Tálibán uvítal rozhodnutí USA stáhnout část vojsk z Afghánistánu

Povstalecká skupina Tálibán dnes uvítala rozhodnutí administrativy Donalda Trumpa stáhnout zhruba polovinu amerických vojáků přítomných v Afghánistánu. Podle Tálibánu rozhodnutí povede k rychlejšímu konci bojů, píše agentura AFP.

Taliban, Afghánistán
doporučujeme

Rozhodnutí stáhnout do 20. ledna příštího roku 2000 z 4500 amerických vojáků rozmístěných v této asijské zemi ale vzbuzuje obavy spojenců USA. Podle generálního tajemníka NATO hrozí, že se z Afghánistánu znovu stane útočiště teroristických organizací, jako je Islámský stát.

"Čím dříve odejdou zahraniční vojska, tím dříve skončí válka," prohlásil mluvčí Tálibánu. Povstalecká skupina v únoru uzavřela se Spojenými státy dohodu, podle které se Američané z Afghánistánu stáhnou do konce května 2021. Tálibán se za to zavázal, že nebude útočit na Spojené státy a jejich spojence a že zabrání teroristickým skupinám, jako je Islámský stát či Al-Káida, působit v Afghánistánu. Experti ale mají pochybnosti, že Tálibán dohodu zcela dodržuje.

Podle afghánské rady bezpečnosti stažení amerických vojáků neznemožní aktivity afghánské armády. "Afghánské bezpečností síly již dnes provádí 96 procent operací samy a jsou připraveny i nadále bránit zemi před jejími nepřáteli," uvedl mluvčí rady.

Oznámení Pentagonu o stažení části vojsk vzbudilo obavy u amerických spojenců. Německý ministr zahraničí Heiko Maas uvedl, že se zpráva může negativně promítnout do jednání mezi afghánskou vládou a Tálibánem, jež začala v září v Kataru. Rozhovory o budoucnosti zatím nepřinesly žádný konkrétní výsledek.

K částečnému stažení vojsk se dnes vyjádřil i český ministr obrany Lubomír Metnar. "Platí, že společně jsme do Afghánistánu přišli a společně odejdeme. A nadále platí i to, že boj proti terorismu zůstává společnou prioritou," uvedl Metnar.

"Islámský stát by mohl v Afghánistánu znovu vybudovat kalifát teroru, o který přišel v Sýrii a Iráku," uvedl v úterý generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Stoltenberg se domnívá, že "cena za příliš rychlé či nekoordinované stažení může být velice vysoká". Pod vlajkou NATO slouží v Afghánistánu přes 10.000 vojáků, zhruba polovina z nich pochází z jiných zemí, než jsou Spojené státy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama