Tisíce Libanonců podpořily prezidenta a protestovaly proti vládě

Tisíce lidí dnes na jihu libanonské metropole Bejrútu vyjádřily podporu prezidentovi Michelovi Aúnovi. Odpoledne a večer ale pokračovaly protivládní protesty - v centru metropole, ale i v jiných městech se sešli lidé na demonstraci proti korupci. Akce byla svolána pod heslem "neděle jednoty" a organizátoři večerního bejrútského shromáždění počítali i s milionovou účastí.

Přidejte svůj názor

libanon
doporučujeme

Bezprecedentní vlna protestů proti politickým elitám, kterým nespokojení Libanonci přičítají vinu za ekonomické potíže, se vzedmula v polovině října. V úterý rezignoval premiér Saad Harírí. Aún ho požádal o setrvání v úřadu do doby, než bude sestaven nový kabinet.

Tisíce lidí se shromáždily dopoledne na křesťanském předměstí Báabda na silnici, která vede k prezidentskému paláci. Někteří nesli portrét 84leté hlavy státu, která dříve stála v čele armády. V davu vlály libanonské a oranžové vlajky, což je barva vládního Svobodného vlasteneckého hnutí (FPM), které nyní vede prezidentův zeť. Hnutí je součástí aliance, v níž je také šíitský Hizballáh a která má většinu v parlamentu.

Aún v televizním vystoupení vyzval Libanonce, aby podpořili navržené reformy. Požádal je, aby se sjednotili v boji proti vymýcení korupce, která se podle jeho slov v zemi "zahnízdila".

"Generál Aún je upřímný člověk nakloněný reformám. Není zkorumpovaný ani nekrade," řekla agentuře AFP jedna z demonstrujících. "Ve státě vládne korupce už třicet let. Prezident za to nenese odpovědnost a bojuje proti ní," dodala čtyřicátnice Diana.

K večeru se v Bejrútu i ve městech na severu a jihu země znovu sešli demonstranti k další protivládní akci a opět požadovali odvolání všech mocenských špiček, a to včetně Aúna. "Všichni znamená všichni," volal dav v centru metropole. Protivládní akce se konaly také ve městech Tripolis, Súr a Sajdá. K městu Nabatíja v údolí Bikáa se vydal dav z jiholibanonského Kfar Rúmánu.

Situace v zemi se po úterní Harírího demisi sice trochu zklidnila, banky a část škol koncem týdne obnovily provoz, avšak demonstranti tvrdí, že budou v tlaku pokračovat. V sobotu protestovaly tisíce lidí z celé země v severolibanonském přístavu Tripolis a mnozí z účastníků přijeli i ze vzdálených míst.

Podle televize Al-Džazíra požadují demonstranti sestavení vlády složené z nezávislých odborníků, kteří by zemi vyvedli z nynější ekonomické a finanční krize a zajistili lidem dostupnost základních služeb.

Libanon patří k nejzadluženějším zemím světa - jeho dluh se vyšplhal na 86 miliard dolarů (skoro dva biliony korun) a činí 150 procent hrubého domácího produktu. Zatímco před deseti lety byl roční ekonomický růst desetiprocentní, letos bude podle odhadů 0,2 procenta. Podle Světové banky žije víc než čtvrtina Libanonců v chudobě.

Rozsáhlé demonstrace v zemi vypukly 17. října v reakci na záměr vlády zvýšit příjmy rozpočtu na příští rok mimo jiné zvýšením daní a zavedením poplatku i na telefonní hovory přes některé komunikační aplikace, včetně WhatsApp.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdo může za americké války na Blízkém východě? Historik mluví o zradě

12.11.2019 00:01 NÁZOR – Na Den válečných veteránů, který připadá na 11. listopadu, Američané projevují svůj vděk,…

Bílé přilby v šoku. Spoluzakladatel organizace zemřel za nejasných…

11.11.2019 18:04 Aktualizováno V Istanbulu byl dnes nalezen mrtvý James Le Mesurier, jeden ze zakladatelů dobrovolnické organizace…

Turecko splnilo hrozbu. Začíná deportovat zahraniční bojovníky Islámského…

11.11.2019 17:09 Aktualizováno Turecko dnes začalo s deportací zajatých bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS) do…

Jak ukončit krvavé protesty v Iráku? USA přišly s ráznými požadavky

11.11.2019 12:33 Aktualizováno Spojené státy dnes vyzvaly iráckou vládu, aby ukončila násilí proti demonstrantům, reformovala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama