Tankerem v Džiddě otřásla exploze, Saúdská Arábie mluví o teroristickém útoku

Za nočním výbuchem ropného tankeru BW Rhine kotvícího v přístavu saúdskoarabského města Džidda je teroristický útok. Oznámilo to dnes saúdskoarabské ministerstvo energetiky. Podle vládních zdrojů na tanker zaútočila loď naložená výbušninami. Vlastník tankeru, společnost Hafnia, původně agentuře Reuters sdělil, že plavidlo zasáhl "vnější zdroj", který způsobil požár a výbuch.

Tanker, ilustrační foto
doporučujeme

Nikomu z 22 členů posádky se nic nestalo a požár se podařilo uhasit. "Útok vyvolal menší požár, který záchranné čety úspěšně uhasily. Ve výkladišti (přístavu) nebylo nic poškozeno a útok neovlivnil dodávky," uvedl podle saúdskoarabské agentury SPA zástupce ministerstva energetiky.

"BW Rhine byl zasažen z vnějšího zdroje (...), což způsobilo explozi a následný požár na palubě," uvedla předtím Hafnia ve vyjádření.

Podle agentury AP kotvil tanker, který plul pod singapurskou vlajkou, v Džiddě od soboty. Vezl přes 60.000 tun pohonných hmot z rafinérie společnosti Aramco; náklad byl určený na trh v Saúdské Arábii.

"Bylo možné, že z plavidla unikla nějaká ropa, což se však nepotvrdilo, a přístroje momentálně ukazují, že hladina ropy na palubě je stejná jako před incidentem," oznámila také společnost Hafnia.

Podle agentury AFP by záležitost mohla souviset s konfliktem v Jemenu, kde bojuje vojenská koalice vedená Rijádem proti šíitským rebelům známým jako Húsíové, které podporuje Írán. Ti opakovaně podnikají útoky na saúdskoarabskou ropnou infrastrukturu. V listopadu se například přihlásili k útoku na řecký tanker v přístavu na jihu Saúdské Arábie. Proti šíitům stojí kromě jemenské vlády také arabská koalice, které velí Saúdská Arábie.

Jemenští povstalci také v listopadu podnikli raketový útok na ropné zařízení Saudi Aramco v Džiddě, po němž tam začal hořet zásobník s pohonnými hmotami. Podobné útoky podle AFP podtrhují zranitelnost ropné infrastruktury Saúdské Arábie, která je největším vývozcem surové ropy na světě.

Jemenský konflikt si od svého vypuknutí v roce 2014 vyžádal už desetitisíce obětí a podle OSN způsobil nejvážnější současnou humanitární krizi na světě.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Politika USA podle Tálibánu a Íránu prodlužuje afghánskou válku

27.01.2021 14:02 Spojené státy svou politikou přispívají k prodlužování války v Afghánistánu. Shodli se na tom při…

Očkování proti koronaviru podpoří i Tálibán

27.01.2021 10:55 Afghánské povstalecké hnutí Tálibán slíbilo, že podpoří kampaň očkování proti nemoci covid-19 v…

Loď Ocean Viking zachránila u Libye přes 250 migrantů

22.01.2021 20:12 Loď Ocean Viking francouzské nevládní organizace SOS Méditerranée zachránila při dvou zásazích…

Íránský prezident Rúhání uvítal konec vlády Donalda Trumpa

20.01.2021 08:56 Íránský prezident Hasan Rúhání uvítal konec americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama