Tálibán obnovil útoky na afghánské síly, nejméně 11 mrtvých

Pět afghánských policistů zahynulo při dnešním útoku ozbrojenců Tálibánu na bezpečnostní stanoviště v provincii Lógar ve východním Afghánistánu. Tálibán v sobotu podepsal dohodu s USA, v níž se zavázal, že nebude útočit na americké a zahraniční vojáky. V pondělí nicméně oznámil, že obnoví útoky proti afghánským bezpečnostním silám a během následujících 24 hodin ozbrojenci Tálibánu provedli více než tři desítky takových akcí, napsala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 37 komentářů

Taliban, Afghánistán
doporučujeme

Mluvčí afghánského ministerstva vnitra dnes informovala, že Tálibán zaútočil v 16 z 34 afghánských provincií. Podle jejích informací bylo při útocích zabito šest civilistů a dalších 14 bylo zraněno. Ztráty v řadách příslušníků bezpečnostních sil mluvčí neupřesnila.

Jeden ze zakladatelů Tálibánu, mulla Abdul Ghání Baradar, který toto hnutí zastupoval během rozhovorů s Američany v Dauhá, dnes telefonicky hovořil s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Telefonát, o kterém nejprve informoval mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid, později potvrdil také Trump, který rozhovor trvající déle než 30 minut označil za "dobrý". Obsah rozhovoru zatím ani jedna ze stran nezveřejnila.

Tálibán dnes také oznámil, že je ochotný sejít se s afghánskými oficiálními činiteli, ale předmětem jednání bude jen otázka propuštění vězňů.

Spor o výměnu vězňů vyvstal po podpisu dohody mezi Tálibánem a USA a může ohrozit pokračování mírového procesu, jehož součástí mají být 10. března rozhovory mezi Tálibánem a afghánskou vládou. Do té doby by měla afghánská vláda propustit až 5000 vězňů z řad Tálibánu a povstalecké hnutí by mělo pustit na svobodu tisícovku zajatců. Afghánský prezident Ašraf Ghaní nicméně v neděli odmítl propuštění členů Tálibánu jako podmínku pro zahájení jednání.

Spojené státy se v mírové dohodě podepsané v katarském Dauhá zavázaly, že do 14 měsíců z Afghánistánu stáhnou všechny své vojáky a že odejdou i vojáci ostatních zemí NATO včetně Česka, které v Afghánistánu rovněž působí. Tálibán na oplátku slíbil, že nedovolí svým členům ani žádným jiným organizacím využívat afghánské území k útokům na USA a jejich spojence. Podpis dohody provázelo devítidenní příměří.

Loading...
Vstupte do diskuze (37)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sýrie údajně sestřelila izraelské rakety nad svým územím

31.03.2020 21:23 Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety na syrským Homsem. Informovala o tom dnes…

Muslimové kvůli koronaviru nemají plánovat pouť do Mekky

31.03.2020 20:36 Saúdská Arábie požádala muslimy, aby si zatím nedělali plány k velké pouti do Mekky. Mají počkat,…

V Izraeli začali testovat vakcínu proti nemoci COVID-19

31.03.2020 18:16 V Izraeli začali na hlodavcích testovat prototyp vakcíny proti onemocnění COVID-19, uvedla agentura…

Írán oznámil téměř 3000 obětí koronaviru, za den přibylo 141 mrtvých

31.03.2020 17:18 Aktualizováno V Íránu za poslední den zemřelo 141 lidí s koronavirem, celkem je mrtvých už 2898. Nakažených je 44…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama