Tálibán má blízko k ovládnutí Afghánistánu, dobytí Kábulu ale nebude snadné, tvrdí expert

Dohoda z Dauhá vydláždila Tálibánu cestu k moci v Afghánistánu, domnívá se francouzský analytik Georges Lefeuvre z Institutu pro mezinárodní a strategické vztahy (IRIS). Radikálnímu islamistickému hnutí Tálibán pro ovládnutí země v podstatě zbývá dobýt už jen hlavní město Kábul, situaci ale bude mít o poznání obtížnější, než v 90. letech.

Ilustrační foto

Město je podle Lefeuvra výrazně větší, jeho obyvatelé mladší, vzdělanější a s přístupem k informacím a k sociálním sítím. Pro Tálibán bude podstatně těžší je přesvědčit nebo přemoci, než v roce 1996, uvádí list 20 Minutes.

Tálibán se v posledních dnech zmocnil poloviny provinčních metropolí a kontroluje většinu severu, západu a jihu země. Podle Lefeuvra tentokrát islamisté zvolili jinou strategii ve srovnání s obdobím 1994 až 1996. Na její přípravu měli několik měsíců od oznámení západních spojenců o stažení jejich vojsk. Zatímco v devadesátých letech Tálibán začal obsazením jihu a východu země, kde žijí převážně Paštunové, z jejichž řad je i většina původních členů Tálibánu, tentokrát se hnutí rozhodlo vydat se nejprve do oblastí, které jim primárně tolik nakloněné nejsou. Na severu žijí zejména Uzbeci, Tádžikové a Turkmeni a dal se proto očekávat větší odpor. Paštunské provincie jsou v tuto chvíli poslední, které Tálibán oficiálně nedobyl, řekl Lefeuvre strategii stanici France info.

"Pod kontrolou státu zůstává už jen střed Afghánistánu. Zbytek, paštunské osídlení na východě a na jihu, odkud pocházejí členové Tálibánu, je již téměř jejich," uvedl Lefeuvre.

Postup Tálibánu Afghánistánem je podle Lefeuvra vyjma několika významných ozbrojených střetů hladký a rychlý, v 80 procentech se afghánská armáda vzdává bez boje. Vládní jednotky jsou méně početné a jsou od sebe vzdálené, což přispívá k obavám vojáků, míní Lefeuvre. Jejich zbraně a vybavení, které jim poskytli Američané, padají do rukou Tálibánu. V neděli, po ovládnutí města Zarandž, uspořádali islamističtí bojovníci spanilou jízdu na amerických vojenských vozech Humvee.

Někteří kmenoví vůdci před jednáním s Američany dávají přednost dohodě s Tálibánem, protože se jim představitelé hnutí zdají být bližší a mají pocit, že s nimi v budoucnu vždy nějak dohodnou, tvrdí Lefeuvre. Pověst spojeneckých i afghánských vojáků v posledních letech také utrpěla, protože po výrazném zeštíhlení zahraničního kontingentu v roce 2014 se útoky proti Tálibánu odehrávaly zejména ze vzduchu, což způsobilo četné civilní oběti.

Pro místní obyvatele, z nichž 75 procent žije na venkově spíše tradičním způsobem života, není zavedení islámského práva šaría, jak chce Tálibán, nijak šokující. Islamistický právní řád budí obavy zejména mezi vzdělanějšími a modernějšími obyvateli větších měst, řekl Lefeuvre listu 20 Minutes. V roce 1996 žily například v Kábulu dva miliony převážně starších obyvatel, dnes má město pět milionů obyvatel a zhruba polovině je méně než 30 let.

"Dohoda z Dauhá vydláždila cestu pro Tálibán: Amerika je v terénu bezmocná, NATO je nuceno odejít. Toto není mírová dohoda," je přesvědčen Lefeuvre a naráží tak na dohodu z února 2020, která podle něj jednoznačně vyznívá ve prospěch Tálibánu, který získal mnohé záruky výměnou za bezvýznamné podružné přísliby.

Americký prezident Donald Trump v prosinci 2018 oznámil zmenšení vojenského kontingentu v Afghánistánu na polovinu do tří měsíců, v čemž spatřil svou příležitost k uchopení moci Tálibán, který v letech 1996 až 2001 vládl ve třech čtvrtinách země. Podle Lefeuvra bylo jasně vidět, že Trump chce jen dostat domů své vojáky, aby vylepšil svůj obraz před prezidentskými volbami. Američané se v dohodě zavázali propustit 5000 vězněných bojovníků Tálibánu a jménem 39 spojeneckých zemí slíbili stažení všech zahraničních vojsk z Afghánistánu. Výměnou měl Tálibán nechat vojska odejít, což Lefeuvre považuje za drobný ústupek.

Tento týden v pondělí afghánský prezident Ašraf Ghání pozval na schůzku do prezidentského paláce vojenské vůdce z řad mudžahedínů, kteří úspěšně bojovali se Sovětskou armádou a dodnes mají početné soukromé milice. Ghání jim podle Lefeuvra slíbil zbraně, pokud budou bojovat proti Tálibánu. Tito váleční vůdci ale rozhodně nejsou jednotnou národní armádou a jejich zapojení má velmi rozličné motivace, často neslučitelné. V roce 1992 tyto neshodly uvrhly zemi do občanské války, připomíná analytik.

Jedním z mála kladů současné situace je podle něj proměna Tálibánu, který už není jen radikálním hnutím bojovníků, ale také diplomatickou silou se zastoupením v několika zemích a partnerem při mnoha jednáních. Podle Lefeuvra proto není v zájmu hnutí, aby jeho lidé unášeli ženy a nutili je ke svatbám nebo aby popravovali zajatce na dobytých územích. Naopak se hnutí nejspíš bude snažit postupovat metodami, které budou pro mezinárodní síly podstatně přijatelnější, aby mohlo být v budoucnu rovnocenným partnerem pro jednání.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně…

23.09.2021 14:18 Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně používali internet, zjistili…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Kauza Čapí hnízdo: Šaroch pochybil, nereagoval na nové informace, tvrdí…

23.09.2021 11:42 Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch pochybil, když bezodkladně nereagoval na nové informace…

TI také nezná výsledek řízení Černošic s Babišem kvůli střetu zájmů

23.09.2021 15:32 Organizace Transparency International (TI), která podala městskému úřadu v Černošicích podnět kvůli…

Kolik stojí lidský život? V Afghánistánu někdy i pouhé 3100 korun

23.09.2021 21:58 Britská organizace zveřejnila poprvé informace o odškodněních pro příbuzné stovek afghánských…

Činy Tálibánu zatím nesvědčí o tom, že by se hnutí změnilo, tvrdí…

22.09.2021 09:18 Činy Tálibánu z poslední doby nesvědčí o tom, že by se hnutí oproti své minulosti příliš změnilo.…

Většina Palestinců chce rezignaci prezidenta Abbáse

21.09.2021 19:01 Skoro 80 procent Palestinců si podle nového průzkumu veřejného mínění přeje, aby prezident Mahmúd…

Tálibán zveřejnil seznam náměstků ministrů nové vlády, ani mezi nimi…

21.09.2021 13:41 Islamistické hnutí Tálibán jmenovalo náměstky ministrů nové afghánské vlády, kterou vytvořilo poté,…

Pozůstalým po civilistech zabitých při útoku USA v Kábulu omluva nestačí

18.09.2021 18:50 Omluva nestačí, řekl dnes Afghánec Ímal Ahmadí, který při útoku americké armády v Kábulu přišel v…

Exploze v Afghánistánu si vyžádaly nejméně dva mrtvé a 19 zraněných

18.09.2021 12:52 Nejméně dva mrtvé a 19 zraněných si dnes v Dželálábádu na východě Afghánistánu vyžádala série…

Tálibán tvrdí, že řeší problémy, kvůli nimž jsou státní zaměstnanci bez…

16.09.2021 21:32 Nová afghánská vláda se snaží vyřešit řadu problémů, kvůli kterým zaměstnanci ve veřejném sektoru…

Členové Tálibánu se po obsazení prezidentského paláce v Kábulu poprali

15.09.2021 21:26 Mezi vůdci islamistického hnutí Tálibán, které od srpna vládne Afghánistánu, údajně propukl koncem…

Pákistánský vrtulník zachránil dva české horolezce

15.09.2021 07:32 Vrtulník pákistánské armády dnes ráno převezl do bezpečí české horolezce Jakuba Vlčka a Petra Macka…

Sýrie ani po deseti letech války není bezpečná pro návrat uprchlíků

14.09.2021 19:32 Deset let od propuknutí války v Sýrii situace v zemi stále není bezpečná pro návrat uprchlíků.…

Související:

Právě se děje

reklama