otevřelo 15 nákupních center po celé zemi. Úřady budou pečlivě…

Archeolog předložil argumenty pro tezi, že v dochovaném domě žil Kristus

27.11.2020 07:36 Podle britského archeologa existují silné argumenty pro tezi, že v domě v izraelském Nazaretu…

V Izraeli hrozí další volby, sílí roztržka ve vládní koalici

26.11.2020 19:32 V Izraeli sílí roztržka uvnitř vládní koalice. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes znovu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama