Těžké boje v Sýrii: Turci záměrně zasáhli věznici. Utečou teroristé IS, varují Kurdové

První noc turecké protikurdské ofenzivy v Sýrii byla podle Ankary úspěšná a byly obsazeny vybrané cíle. Oznámilo to dnes turecké ministerstvo obrany. Kurdové hlásí těžké boje v pohraničních vesnicích, do nichž se Turci snaží vstoupit.

Turecká armáda (Turkish Army)
doporučujeme

Turecká armáda zahájila útok v severní Sýrii ve středu s úkolem vyčistit pohraničí od kurdských oddílů YPG a připravit podmínky pro zřízení bezpečnostní zóny. YPG, které se podílely na porážce teroristického Islámského státu, Ankara řadí k teroristům.

zdroj: YouTube

Při dnešní minometné palbě ze Sýrie bylo v Turecku zraněno osm lidí. Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana Turci od středy zabili 109 kurdských bojovníků. Na útěku jsou tisíce obyvatel syrského severu.

Kurdské YPG jsou součástí arabsko-kurdských Syrských demokratických sil (SDF). Jejich mluvčí Marván Kámišlí dnes řekl, že ve vesnicích, do nichž se Turci snaží vstoupit, se odehrávají těžké boje.

V pohraničním městě Kámišlí podle kurdských zdrojů turecká armáda ve středu večer zasáhla část věznice, v níž je mnoho zajatců z Islámského státu. Úřady spravující Kurdy obývané oblasti severní Sýrie to považují za zjevný pokus zajatce tímto způsobem osvobodit. "Takové útoky na věznice s teroristy povedou ke katastrofě, jejíž důsledky později svět nemusí zvládnout," stojí v prohlášení kurdských úřadů. Turecko tuto informaci zatím nekomentovalo.

Vývoj sleduje exilová Syrská organizace lidských práv (SOHR). Podle jejích informátorů v Sýrii byla dnes ráno slyšet sporadická střelba z pohraničních oblastí v okolí měst Tall Abjan a Rás al-Ajn. Kurdům se údajně podařilo odrazit další útok tureckých pozemních oddílů u Tall Halafu.

Turecké ministerstvo obrany ráno sdělilo, že první noc operací byla úspěšná, protože se podařilo obsadit vybrané cíle. Z oznámení ale není jasné, o jaké lokality se jedná. Do turecké ofenzivy se zapojují povstalecké skupiny, které Ankara podporuje a jež působí na severu Sýrie. Jejich mluvčí oznámil, že tyto oddíly směřují k bojišti na hranici.

Turecká televize NTV odpoledne oznámila, že při minometné palbě byly v tureckém pohraničním městě Akçakale zasaženy dvě vládní budovy a zraněno osm lidí. Podle tureckých médií byl útok veden ze syrského Tall Abjadu. Palba syrských kurdských oddílů od středy zasáhla několik míst na turecké straně hranice a obyvatelé tam byli vyzváni, aby se nezdržovali u hranice a zůstali v domech. Turecká agentura Anadolu oznámila, že syrští spojenci turecké armády obsadili dvě syrské vesnice na hranici a vytlačili z nich Kurdy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kuvajt má nového vládce. Korunní princ Navaf Ahmad Džábir Sabah se stal…

30.09.2020 12:14 Korunní princ Navaf Ahmad Džábir Sabah dnes složil přísahu a stal se novým vládcem Kuvajtu poté, co…

Turecko slíbilo Ázerbájdžánu podporu, Macron kritizuje "bojechtivou"…

30.09.2020 11:22 Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami u sporné horské enklávy pokračují dnes čtvrtým dnem…

Izraelský parlament schválil zákon omezující demonstrace. Krok k diktatuře…

30.09.2020 08:22 Izraelští poslanci po mnohahodinové debatě dnes ráno schválili zákon, který dočasně zakazuje lidem…

Hlad ohrožuje statisíce syrských dětí. Matka tři týdny šetřila na jediné…

29.09.2020 13:55 Dalších 700.000 dětí v Sýrii je ohroženo hladem v důsledku špatné ekonomické situace o dopadů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama