Tálibán pozval Merkelovou na návštěvu Afghánistánu

Hnutí Tálibán by uvítalo německé investice v Afghánistánu i humanitární pomoc a podporu v oblastech zdravotnictví, školství a infrastruktury. Německému deníku Bild to řekl mluvčí Tálibánu Zabíhulláh Mudžáhid.

Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě v Praze (25. srpna 2016)

Radikální islamistické hnutí Tálibán se ujalo moci nad Afghánistánem minulý měsíc, zatímco se ze země po 20leté misi stáhly poslední zahraniční síly. Země nyní čelí ekonomickému kolapsu i humanitární krizi. Zahraniční dárci a vlády přitom zvažují, jak přistupovat k novým vládcům Afghánistánu.

Německo si v součinnosti s Evropskou unií stanovilo podmínky pro obnovení diplomatické přítomnosti v Kábulu a rozmrazení rozvojové pomoci a vyzývá Tálibán k respektování lidských práv, zejména práv žen.

"Německá vláda by mohla povzbudit své podnikatele, aby přišli a investovali v naší zemi," řekl Mudžáhid. Tálibán podle něj uvolní cestu investicím a zajistí bezpečnost firem.

Tálibán se nyní snaží ukazovat umírněnější tvář než v minulosti. "Rádi bychom obnovili přívětivou atmosféru, která existovala mezi Afghánci a Němci. Příští vláda bude založena na přátelském vztahu s Německem," řekl mluvčí Tálibánu.

"Byli bychom rádi, kdyby nás Německo podpořilo v humanitárním sektoru a potřebujeme pomoc ve zdravotnictví, v oblasti vzděláni a v infrastruktuře," dodal Mudžáhid. Tálibán by podle něj také velmi rád přivítal končící kancléřku Angelu Merkelovou na návštěvě Afghánistánu. Němečtí občané žijící v zemi se nemusí Tálibánu obávat, zdůraznil Mudžáhid.

Německá armáda na konci srpna z kábulského letiště evakuovala více než 5000 lidí, ale tisíce lidí pracujících dříve pro Německo a jejich příbuzných v Afghánistánu nadále zůstávají. Německý velvyslanec Markus Potzel s Tálibánem vyjednává o možnostech jejich bezpečného odchodu.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas dnes podle agentury DPA potvrdil, že Berlín za určitých podmínek Afghánistánu poskytne pomoc. "Budeme poskytovat i humanitární pomoc a to, zda kromě toho nastanou možnosti spolupráce s cílem pomoci lidem na místě, závisí hlavně na tom, jak si bude nyní Tálibán počínat," řekl šéf německé diplomacie. "Proto teď napjatě čekáme, až bude ustavena nová vláda, jak bude vypadat a s jakými prioritami se ujme svého úřadování," zdůraznil Maas.

USA nabídly Turecku za investice stroje F-16, řekl Erdogan

17.10.2021 16:17 Spojené státy nabídly Turecku prodej bojových letadel F-16 výměnou za investici do vývoje stíhaček…

Libanon po čtvrteční střelbě v Bejrútu držel smutek

15.10.2021 21:18 V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom dnes…

Výbuch v šíitské mešitě v Afghánistánu má nejméně 32 obětí

15.10.2021 12:55 Aktualizováno Dnešní výbuchy v šíitské mešitě v jihoafghánském městě Kandahár si vyžádaly nejméně 32 mrtvých a 53…

NÁZOR: Sen o irácké demokracii v troskách. Analytik popsal, co se v zemi…

14.10.2021 00:01 Od roku 2003, kdy Spojenými státy vedená "koalice ochotných" vojensky svrhla režim Saddáma Husajna,…

Izrael ostře kritizuje záměr USA otevřít konzulát pro styky s Palestinci

12.10.2021 12:40 Izrael bude i nadále odmítat plán Washingtonu znovuotevřít v Jeruzalémě konzulát, který sloužil pro…

Guterres vyčetl Tálibánu neplnění slibů. Afghánistánu hrozí humanitární…

11.10.2021 20:53 Generální tajemník OSN António Guterres dnes vyčetl radikálnímu hnutí Tálibán nesplnění slibů,…

Rozhovory s Tálibánem byly upřímné a profesionální, uvedla americká…

11.10.2021 11:48 Za "upřímné a profesionální" označilo americké ministerstvo zahraničí rozhovory s delegací…

Podle Kulhánka se do Česka vracejí horolezci, kteří uvízli v Pákistánu

10.10.2021 10:32 Do České republiky se vracejí dva horolezci, kteří před měsícem uvázli na hoře Rakapoši v Pákistánu.

Islámský stát útočí proti Tálibánu jeho vlastními taktikami

09.10.2021 10:25 Aktualizováno Noví afghánští vůdci z řad Tálibánu svrhli před více než měsícem vládu v Kábulu podporovanou…

Při výbuchu v afghánské mešitě zahynulo 55 lidí a 140 utrpělo zranění

08.10.2021 18:14 Aktualizováno Nejméně 55 mrtvých a 140 zraněných si podle nové bilance vyžádala dnešní exploze, která otřásla…

Související:

Právě se děje

reklama