Islamismus? Nezbývá nic než koexistence, domnívá se politolog

NÁZOR - Islamisté a sekularisté na Blízkém východě spolu bojují celé století, upozorňuje egyptský politolog, diplomat a spisovatel Ezzedine Fishere. V komentáři pro server Washington Post naznačuje, že konflikt zatím vedl pouze k posílení autoritářských forem vlády.

Přidejte svůj názor 98 komentářů

Mešita
doporučujeme

Nesmiřitelné pozice

Výzvy, aby se oba tábory sjednotily, jsou podle politologa naivní, jelikož rozdíly mezi nimi jsou zásadní, předstíraná jednota během arabského jara se nevyplatila a naopak prohloubila vzájemnou nedůvěru. Islamisté i sekularisté by tak neměli usilovat o nerealistické spojenectví, ale spíše vytvořit rámec pro koexistenci, která umožní prolomit jejich nesmiřitelné vztahy, míní Fishere. Považuje to za zásadní krok, který je nutný k položení základů demokratické vlády na Blízkém východě.

Rozkol mezi islamisty a sekularisty je zdánlivě nepřemostitelný, připouští politolog. Připomíná, že tábory se neshodnou v tom, zda mají přednost práva jednotlivce či islámská pravidla, zda jedinci odpovídají za svůj život, nebo jsou předmětem islámských autorit, zda si jsou všichni občané rovni před zákonem a jak nakládat s jinověrci.

Jde tedy o nesouhlas týkající se základů společnosti a státu a jejich místa ve světě, uvádí někdejší diplomat. Dodává, že obě strany na sebe také pohlíží jako odchylku od normálu, která musí být napravena.

"Sekularisté vidí 'politický islám' jako parodii politiky i islámu," pokračuje Fishere. Vysvětluje, že islám vnímají jako náboženství, jehož posvátné texty umožňují různé interpretace, které formuje vývoj společnosti, a věří, že míchání náboženství a politiky vede jen k nevýslovnému násilí a popření toho, čím náboženství a politika v reálu jsou, přičemž za extrémní verzi tohoto nebezpečného přístup považují Islámský stát.  

Vzestup politického islámu sekularisté přičítají neznalosti, společenskoekonomickému úpadku, selhání sekulárních ideologií, zahraničním zásahům a nakumulovanému historickému hněvu, konstatuje politolog. Dodává, že se snaží řešit - a nejlépe vymýtit - politický islám vzdělaností, bojem s chudobou a prosazováním lepšího vládnutí, přičemž autoritářské vůdce často viní z neschopnosti realizovat ucelený reformní program, či účelového spojenectví s islamisty.

Problém spočívá v tom, že sekularistům u moci se islamismus nikdy nepodařilo vymýtit, upozorňuje Fishere. Připomíná, že tyto pokusy proběhly během koloniální vlády, během vlád nacionalistických vůdců typu Mustafy Ataturka či Gamála Násira, diktátorů Saddáma Husajna či Hafíze Asada i modernizátorů, kterými byli Réza Pahlaví nebo Habíb Burgiba.

"Nic z toho nefungovalo," zdůrazňuje politolog. Dodává, že islamismus se dříve či později opět vynořil, ať již násilně jako v Íránu v roce 1979 či postupně jako v Turecku po roce 2002, případně zformoval velmi silné opoziční bloky, jaké lze vidět v dnešním Tunisku a Egyptě, a proto není důvod předpokládat, že opakování stejného programu bude nyní úspěšné.

Od soupeření ke koexistenci

Islamismus, ať se s ním bojuje či nikoliv, není pomíjivý fenomén, konstatuje Fishere. Podotýká, že islamisté považují sekularismus za úchylku, produkt západního imperialismu a patronství, v důsledku čehož jsou arabští a muslimští sekularisté ve svých zemích považováni za cosi cizího, dominantní moc mohou uchopit pouze silou a následně vládnout diktátorsky za podpory západních států.

Blízkovýchodní sekularisté jsou vnímáni jako pokrytci, kteří předstírají podporu demokracie, ale bojí se svobodných voleb, které by mohly vynést k moci islamisty, nastiňuje bývalý diplomat. Doplňuje, že sekularismus je proto chápán jako virus, který napadl muslimské společnosti a zatímco džihádisté jsou ochotni s ním bojovat silou, umírnění jsou trpělivější a prosazují pozvolnou reislamizaci, která vykoření cizí kulturní zvyky.    

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Také islamisté vyzkoušeli oba postupy, ale sekularismus se jim vymýtit nepodařilo, uvádí politolog. Konstatuje, že džihádistické metody neuspěly a vymstily se, a byť byl postupný přístup prosazovaný především Muslimským bratrstvem a přidruženými organizacemi o něco úspěšnější, ani po sto letech nedokázal sekulární hnutí zcela porazit.

Dokládá to zkušenost s vládou islamistů v Íránu a Súdánu, kde i po desetiletích islamizačních programů existuje živé a vzdorné sekulární hnutí, uvádí Fishere. Doplňuje, že rovněž v Saúdské Arábii, kde vládne wahhábismus, zaznívá požadavek liberalizace.   

"Jak islamismus, tak sekularismus nelze vymýtit bez ohledu na to, jak násilný či komplexní je program na jeho vymýcení," pokračuje politolog. Podotýká, že tento konflikt vede pouze k dalšímu utrpení a promeškávání příležitosti nastolit lepší vládnutí, jelikož autoritářství se stává nezbytným nástrojem k oddělení obou stran.  

Obě strany tedy musí uzavřít pakt, který jim umožní soupeřit a přežít, když je druhá strana právě u moci, míní Fishere. Přiznává, že jde o obtížný úkol, který ale není nemožný, protože historie je plná příkladů, kdy se společnost vydala touto cestou, třeba Německo po třicetileté válce, která stála život pětinu jeho obyvatel, zničila tamní ekonomiku, aniž by vedla ke smysluplnému vítězství, pouze k nastolení koexistence.  

Podobně jako v občanské válce je největší překážkou koexistence mezi islamisty a sekularisty na Blízkém východě neschopnost přimět klíčové hráče z obou táborů, aby si přiznali, že celkové vítězství není možné a musí se učinit nepopulární kompromisy, tvrdí politolog. Zdůrazňuje, že pokud ty nepřijdou, konflikt bude pokračovat a demokracie zůstane iluzorním cílem.

Loading...
Vstupte do diskuze (98)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump zveřejní blízkovýchodní mírový plán. Chystá se razantní posun hranic…

24.01.2020 07:41 Spojené státy do úterní návštěvy izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v Bílém domě odhalí svůj…

Pieta k holocaustu: Rasismus je zhoubná nemoc, řekl Rivlin. Netanjahu…

23.01.2020 16:25 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes na vzpomínkové akci věnované obětem holokaustu řekl, že…

Putin popichuje Polsko? Napsal řízný vzkaz ohledně 2. světové války

23.01.2020 14:51 Ruský prezident Vladimir Putin se dnes v Jeruzalémě zúčastnil odhalení nového památníku, který…

Fórum o holokaustu provázejí rozbroje. Duda se urazil kvůli Putinovi

23.01.2020 14:06 Jediným cílem světového fóra o holokaustu, které se dnes koná v Jeruzalémě za účasti řady světových…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama