Tálibán se v Pákistánu setkal s vyjednavačem USA

Delegace islamistického hnutí Tálibán se ve čtvrtek v Islámábádu setkala se zástupcem Spojených států. S odvoláním na dva zdroje o tom dnes informovala agentura Reuters. Šlo o první schůzku zástupců Tálibánu a USA od začátku září, kdy Washington přerušil mírové rozhovory s touto radikální organizací. Ta v Afghánistánu bojuje proti vládě a jejím zahraničním spojencům. Spojené státy ale konání schůzky odmítly potvrdit.

Přidejte svůj názor

Taliban, Afghánistán
doporučujeme

Zástupci Tálibánu se ve čtvrtek v Pákistánu setkali se zvláštním vyslancem USA pro mír v Afghánistánu Zalmayem Khalilzadem a schůzka trvala něco přes hodinu, uvedla agentura Reuters. Nešlo o formální jednání, jen o setkání, které mělo vyzvat obě strany k navázání dialogu.

Americká ambasáda v Islámábádu odmítla schůzku potvrdit. Americké ministerstvo zahraničí sdělilo, že Khalilzad je v Islámábádu už "několik dní" kvůli konzultacím s pákistánskými úřady, a zdůraznilo, že jeho schůzky neznamenají obnovení afghánského mírového procesu.

"Zástupci Tálibánu se setkali se Zalmayem Khalilzadem... Mohu k tomu říci jen to, že Pákistán v tom sehrál velkou roli, aby je přesvědčil, jak je to důležité pro mírový proces," citoval Reuters pákistánského vládního úředníka. Schůzku podle Reuters potvrdil i druhý nejmenovaný zdroj.

Zástupci Tálibánu vedli několik měsíců dialog s představiteli americké vlády o podmínkách ukončení téměř dvacetileté války o nadvládu v Afghánistánu. Začátkem září oznámili, že dohoda je těsně před podpisem. Islamisté ale zároveň pokračovali v násilnostech v Afghánistánu.

Po dalším z útoků, při němž sebevražedný atentátník v Kábulu zabil 5. září amerického a rumunského vojáka a deset civilistů, americký prezident Donald Trump mírové rozhovory s Tálibánem zrušil. Odvolal i tajné víkendové setkání v Camp Davidu, kde se měl odděleně sejít s představiteli Tálibánu a s afghánským prezidentem Ašrafem Ghaním. Přímo s afghánskou vládou Tálibán jednat odmítá, protože ji považuje za loutkový režim ovládaný Washingtonem.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Arabsko-kurdská koalice zastavila boj proti IS, prioritu má válka s Turky

17.10.2019 16:53 Aktualizováno Arabsko-kurdská koalice SDF vzhledem k tureckým útokům na severu Sýrie zastavila své operace proti…

Erdogan pustí do EU miliony uprchlíků? Orbán pohrozil tvrdou reakcí

17.10.2019 16:32 Aktualizováno Maďarsko by bylo nuceno použít na svých jižních hranicích se Srbskem sílu, aby ochránilo Evropskou…

Turecko bombarduje Kurdy fosforem? Lidé mají po náletu těžké popáleniny

17.10.2019 16:17 Aktualizováno Turecká armáda se svými syrskými spojenci po těžkých středečních bojích postupuje v syrském…

Osud zajatých radikálů IS nejistý. Irák rázně odmítl návrh Francie

17.10.2019 15:56 Irák je ochoten přijmout ze Sýrie jenom irácké zajatce z teroristického Islámského státu (IS). Po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama