Tálibán představí novou vládu do dvou dnů. Ženy v ní nebudou

Islamistické hnutí Tálibán podle televize BBC slíbilo, že do dvou dnů oznámí složení nové afghánské vlády. Nebudou do ní zahrnuti politici, kteří sloužili v kabinetech v uplynulých 20 letech.

Taliban, Afghánistán

Ženy budou hrát jistou roli, ale neobsadí žádné vysoké funkce, například ty ministerské, prohlásil dnes zástupce šéfa politické kanceláře Tálibánu v Kataru Šer Muhammad Stanikzáí.

O budoucím uspořádání Afghánistánu jednalo vedení Tálibánu od soboty do pondělí v provincii Kandahár. Tálibán, který vládl v letech 1996 až 2001 v Afghánistánu autokraticky, tentokrát uvedl, že do vlády přizve více stran. Hnutí se také snaží vystupovat umírněněji než dřív, mnozí Afghánci mu ale nevěří.

V pondělí skončily na kábulském letišti evakuace cizinců a jejich afghánských spolupracovníků a ze země se stáhli poslední američtí vojáci. Během dvou týdnů po nástupu Tálibánu k moci v polovině srpna se podařilo z Afghánistánu evakuovat 123.000 lidí, tisíce dalších ale v zemi zůstaly.

Británie oznámila, že zahájila v katarské metropoli Dauhá přímá jednání s Tálibánem o bezpečném odchodu zbývajících britských státních příslušníků a Afghánců. Britské ministerstvo obrany sdělilo, že dokumenty potřebné k odchodu z Afghánistánu má asi 150 až 250 dalších lidí a jejich rodiny. "Zvláštní představitel pro Afghánistán Simon Grass odcestoval do Dauhá a jedná s vysokými představiteli Tálibánu, aby zdůraznil důležitost bezpečného odchodu britských státních příslušníků a Afghánců, kteří pro nás pracovali posledních 20 let," řekl mluvčí úřadu britského premiéra Borise Johnsona.

Tálibán dnes ve druhém největším afghánském městě Kandaháru uspořádal přehlídku americké vojenské techniky, kterou bojovníci hnutí ukořistili afghánské armádě, když se její vojáci postupně Tálibánu vzdávali. Nad městem proletěl nejméně jeden americký vrtulník Black Hawk a k vidění byla také obrněná vozidla Humvee a další víceúčelové stroje. Na některých vozidlech Humvee vlály bílé vlajky Tálibánu, sdělil z místa novinář agentury AFP.

Mnozí Afghánci, kteří mají strach z budoucnosti pod vládou Tálibánu, se nyní přesouvají k hranicím se sousedními státy, aby se pokusili Afghánistán opustit pozemní cestou. Uprchlíci využívají k odchodu z Afghánistánu do Pákistánu hraniční přechod Spínbuldak a davy lidí jsou vidět také u uzavřeného přechodu Torcham. "Velké množství lidí čeká na afghánské straně na otevření brány," řekl jeden z pákistánských činitelů. Podle svědků se tisíce běženců shromáždily rovněž u hraničního přechodu Islám Kala v provincii Herát, což je nejdůležitější post na afghánské hranici s Íránem.

Tálibán jedná s Katarem a Tureckem o obnově provozu kábulského letiště, podle agentury Reuters by ale rozhovory o zajištění technické a logistické podpory mohly trvat několik dnů až týdnů. Tálibán již dříve prohlásil, že nebude pronásledovat ty, kdo spolupracovali se zahraničními jednotkami, bude dodržovat lidská práva a nebude bránit lidem v odchodu ze země. Podobné sliby dalo hnutí i po převzetí vlády v roce 1996, vzápětí ale nechalo popravit bývalého prezidenta, ženám zakázalo pracovat a studovat a začalo uplatňovat přísné islámské právo šaría, napsala agentura Reuters.

Tálibán se nyní potýká také se zhoršující se ekonomickou situací. Řada organizací přerušila humanitární pomoc, na níž byl Afghánistán jako jedna z nejchudších zemí světa značně závislý. Vyplácení peněz na své operace v Afghánistánu zastavila kromě jiného Světová banka či Mezinárodní měnový fond. Před afghánskými bankami se nadále tvoří dlouhé fronty, píše agentura Reuters.

USA nabídly Turecku za investice stroje F-16, řekl Erdogan

17.10.2021 16:17 Spojené státy nabídly Turecku prodej bojových letadel F-16 výměnou za investici do vývoje stíhaček…

Libanon po čtvrteční střelbě v Bejrútu držel smutek

15.10.2021 21:18 V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom dnes…

Výbuch v šíitské mešitě v Afghánistánu má nejméně 32 obětí

15.10.2021 12:55 Aktualizováno Dnešní výbuchy v šíitské mešitě v jihoafghánském městě Kandahár si vyžádaly nejméně 32 mrtvých a 53…

NÁZOR: Sen o irácké demokracii v troskách. Analytik popsal, co se v zemi…

14.10.2021 00:01 Od roku 2003, kdy Spojenými státy vedená "koalice ochotných" vojensky svrhla režim Saddáma Husajna,…

Izrael ostře kritizuje záměr USA otevřít konzulát pro styky s Palestinci

12.10.2021 12:40 Izrael bude i nadále odmítat plán Washingtonu znovuotevřít v Jeruzalémě konzulát, který sloužil pro…

Guterres vyčetl Tálibánu neplnění slibů. Afghánistánu hrozí humanitární…

11.10.2021 20:53 Generální tajemník OSN António Guterres dnes vyčetl radikálnímu hnutí Tálibán nesplnění slibů,…

Rozhovory s Tálibánem byly upřímné a profesionální, uvedla americká…

11.10.2021 11:48 Za "upřímné a profesionální" označilo americké ministerstvo zahraničí rozhovory s delegací…

Podle Kulhánka se do Česka vracejí horolezci, kteří uvízli v Pákistánu

10.10.2021 10:32 Do České republiky se vracejí dva horolezci, kteří před měsícem uvázli na hoře Rakapoši v Pákistánu.

Islámský stát útočí proti Tálibánu jeho vlastními taktikami

09.10.2021 10:25 Aktualizováno Noví afghánští vůdci z řad Tálibánu svrhli před více než měsícem vládu v Kábulu podporovanou…

Při výbuchu v afghánské mešitě zahynulo 55 lidí a 140 utrpělo zranění

08.10.2021 18:14 Aktualizováno Nejméně 55 mrtvých a 140 zraněných si podle nové bilance vyžádala dnešní exploze, která otřásla…

Související:

Právě se děje

reklama