Tálibán uvítal rozhodnutí USA stáhnout část vojsk z Afghánistánu

Povstalecká skupina Tálibán dnes uvítala rozhodnutí administrativy Donalda Trumpa stáhnout zhruba polovinu amerických vojáků přítomných v Afghánistánu. Podle Tálibánu rozhodnutí povede k rychlejšímu konci bojů, píše agentura AFP.

Taliban, Afghánistán
doporučujeme

Rozhodnutí stáhnout do 20. ledna příštího roku 2000 z 4500 amerických vojáků rozmístěných v této asijské zemi ale vzbuzuje obavy spojenců USA. Podle generálního tajemníka NATO hrozí, že se z Afghánistánu znovu stane útočiště teroristických organizací, jako je Islámský stát.

"Čím dříve odejdou zahraniční vojska, tím dříve skončí válka," prohlásil mluvčí Tálibánu. Povstalecká skupina v únoru uzavřela se Spojenými státy dohodu, podle které se Američané z Afghánistánu stáhnou do konce května 2021. Tálibán se za to zavázal, že nebude útočit na Spojené státy a jejich spojence a že zabrání teroristickým skupinám, jako je Islámský stát či Al-Káida, působit v Afghánistánu. Experti ale mají pochybnosti, že Tálibán dohodu zcela dodržuje.

Podle afghánské rady bezpečnosti stažení amerických vojáků neznemožní aktivity afghánské armády. "Afghánské bezpečností síly již dnes provádí 96 procent operací samy a jsou připraveny i nadále bránit zemi před jejími nepřáteli," uvedl mluvčí rady.

Oznámení Pentagonu o stažení části vojsk vzbudilo obavy u amerických spojenců. Německý ministr zahraničí Heiko Maas uvedl, že se zpráva může negativně promítnout do jednání mezi afghánskou vládou a Tálibánem, jež začala v září v Kataru. Rozhovory o budoucnosti zatím nepřinesly žádný konkrétní výsledek.

K částečnému stažení vojsk se dnes vyjádřil i český ministr obrany Lubomír Metnar. "Platí, že společně jsme do Afghánistánu přišli a společně odejdeme. A nadále platí i to, že boj proti terorismu zůstává společnou prioritou," uvedl Metnar.

"Islámský stát by mohl v Afghánistánu znovu vybudovat kalifát teroru, o který přišel v Sýrii a Iráku," uvedl v úterý generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Stoltenberg se domnívá, že "cena za příliš rychlé či nekoordinované stažení může být velice vysoká". Pod vlajkou NATO slouží v Afghánistánu přes 10.000 vojáků, zhruba polovina z nich pochází z jiných zemí, než jsou Spojené státy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Írán chce instalovat další pokročilá zařízení na obohacování

04.12.2020 16:48 Írán oznámil Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) úmysl instalovat další pokročilá…

Izrael chystá rychlé naočkování pětiny populace, objednal vakcínu od…

04.12.2020 12:17 Izrael očekává, že do konce prosince obdrží čtyři miliony dávek vakcíny firem Pfizer a BioNTech,…

OSN: Na záchranu Jemenu před hladomorem dochází čas

03.12.2020 19:16 Na záchranu válkou zmítaného Jemenu před hladomorem dochází čas a milionům Jemenců v nadcházejícím…

V Jeruzalémě vznikne úřadovna pro jednoho českého diplomata

02.12.2020 20:40 Aktualizováno V izraelském Jeruzalémě vznikne pobočka českého velvyslanectví v Tel Avivu. V hierarchii…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama